Przygotowanie drewna dębowego 

Odstręczająca wysoka cena drewna dębowego powoduje, że wiele osób decyduje się na zamienniki z jakościowo wątpliwych materiałów. Warto jednak pamiętać, że za znacznie wyższą ceną stoi znacznie wyższa jakość produktu. Drewniane meble przy odpowiedniej pielęgnacji nawet po wielu latach użytkowania wyglądają jak nowe, a dąb nazywany drewnem królewskim może być doskonałą inwestycją na przyszłość. Trzeba pamiętać, że drewno z czasem zyskuje na wartości, a świetnie przygotowane meble dębowe zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem wśród antykwariuszy.

Wysoka cena wynika również z całego procesu produkcji, który należy do niezwykle skomplikowanych i wymagających wykwalifikowanych ekspertów. Proces zaczyna się od sezonowania, następnie dokładnego suszeni oraz wycięcia z tarcicy odpowiednich elementów. Na tym etapie największym niebezpieczeństwem są niewidoczne skazy, które mogą niemal natychmiastowo zdyskwalifikować drewno. Wielu ekspertów uważa, że dąb to najtrudniejsze drewno do obróbki, ale prawidłowo wykonane meble mogą być majstersztykiem. 

Właściwości dębu 

Drewno dębowe odznacza się dosyć charakterystyczną beżową barwą, która może przechodzić w nieco złocisty kolor i delikatny brąz. Ciepły odcień drewna to bez wątpienia element wyposażenia wnętrza, któremu zawdzięczamy niezwykle przytulną atmosferę. Warto wiedzieć, że dąb odznacza się bardzo dużą gęstością oraz twardością, co czyni go jednym z najsolidniejszych gatunków.

Meble wykonane z tego drewna zasługują na słowo uznania nie tylko ze względu na mnogość estetycznych walorów, ale również niezwykłą wytrzymałość i trwałość. Drewniane meble to inwestycja na długie lata. Nie sposób nie wspomnieć o szlachetności dębu, która zapewnia wnętrzom pierwiastek klasycznego stylu w najpiękniejszym wydaniu. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że dębowe meble odznaczają się uniwersalnym i ponadczasowym charakterem, dzięki czemu z łatwością dopasujemy do nowoczesnych wnętrz. 

Drewniane meble a styl skandynawski

Ciepłe drewno to bez wątpienia element wystroju wnętrza, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Zachwyca szlachetnością i trwałością, nadając wnętrzu jednocześnie fantastycznej przytulnej aury. Nic dziwnego, że tego rodzaju meble cieszą się ogromnym uznaniem wśród kreatorów wnętrz i są uznawane w wielu stylach. Pojawia się nagminnie w stylu skandynawskim, który narodził się nieco ponad lat temu z inicjatywy architekta wnętrz Carla Larssona.

W tym stylu dominują biel, przestronne wnętrza oraz duże ilości światła. Niezbędnym elementem są również dodatki nawiązujące kolorystycznie do natury. Pojawiają się wobec tego beże, brązy i szarości. Drewniane meble to idealna propozycja dla osób poszukujących czegoś wyjątkowego do wnętrza tworzonego zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego. Ocieplą nowoczesne i jasne wnętrze, stając się jednocześnie piękną dekoracją pomieszczenia.

Drewno to ponadczasowy materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Drewniane wyposażenie domu to nie tylko gwarancja przytulnej atmosfery, ale i piękno natury na wyciągnięcie ręki. Aranżacyjny potencjał tego materiału jest wprost nie do opisania. Drewno doskonale komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami, w których dominuje chłodny beton, aczkolwiek świetnie będzie się prezentowało również w postindustrialnych klimatach.

Drewniana kuchnia w połączeniu z czystą cegłą, nowoczesną bielą czy odcieniami szarości to kolejna propozycja, której warto się przyjrzeć z bliska. Warto dodać, że od pewnego czasu moda wnętrzarska znowu skłania się ku naturze. Bezustannie pojawiają się innowacyjne pomysły, ale to właśnie drewno zdaje się być tym elementem, który nigdy nie traci na wartości. Wręcz przeciwnie. 

Jakie meble i dodatki drewniane wybrać? 

Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji oraz możliwości aranżacyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na wspaniałe stoły dębowe, które odznaczają się ogromną wytrzymałością i z pewnością mają szansę stać się synonimem pięknych chwil spędzonych ze swoimi bliskimi. Drewniany stół to kwintesencja wspólnych posiłków i ważnych dla całej rodziny momentów. Nieodzownym elementem każdej jadalni są także krzesła. Te drewniane, a zwłaszcza wykonane z najwyższej jakości dębu przeznaczone są do intensywnej eksploatacji.

Drewniane meble to jednak nie wszystko. W dzisiejszych czasach bez najmniejszego problemu będziemy mogli wyposażyć wnętrze w dodatki, dzięki któremu całe pomieszczenie nabierze kojącego ciepła. Warto zwrócić uwagę na wspaniałe drewniane lampy, ramy łóżek, luster czy niewielkie komody do sypialni. Już niewielki drewniany dodatek sprawi, że całe wnętrze wypełni się fantastyczną atmosferą. 

Zdjęcie otwierające artykuł: Westwing Collection