Motywy botaniczne już od pewnego czasu cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Można taki stan rzeczy zwalić na karb trendu zwracania się ku naturze, aczkolwiek trzeba również docenić estetykę takich wzorów. Piękne kwiaty wprowadzają do wnętrza odrobinę cudownej świeżości i witalności, która doskonale komponuje się z minimalizmem stylu skandynawskiego, vintage czy glamour.

Lampa stołowa Grzyb, SIMIG

Jednak aktualnie to nie kwiaty skradają serca kreatorów wnętrz i osób przymierzających się do urządzenia własnych czterech kątów. Od pewnego czasu największym zainteresowaniem cieszą się między innymi printy z motywem grzybów oraz wszelkiego rodzaju akcesoria, które doskonale imitują je pod względem kształtu. Można powiedzieć, że to grzybowe szaleństwo zyskuje coraz większą ilość zwolenników, a kolejne nowatorskie rozwiązanie designerskie sprawiają, że z łatwością można urządzić swoje wnętrze w zadziwiająco i zachwycająco grzybowy sposób. 

Poduszki z haftem grzybów, FERM LIVING

Grzybowe ściany - jakie mamy opcje do dyspozycji?

Jak to zwykle bywa w przypadku pojawiających się zniecnacka trendów, nie sposób określić dokładnie, dlaczego motyw znany przecież od stuleci nagle stał się leit motivem w branży wnętrzarskiej. Nie sposób odmówić jednak grzybom finezji i kształtu, który wzbudza uśmiech na twarzy, a często również zachwyt.

Koc w grzyby leśne, FERM LIVING

Grzyby należą do królestwa roślin, a zatem w pewien sposób wpisują się w botaniczny trend, który od wielu lat cieszy się wielkim zainteresowaniem. Osoby pragną zaaranżować wnętrze z wykorzystaniem motywu grzybów mają tak naprawdę całe spectrum możliwości. Sporym zainteresowaniem cieszą się grzybowe naklejki na ścianę. To fantastyczny sposób na wypełnienie ciekawym motywem pustej przestrzeni.

Plakat Grzyby Leśne, Jędrzej Nyka Illustration, TARGI RZECZY ŁADNYCH

Na rynku znajdziemy rozmaite wzory począwszy od kolorowych, a skończywszy na monochromatycznych. Naklejki dostępne są w różnych rozmiarach, a rozmieszczone w różnych częściach mieszkania sprawią, iż całość nabierze odpowiedniej spójności. Plakaty z motywem grzybów to kolejna propozycja dla entuzjastów. Dekoracyjne plakaty mogą stanowić świetną alternatywę dla obrazów oraz zdjęć. Te z motywem grzybów doskonale będą komponować się w nowoczesnych wnętrzach, wprowadzając w pomieszczenie odrobinę witalności i świeżości. 

Ręcznie tkany kilim - odCień Grzyba, Topole, PAKAMERA

Akcesoria z motywem grzybów - na jakie zwrócić uwagę? 

Mushroom design zyskuje na popularności, a kolejne akcesoria pojawiają się niczym przysłowiowe grzyby po deszczu. Entuzjaści tego grzybowego designu z pewnością powinni zwrócić uwagę na dostępne na rynku dekoracyjne, acz funkcjonalne dodatki do domu. Minimalistyczna lampa grzyb to bez wątpienia hit tego sezonu, a także praktyczny dodatek, który doskonale wkomponuje się w nowoczesne wnętrza.

Łyżeczka ceramiczna z grzybkiem, Sztuka Dzielna, PAKAMERA

Charakterystyczny klosz w kształcie kapelusza uświetni każde wnętrze, a trzon grzyba będący podstawką dopełni dzieła. Lampa mushroom to doskonała propozycja dla osób poszukujących unikatowej lampki nocnej do sypialni lub efektownego dodatku do świetnie zaaranżowanego salonu. Sporym uznaniem cieszą się białe modele, aczkolwiek warto również zwrócić uwagę na wersje w kolorze czarnym. Odznaczają się pewnego rodzaju nienachalną elegancją i w niektórych wnętrzach mogą po prostu znacznie lepiej się sprawdzać niż białe odpowiedniki.

Podstawka na kadzidełko Grzybek, Studio Mini Forma, PAKAMERA

Ceramika z motywem grzybów to kolejna propozycja, której warto się przyjrzeć z bliska. Po pierwsze ze względu na fakt, że ceramika to niezwykle atrakcyjny element dekoracyjny w każdym niemal wnętrzu, a po drugie ze względu na funkcjonalność takich dodatków. Miłośnicy dekoracji tego ordzaju mogą skusić się na piękne patery z ręcznie malowanymi grzybami lub dekoracyjne figurki grzyby, wśród których największym uznaniem cieszą się żółte kurki i czerwone muchmory. Nie należy zapominać również o ceramicznych kubkach z motywem grzybowym. Te również mogą uzupełnić wystrój całego wnętrza i na nieco mniejszą skalę podkreślić motyw przewodni. 

Czy mushroom design to chwilowe szaleństwo w branży wnętrzarskiej? 

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek od pewnego czasu można dostrzec, że branża wnętrzarska coraz częściej i chętniej sięga po motywy ze świata przyrody. Botaniczne wzory są eksploatowane na wszelkie możliwe sposoby, a zatem siłą rzeczy musiały pojawić się nowe propozycje, które wprowadzą odrobinę świeżości do branży wnętrzarskiej. Z całą pewnością grzyby pozostaną z nami na dłużej, bo ich era dopiero się zaczęła. Nie sposób odmówić im pewnego uroku.

Pojemnik i dywanik w kształcie muchomora, BLOOMINGVILLE/OYOY

Akcesoria z takimi grzybowymi motywami odznaczają się świetnymi walorami estetycznymi i nie trzeba być miłośnikiem grzybów, by docenić ich potencjał. Pojemnik grzyb wzbudza przecież same pozytywne skojarzenia i siłą rzeczy wywołuje uśmiech na twarzy. Tego rodzaju akcesoria zachwycają wiernym odwzorowaniem natury, która przecież zachwyca nas od zarania dziejów. Nic dziwnego w tym, że kolejne botaniczne motywy trafiają na piedestały wszystkich twórczych branż począwszy od wnętrzarskiej, a na odzieżowej kończąc.