Surowe, duże, otwarte i wysokie przestrzenie to cechy charakterystyczne dla industrialnych wnętrz, a co na ścianach? Jednym z przykładów może być pozostawienie lub odkrywka surowego betonu. A co jeśli ściany wykonano wcześniej z innego budulca lub wykonywanie odkrywki jest zbyt pracochłonne? No właśnie. W takim przypadku doskonale sprawdzi się np. masa tynkarska imitująca beton.

Wykonanie struktury wcale nie musi być trudne, pod warunkiem że trzymamy się wytycznych podanych na opakowaniu, w Karcie Technicznej produktu lub np. na filmie promocyjno - instruktażowym producenta. Jednym z przykładów może być zastosowanie Masy o efekcie betonu marki Francesco GUARDI Collezione, która dostępna jest w 120 kolorach. Ponadto produkt jest fabrycznie przygotowaną mieszanką wysokiej jakości polimerów i drobno mielonych wypełniaczy mineralnych, dzięki czemu można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Jak przygotować podłoże?

Masę o efekcie betonu należy nakładać na mocne, trwałe i równe podłoża. Podłoże musi być czyste, suche i wolne od kurzu, tłuszczu oraz innych substancji zmniejszających przyczepność. Przed nakładaniem masy dobrze wyschnięte i wysezonowane podłoże należy zagruntować preparatem gruntującym Francesco GUARDI. Świeże tynki cementowe i cementowo - wapienne należy zagruntować po ok. 4 tygodniach, a tynki gipsowe po ok. 2 tygodniach od ich wykonania. Gładzie oraz powierzchnie wykonane w systemach płyt kartonowo - gipsowych należy obligatoryjnie odpylić, a następnie zagruntować gruntem np. Fixgrunt U. Nakładanie masy można rozpocząć po wyschnięciu preparatu gruntującego tzn. po min. 6 godzinach od zakończenia gruntowania przy wysychaniu w warunkach optymalnych (temp. +200C, wilgotność 60%).

Sposoby na wykonanie struktury

Masę nanosimy za pomocą pacy stalowej lub pacy weneckiej na zagruntowaną wcześniej powierzchnię na grubość ok. 1 - 2 mm. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, tj. po min. 6 godz. nanosimy kolejną warstwę nakładając ją równomiernie na całej powierzchni, a następnie przystępujemy do formowania struktury. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, strukturę możemy wykonać poprzez:

  • prostopadłe przykładanie czystej pacy w różnych miejscach na ścianie;
  • wydrapywanie krawędzią pacy strukturę imitującą ubytki;
  • przyklejenie folii do wytynkowanej powierzchni, dociskanie jej za pomocą wałka malarskiego i odklejenie, a następnie wygładzenie metalową pacą w różnych kierunkach;
  • formowanie wałkiem do struktur w różnych kierunkach i miejscach na ścianie.

Niezależnie od przyjętej techniki formowania struktury, np. za pomocą śrubokręta płaskiego można wydrapywać dowolne wzory m.in. linie imitujące efekt łączenia płyt betonowych.

W każdym przypadku, po upływie ok. 10 - 20 minut od wykonania struktury (tj. kiedy paca przestanie kleić się do ściany) wygładzamy całą powierzchnię za pomocą pacy tak, by nie tworzyć zgrubień, jednocześnie pozostawiając miejscowe, wcześniej wykonane wgłębienia w strukturze masy. W celu wydłużenia tzw. czasu otwartego dopuszczalne jest zwilżanie powierzchni masy spryskiwaczem z wodą. Aby uzyskać powłokę o zwiększonej odporności na zmywanie lub zaakcentować wydrapania innym kolorem, zalecamy wytynkowaną powierzchnię pokryć Farbą lazurującą z kolekcji Francesco Guardi.

Więcej informacji na: www.fguardi.com.pl