Zagadnienia w artykule:
  • Tapeta na jednej ścianie w salonie - za sofą i nie tylko
  • Pomysły na tapetę w salonie
  • Fototapeta na jedną ścianę w salonie

Można ogólnie powiedzieć, że we współczesnych wnętrzach królują głównie spokój, prostota, a także różne wcielenia minimalizmu. Dlaczego? Przede wszystkim konwencje aranżacyjne na nich oparte są bardzo uniwersalne i dobrze oddziałują na psychikę. W świecie pełnym tak wielu bodźców dom coraz częściej staje się oazą relaksu i wyciszenia.

Wydawałoby się, że w ślad za takimi trendami powinny niejako zaniknąć tapety, zwłaszcza te „krzykliwe”. Tymczasem w roli akcentu dekoracyjnego - np. na jednej ścianie w pomieszczeniu - wspaniale dynamizują wystrój, ale nie niszczą pożądanej harmonii. 

fot. Lime Lace

Tapeta na jednej ścianie w salonie - za sofą i nie tylko

Ścianą, która najczęściej gra pierwsze skrzypce w salonie, jest ta znajdująca się za sofą. I to właśnie do niej szczególnie przywiązujemy wagę podczas urządzania pokoju dziennego. Jeżeli zaś chcielibyśmy zdecydować się na ciekawą tapetę, to właśnie na ścianie za kanapą najlepiej ją wykorzystać. Możemy potraktować ją jako rozwinięcie i uzupełnienie wzoru bądź koloru tapicerki - dzięki temu osiągniemy wizualny ład aranżacyjny.

fot. Bobbi Beck

Inna droga? Całkowicie przeciwna - stawiamy na kontrast. Tyle że już takie podejście wymaga odrobiny wyczucia! Poza tym wszystko jest zależne od indywidualnych upodobań i tego, w jakich przestrzeniach najlepiej się relaksujemy. Dla niektórych będzie to stuprocentowy minimalizm z kolorami achromatycznymi (biel, czerń, szarość), dla innych - więcej barw i wzorów, ale wciąż stonowanych (łagodne kratki, paski, kropki, do tego odcienie pastelowe i kremy), a jeszcze dla innych - mocne, żywe kolory, i to najlepiej w dużej ilości.

Do każdego z tych upodobań bez problemu dobierzemy też tapetę. Oczywiście tapeta na jednej ścianie w salonie to nie tylko powierzchnia za sofą. Możemy bowiem gdzie indziej przenieść wizualny punkt ciężkości, stosując np. tapetę za bufetem, szerszą komodą albo stołem, jeśli w pokoju dziennym znajduje się też strefa jadalniana.

fot. Bobbi Beck

Pomysły na tapetę w salonie

W sklepach z tapetami niekiedy czekają nawet tysiące wzorów do wyboru. Niemniej można wskazać kilka ogólnych kierunków doboru tego materiału wykończeniowego - zwłaszcza na jedną ścianę w salonie:

Uniwersalne, stonowane wzory - tu warto zwrócić uwagę na paski (pionowe lub poziome), kratki, tradycyjne motywy dekoracyjne typu zigzag, kropki, groszki czy gwiazdki. Tapety tak zdobione świetnie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych czy skandynawskich.

Motywy abstrakcyjne - od intrygujących geometrycznych kompozycji po dekory bardziej malarskie, np. z rozmytymi polami kolorystycznymi (jak w dużej akwareli). To dobry wybór zwłaszcza do aranżacji nowoczesnych z artystyczną nutą.

Motywy roślinne - godna uwagi jest np. klasyczna w wyrazie tapeta zdobiona tzw. łączką, czyli gęsto ułożonymi ornamentami kwiatowymi w realistycznych barwach. Alternatywnie można jednak zdecydować się na łączkę o luźniejszej kompozycji. Ciekawie prezentują się także przeskalowane, rytmicznie ułożone motywy botaniczne, jak chociażby liście. Takie dekory odnajdują się w wielu konwencjach aranżacyjnych: od scandi przez nowoczesną klasykę po glamour i inspiracje art déco.

Imitacje droższych materiałów wykończeniowych - takie rozwiązanie ma zarówno swoich fanów, jak i przeciwników. Niemniej na rynku oferowane są tapety naśladujące chociażby cegłę, beton, tkaniny, kamień albo wzorzyste płytki ceramiczne. Można to uznać za opcję budżetową, jeśli finanse nie pozwalają zakupić bardziej wymagającego materiału.

Ilustracje nawiązujące do wybranego stylu wnętrzarskiego - mogą to być np. elementy naturalne w stylistyce skandynawskiej, typografie przemysłowe w industrialnej, grafiki z efektem postarzenia w vintage albo ornament lawendowy w prowansalskiej.

Fototapeta na jedną ścianę w salonie

Fototapeta - jak wskazuje nazwa - to rodzaj tapety w całości pokrytej wydrukowanym zdjęciem. W tym przypadku możemy wybierać właściwie z nieskończonej liczby motywów albo też zlecić druk własnej fotografii. Pozwala to wprowadzić do salonu dużą indywidualną dekorację. Szczególnie popularne są fototapety z pejzażami - miejskimi lub przyrodniczymi (morze, góry, las).

Autor
Czy tapeta w salonie na jednej ścianie ma sens?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...