Z jednej strony przestrzenny, wyrazisty dekor, z drugiej zaś - wizualna harmonia oraz łagodna elegancja. Sztruks to materiał wielu możliwości, który sprawdza się w różnych konwencjach stylistycznych.

Czym jest sztruks?

Solidna tkanina prążkowana powstała w XVIII-wiecznej Anglii, a nosili ją przedstawiciele wszystkich klas społecznych. Pierwotnie produkowano ją z wełny, dziś zaś częściej spotkamy sztruks bawełniany czy z włókien syntetycznych (np. z poliestru). Ze względu na swoją wytrzymałość szybko stał się typowym elementem stroju najbardziej zapracowanych robotników w dobie rewolucji przemysłowej. Z czasem zyskał popularność na świecie, powstało też wiele typów tkaniny. Najczęściej dzieli się je pod kątem liczby prążków na 10 cm.

Najbardziej wyrazisty jest sztruks z 10 prążkami. Ten z 10-25 prążkami bywa nazywany sztruksem Trenkera. Jako materiał obiciowy na meblach wypoczynkowych stosuje się zaś przeważnie sztruks z 25-40 prążkami (odmiana Manchester lub Genua). Spotkamy też sztruks z jeszcze większą liczbą prążków, np. pod nazwą babycord (świetny na kocyki i odzież dziecięcą). A skąd wzięła się nazwa „sztruks” w języku polskim? Tu mamy wpływ języka niemieckiego i określenia „struck”. W większości krajów trafimy jednak na anglojęzyczny „cord” (czyli: sznurek) albo „corduroy”. Jako materiał stosowany we wnętrzach sztruks można porównać do aksamitu, który ma oczywiście charakterystyczne prążki.

Sztruks w praktyce - jak go stosować we wnętrzach?

Ponieważ sztruks jest rodzajem tkaniny, sprawdza się wszędzie tam, gdzie mogą być zastosowane tekstylia:

• Sofy i fotele - najciekawsze wcielenie sztruksu! Zależnie od kolorystyki może być łagodny i przytulny (biel, kremy, beże, pastele), jak i charakterny oraz bardzo wyrazisty (ciemna zieleń, granat, czerwień, ceglasty pomarańcz, czekoladowy brąz, czerń).

• Poduszki - świetny sposób na wizualne urozmaicenie wnętrza. Prążki sztruksowe cechują się przy tym wizualną harmonią.

• Narzuty i koce - kolejny dobry sposób na wprowadzenie większej różnorodności do wystroju.

• Zasłony - opcja dla odważniejszych! Tu również można świetnie wyważyć wyrazistość z optycznym spokojem. Trzeba tylko pamiętać o regularnym praniu, a częściej - odkurzaniu takich zasłon.

Stylistyczne drogowskazy

Tkaniny sztruksowe ciekawie prezentują się we wnętrzach w różnych stylach. Rosnącą popularność takiego rozwiązania można też powiązać z ogólną modą na dekor 3D - zwłaszcza ryflowania i żłobienia. Sztruks jest zatem intrygującym rozwinięciem dla takich faktur już zastosowanych we wnętrzach. Ponadto można go potraktować jako element kontrastowy dla gładkiego kamienia czy drewna. A w jakich stylach sztruks szczególnie dobrze się odnajduje?

Vintage - wszelkie nawiązania do przeszłości doskonale współgrają z prążkowanym sztruksem.

Modern classic - tu szczególnie warto zwrócić na jasne kolory. Sztruksowa sofa może być wiodącym elementem wystroju w takiej konwencji.

Glamour - biały bądź czarny sztruks to świetny wybór do eleganckich wnętrz!

Styl skandynawski - w tej odsłonie najlepiej sprawdza się sztruks w jasnej palecie kolorystycznej i koniecznie wykonany z naturalnej bawełny (bądź wełny).

Styl rustykalny - „gruby” sztruks, czyli z mniejszą liczbą prążków na 10 cm, doskonale prezentuje się w aranżacji o wyrazistych fakturach.

Styl loftowy - miękki i bogaty wizualnie sztruks skutecznie przełamuje chłód industrialnych materiałów. Szczególnie ciekawie może się prezentować ten brązowy bądź pomarańczowy.

Jak dbać o sztruks?

Z pozoru sztruks może się wydawać tkaniną wymagającą w pielęgnacji z uwagi na przestrzenną fakturę. Pomiędzy prążkami częściej mogą się bowiem gromadzić zabrudzenia. Niemniej ponieważ sztruks jest bardzo wytrzymały, nie ma obaw o czyszczenie odkurzaczem, który sprawnie usunie wszystko z zakamarków. Warto też pamiętać, że - w większości przypadków - sztruks można prać w pralce. Tak więc nie ma o obaw o czystość poduszek, narzut czy zasłon sztruksowych. W przypadku sof i foteli sprawdzają się zaś typowe środki czyszczące dla tapicerek z tkanin.

Autor
Sztruks we wnętrzu - jak wykorzystać jego potencjał?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...