Moda na marmur (i wzór marmuru) we wnętrzach nie słabnie, a wręcz przeciwnie - nieustannie się rozwija i ulega modyfikacjom. W najnowszych trendach coraz więcej jest w nim wizualnej poezji. Dekor marmur panda stanowi tu najlepszy przykład.

Marmur panda - co to za wzór?

Jak nietrudno się domyślić, nazwa pochodzi od sympatycznej pandy, której znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna, biało-czarna sierść. W przypadku marmuru typu panda granice pomiędzy dwiema barwami są siłą rzeczy bardziej rozmyte. Najczęściej mamy do czynienia z białym tle, na którym pojawiają się wyraziste, czarne bądź ciemnoszare plamy - czyli smugi i żyłowania typowe dla marmuru. Ale na dekorze panda takie rysunki są duże i przyciągające wzrok. Nie jest to więc klasycznie elegancki marmur, w którym jasna baza jest tylko subtelnie przełamana drobnymi żyłami. Tu mowa o sporych powierzchniach w ciemnej barwie na jasnej bazie.

Marmur panda najefektowniej wypada na dużych powierzchniach. Jeśli zatem wybieramy płytki ceramiczne z takim wzorem, to po ich ułożeniu powinno powstawać wrażenie jednolitej, dużej kompozycji na całej ścianie czy podłodze. Kluczowe jest więc właściwe połączenie ze sobą płytek.

W przypadku spieków kwarcowych czy kompozytów z takich wzorem łatwiej o osiągnięcie takiego efektu (np. jeden duży element na blacie meblowym czy froncie wyspy kuchennej). Warto pamiętać, że chodzi również o odwróconą kompozycję barwną - czyli czarne bądź ciemnoszare tło z białymi żyłami. Takie rozwiązanie pojawia się rzadziej w trendach, niemniej jest jeszcze bardziej intrygujące wizualnie.

Zastosowanie marmuru panda

Tyle teorii, pora na praktykę, a więc konkretne podpowiedzi, jak skorzystać z tego modnego wzoru. Oto kilka przykładów:

• Płytki podłogowe - najlepszy efekt osiągniemy wtedy, gdy płytki pokrywają całą podłogę w pomieszczeniu i układają się w malowniczą kompozycję z wzorem kamienia. Dlatego więc marmur panda na posadzce może gorzej wypadać w otwartej strefie dziennej, gdzie płytki zastosowane są tylko częściowo (np. w części kuchennej).

• Okładziny ścienne - tu w zasadzie panuje większa swoboda. Może to być jedna ściana z takim wzorem albo też jej fragment - np. ściana nad blatem w kuchni.

• Blaty - zarówno kuchenne, jak i łazienkowe z takim wzorem prezentują się bardzo efektownie. Można też zdecydować się na blaty stołów, stolików czy innych mebli „twardych”, choć trzeba pamiętać, że najlepsze walory wizualne zapewniają duże powierzchnie z marmurem panda.

• Fronty meblowe - doskonałym przykładem jest wyspa kuchenna, która w całości obudowana jest materiałami z wzorem marmuru panda. To jedna z inspiracji, która bardzo często pojawia się na Pintereście.

• Ceramika łazienkowa - np. wanna z wzorem marmuru panda od razu staje się najciekawszym elementem łazienki.

Marmur panda a styl wnętrza

Możliwości stylistyczne są szerokie. Szczególnie dobrze marmur panda wypada we wnętrzach w stylu modern classic. Nie powinien mieć jednak silnej konkurencji w pomieszczeniu - jeden wyrazisty wzór absolutnie wystarczy. Spektakularny duet biel i czerni to też wręcz idealna propozycja do wnętrz w stylu glamour. Z jednej strony wpisuje się bowiem w typową dla nich paletę kolorystyczną, z drugiej - zapewnia dynamikę oraz niemal teatralny efekt tak ważny w aranżacjach spod znaku gwiazdorskich wpływów.

Marmur panda może być również ciekawym elementem we wnętrzach typowo nowoczesnych. W nich jednak należy postępować z większym wyczuciem, tak by wzór nie zdominował nadmiernie wystroju ani nie odebrał mu pożądanej harmonii.

Zdjęcie otwierające artykuł: RAK Ceramics

Autor
Trend z Pinteresta - marmur panda
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...