Rodzaje tapet - jakie są najpopularniejsze?

Na rynku spotykamy różne rodzaje tapet, jakie możemy wykorzystać w swoim domu, biurze czy też mieszkaniu.  Wyróżniamy:

 • tapety tekstylne
 • tapety papierowe
 • tapety na flizelinie
 • tapety strukturalne
 • tapety do malowania
 • tapety winylowe 
 • tapety zmywalne
 • tapety z brokatem
 • tapety z włókna szklanego
 • tapety welurowe
 • tapety laserowe
 • tapety wzorzyste
 • tapety gładkie fototapety
 • tapety natryskowe
 • tapety rauza

To oczywiście nie wyczerpuje klasyfikacji. Producenci tapet prześcigają się, wypuszczając nowe produkty na rynek, tworząc rozwiązania, jakich jeszcze do tej pory nie było. Każdy z tych rodzajów tapet ma trochę inne cechy, zastosowanie i właściwości. Różnią się metodami montażu, odpornością na czyszczenie, właściwościami wizualnymi. Poniżej przyjrzymy się bardziej szczegółowo tapetom strukturalnym, tapetom do malowania i tapetom winylowym. 

Tapety strukturalne - co kryje się pod tą nazwą?

Tapety strukturalne to te tapety, które mają strukturę. Są ziarniste oraz tłoczone. Dzięki temu doskonale ukrywają niedoskonałości ściany. Nadadzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na zakryciu ściany, która nie jest równa, ładna lub  pokryta gładzią.   

Tapety strukturalne - jak stosujemy?

Trend tapetowania całego pomieszczenia jednym rodzajem tapety  jest znany od lat. Współcześnie bardzo modne jest wytapetowanie jedynie fragmentu pomieszczenia lub jednej ściany. Jeśli zależy nam na niebanalnych rozwiązaniach, możemy wytapetować również sufit. 

Tapeta strukturalna - materiałowa, winylowana a może do malowania?

Na rynku istnieje wiele rodzajów tapet strukturalnych. Wyróżniamy tapety materiałowe, tapety strukturalne 3 d, tapety winylowane, a także tapety do malowania.  Tapeta strukturalna materiałowa to tapeta, która wyróżnia się ekskluzywnym wyglądem.  Dzięki materiałowemu wykończeniu tapeta dodaje wnętrzu przytulności, wyjątkowości i klasy. Warto się na nią zdecydować, jeśli dysponujemy większym budżetem i zależy nam na osiągnięciu efektu ‘wow’ w pomieszczeniu. 

Tapeta strukturalna 3d to tapeta, która dzięki zastosowaniu odpowiedniego wzoru, sprawia wrażenie trójwymiaru. Nadruk na tapecie wydaje się być realny, żywy, przestrzenny.  Na tapetę strukturalną 3d warto postawić, jeśli chcemy z pomocą tapety nadać dominanty w pomieszczeniu. 

Tapeta strukturalna winylowa to tapeta, która jest ulepszeniem klasycznych tapet papierowych. Różni się od klasycznych tapet papierowych tym, że papierowa warstwa jest pokryta warstwą winylu (czyli folią PCV). To sprawia, że tapety są o wiele trwalsze, odporniejsze na wilgoć oraz na zniszczenie. 

Tapety do malowania to inny ciekawy rodzaj tapet. Tapetę do malowania można bowiem malować. Jeśli lubimy zatem zmiany aranżacyjne w pomieszczeniach, szybko nudzi nam się wygląd pokoju, nie jesteśmy pewni czy chcemy patrzeć na jeden motyw na ścianach przez lata, postawmy na tapetę do malowania. Tapeta do malowania to tapeta, której wygląd można z łatwością odmienić z pomocą pędzla, wałka i farby.   

Tapeta strukturalna - jak kłaść?

Jak kłaść tapetę strukturalną? W przypadku, kiedy samodzielnie chcemy położyć tapetę w pomieszczeniu, warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. 

1. Zanim przystąpimy do tapetowania, zapoznajmy się dokładnie z zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu tapet oraz z oznaczeniami umieszczonymi na konkretnej tapecie. W zależności od rodzaju tapety, klej może być nakładany bezpośrednio na tapetę lub na ścianę. Niektóre tapety mają już warstwę kleju, która aktywuje się kiedy pokryjemy ją wodą.

2. Tapetujemy zawsze wyłącznie suche ściany. W innym przypadku tapeta może nam się odklejać. 

3. Podłoże pod tapetę powinno być w miarę jednolite, bez dziur i rys. Tapety strukturalne pozwalają na ukrycie drobnych nierówności, nie pokryją jednak uszkodzeń o głębokości centymetra lub większej.

4. Warto, żeby tapetowana ściana była w miarę jasna oraz jednolita kolorystyczna, jeśli kładziemy jasną, cienką tapetę, aby mieć pewność, że podłoże nie będzie przebijało.

Pamiętając o tych zasadach, z pewnością sami poradzimy sobie z położeniem tapety strukturalnej w pomieszczeniu. Powodzenia! 

Zdjęcie otwierające artykuł: Eijffinger