Zagadnienia w artykule:
  • Co to jest żywica epoksydowa?
  • Stoły z żywicy i ich zalety
  • Rodzaje stołów z żywicy epoksydowej
  • Pielęgnacja stołu z żywicy

Największą popularnością cieszą się modele stołów, w których żywica epoksydowa łączona jest z kawałkami drewna. W ten sposób powstaje tradycyjny blat - kwadratowy, prostokątny, okrągły czy owalny - który wyróżnia się malowniczą grą dwóch dość odmiennych wizualnie materiałów. 

Co to jest żywica epoksydowa?

Pod hasłem „stoły z żywicy” znajdziemy meble, w których większa lub mniejsza część wykonana jest z żywicy epoksydowej. A czym jest ten materiał? Mówiąc językiem fachowym, chodzi tu o tworzywo z grupy polimerowych żywic syntetycznych. Mogą one być jedno- bądź dwuskładnikowe. Substancje wykorzystywane do ich produkcji brzmią raczej enigmatycznie (polifenole, poliglikole, epichlorohydryny, oligomery).

Żywice epoksydowe zawierają też m.in. barwniki, preparaty rozcieńczające czy napełniacze. Nie znaczy to jednak, że mamy do czynienia z wątpliwym materiałem chemicznym. Trzeba bowiem pamiętać, że żywica epoksydowa ma mnóstwo zalet i jest oczywiście w pełni bezpieczna w użytkowaniu. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku stołów (choćby z uwagi na kontakt z jedzeniem).

Żywica epoksydowa we wnętrzach wykorzystywana jest na wiele sposobów. Wykonuje się z niej np. gładkie, wytrzymałe posadzki. Oprócz tego stanowi ciekawy element mebli i dodatków. Ponieważ jest materiałem plastycznym, świetnie łączy się też z innymi materiałami. Szczególnie atrakcyjny wizualnie duet tworzy z drewnem. Użyta żywica może być w pełni transparentna, jedno- lub wielobarwna. W ostatnim przypadku tworzy malownicze smugi z efektem rozlanej farby. W zestawieniu z rysunkiem naturalnego drewna prezentuje się nietuzinkowo i zjawiskowo. Każdy mebel tak wykonany może być jedyny w swoim rodzaju.

Stoły z żywicy i ich zalety

A jakie zalety - poza wspaniałym, malowniczym designem - mają stoły z żywicy? Wiążą się one oczywiście z atutami samego materiału, który jest:

• twardy, wytrzymały, odporny na wysokie temperatury;

• odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne;

• chemoodporny (w wielu przypadkach), tak więc nie szkodzą mu np. oleje, kwasy czy roztwory soli;

• odporny na zabrudzenia i wodoszczelny;

• dostępny w zróżnicowanych wariantach wizualnych.

Czy żywica epoksydowa ma wady?

Jedną z nich może być wysoka cena stołów wzbogaconych o ten materiał. Nie jest to jednak reguła - możemy bowiem kupić stół za 3 tys. zł, ale też za ponad 10 tys. zł. Wpływają na to choćby zastosowane gatunki drewna. Istotna też jest wysoka jakość wykonania - zwłaszcza gdy decydujemy się na model stołu ze wstawkami z żywicy. Łączenia muszą być przygotowane z dużą dozą precyzji.

Rodzaje stołów z żywicy epoksydowej

W dużym uproszczeniu można wyróżnić następujące rodzaje stołów z żywicy:

Stoły z blatami w całości wykonanymi z żywicy epoksydowej - najczęściej chodzi tu o modele mniejsze, np. stoliki kawowe. W blacie odlanym z żywicy często też zatopione są dodatkowe elementy dekoracyjne, jak np. kwiaty, muszle czy drobne kamienie.

Blaty zabezpieczone żywicą - mogą być wykonane m.in. z litego drewna albo płyty wiórowej. Żywica epoksydowa pełni wtedy funkcję ochronną, tworząc cienką powłokę odporną na uszkodzenia czy wysokie temperatury, a przy tym łatwą do utrzymania w czystości.

Stoły ze wstawkami z żywicy - bodaj najbardziej spektakularne i cieszące się coraz większą popularnością. Najlepsze efekty osiąga się, łącząc niesymetryczne, malownicze elementy drewniane z żywicą epoksydową - np. w wyróżniającym się kolorze lub kilku zlewających się ze sobą barwach. Żywica może być również wzbogacona o barwniki luminescencyjne czy zanurzone w środku krople wody. Ponieważ materiał jest bardzo plastyczny, chętnie wykorzystywany jest przez zdolnych rzemieślników oraz kreatywnych projektantów mebli.

Pielęgnacja stołu z żywicy

Mimo że żywica epoksydowa jest całkiem wytrzymałym materiałem, warto o nią odpowiednio zadbać. Unikajmy ostrych przedmiotów, a zwłaszcza krojenia bezpośrednio na blacie. Nie stawiajmy też na nim gorących naczyń (sprawdzą się zwykłe podkładki ochronne). Samo czyszczenie żywicy jest również proste i nie wymaga stosowania specjalnych środków - a tak naprawdę lepiej unikać mocniejszych detergentów.

Wystarczy miękka, wilgotna szmatka z mydłem czy delikatnym płynem do naczyń. Do czyszczenia śmiało możemy też używać ekologicznych środków, takich jak ocet. Warto też pamiętać, że żywicę epoksydową można odnowić w razie powstania większych uszkodzeń czy odprysków.

Autor
Stoły z żywicy - popularne modele, ceny, pielęgnacja
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...