Płyty betonowe - garść ważnych informacji

Płyty betonowe, zwane również betonem architektonicznym, produkowane są z masy cementowo-piaskowej, wzmacnianej włóknami szklanymi. Wybierając tę formę betonu dekoracyjnego, należy mieć na względzie stosunkowo dużą wagę betonowych elementów. Pomimo tego, że producenci sięgają po nowoczesne technologie, tworząc ultra cienkie i lżejsze płyty betonowe, trzeba się liczyć z tym, że jeden element o wymiarach 100cm/50cm/1 cm może ważyć minimum 8 kg.

To już waga „po odchudzeniu”, ponieważ pierwsze produkowane płyty betonowe miały zdecydowanie większy ciężar. Nadal można kupić płyty betonowe o słusznej grubości i ciężarze nawet 40 kg, mocowane do ściany mechanicznie za pomocą kotw, jednak coraz większą popularnością cieszą się cienkie płyty, które można montować na ścianie tak, jak standardowy gres. 

Płyty betonowe - nie tylko szare

Płyty betonowe ścienne występują w wielu rozmiarach i kolorach. Z reguły znane są pod postacią szarych surowych elementów, jednak dodatek ozdobnego kruszywa, brokatu i barwników może diametralnie odmienić ich design.

Znajdziemy zatem płyty betonowe, które wyglądają jak połączenie betonu i patynowanej stali, beton architektoniczny w odcieniach beżu i zieleni, czy elementy o barwie grafitu z kolorowymi przecierkami. Wiele opcji kolorystycznych to również ogromna uniwersalność aranżacyjna. Coraz częściej spotykaną dekoracją w nowoczesnych przestrzeniach są płyty w postaci betonowych lameli i płyty betonowe 3D.

Ścienne płyty betonowe - jak wykorzystać w salonie?

Dekoracyjna ściana z betonu w salonie dodaje wnętrzu nowoczesnego szlifu i stanowi tło dla ekspozycji najciekawszych elementów wnętrza, bądź sama staje się takim właśnie elementem. Najczęściej płyty betonowe ozdabiają jedną, wybraną ścianę, jednak w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach projektanci często puszczają wodze fantazji i wykorzystują beton architektoniczny do wykończenia większej ilości ścian, a nawet wszystkich.

Warunkiem wykorzystania betonu na wszystkich ścianach jest duża przestrzeń, gdyż w przeciwnym wypadku płyty mogą optycznie przytłoczyć i zdominować wnętrze. Płyty z betonu to często tło i baza pod minimalistyczny lub loftowy aranż. Płyty betonowe wbrew pozorom nie są nudne. Każda z nich ma inne rozłożenie smug i porów, stanowi więc odrębny niepowtarzalny element dekoracyjny.

Beton architektoniczny w salonie może zostać użyty do wykończenia ściany dekoracyjnej, kominka, czy ścianki telewizyjnej. Interesujący efekt przyniesie ułożenie płyt betonowych w nieregularną mozaikę lub wykorzystanie płyt betonu architektonicznego 3D.

Beton architektoniczny w kuchni

Płyty betonowe to doskonały pomysł na wykończenie przestrzeni pomiędzy szafkami w kuchni, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułożyć je na całej ścianie lub stworzyć z nich blat kuchenny. Materiał jest odporny na wilgoć i wysokie temperatury, więc zniesie dosłownie wszystko. Zestawienie betonowych płyt i bieli szafek da efekt przestronności i czystości, natomiast wrażenie sterylności można w razie potrzeby przełamać drewnianym blatem.

Kuchnie z betonowymi płytami na ścianie można zaaranżować wedle uznania, ponieważ równie dobrze będą się prezentować w połączeniu z czarnymi lub grafitowymi frontami, jak i odważniejszymi barwami dodatków. Zwolennicy bardziej tradycyjnych form również nie muszą się ograniczać, gdyż beton i drewno to idealne połączenie, wnoszące do wnętrza ciepło i przytulność.

Betonowy design w łazience

Beton pomimo surowości to niezwykle czysta i przejrzysta forma, którą można dowolnie dopełniać. Łazienka cała w betonowych płytach wcale nie będzie surowa, jeśli uzupełnimy aranż murkami z czarnej cegły i drewnianymi elementami. Dodatki również nie są bez znaczenia. Wykorzystując czarną armaturę, czarne metalowe szprosy w prysznicu i okrągłe lustro w czarnej ramie, powstanie łazienka w stylu loftowym.

Stawiając natomiast na aranż monochromatyczny albo przełamany bielą, pojawi się baza pod łazienkę w stylu nowoczesnym. Łazienkę można również zaaranżować w taki sposób, aby betonowe płyty były dodatkiem. Za ich pomocą można wyodrębnić przestrzeń kąpielową lub podkreślić miejsce z elegancką umywalką nablatową. Pamiętając o tym, że beton i szkło są świetnym duetem, można wyłożyć betonem architektonicznym ścianę prysznica.

Klatka schodowa z betonem architektonicznym w roli głównej

To właśnie na klatce schodowej najczęściej pojawiają się uszkodzenia ścian i odciski dłoni, ponieważ z reguły jest najbardziej uczęszczanym miejscem w domu. Kiedyś klatka schodowa traktowana była po macoszemu, jednak współcześnie stanowi reprezentacyjną część budynku. Powodem jest fakt, że wnętrza stały się bardziej otwarte, więc i klatka schodowa często jest widoczna z salonu.

Beton architektoniczny z pewnością sprawdzi się jako trwała i odporna na uszkodzenia okładzina ścienna, jednak nie można mu odmówić wartościowego aspektu wizualnego. Wybór pomiędzy fakturą gładką i chropowatą oraz mnogość dostępnych odcieni i kolorów stawia płyty betonowe w roli atrakcyjnej alternatywy dla innych okładzin. W tym przypadku również można go zastosować w każdym stylu wnętrzarskim.

Zestawiając betonowe ściany z drewnianymi schodami, otrzymamy ponadczasową klasykę, natomiast dodając kamienne stopnie i metalowe poręcze, zachwycimy gości nowoczesną minimalistyczną odsłoną. Przedłużając betonową ścianę do holu, warto postawić na dopełnienie aranżu funkcjonalną konsolą.

Płyty betonowe w zestawieniu z innymi materiałami

Beton jest wdzięczny i świetnie współgra z innymi materiałami i kolorami, nawet tymi odważnymi jak czerwień, żółć i zieleń, chętnie stosowanymi w stylu eklektycznym. Wszystko zależy od tego, jaki ma być efekt. Bardzo dobrze sprawdza się, bez względu na zastosowany styl wnętrzarski, połączenie betonowych płyt z drewnem. Niezwykle interesujący efekt uzyskamy, łącząc beton architektoniczny z drewnianymi lamelami lub starymi deskami.

Materiały te można integrować na wiele sposobów, jednak ważne jest zachowanie optymalnych proporcji. Do betonu, wbrew pozorom, pasują również płytki ceramiczne i gres. Takie połączenie można zastosować szczególnie w pomieszczeniach, w których utrzymanie czystości jest kwestią nadrzędną.

Beton świetnie komponuje się również z kamieniem. Płyty betonowe na ścianach to idealne tło dla marmurowej wyspy kuchennej, czy kwarcowego blatu w łazience. Zestawieniem, o którym koniecznie należy wspomnieć jest połączenie betonu i cegły. Bardziej minimalistycznie i loftowo już chyba się nie da, a pomysł ten często wykorzystywany jest z użyciem starej rozbiórkowej cegły, która wprowadza dodatkowo szlif historyczny i trójwymiarowość. W celu dodania betonowemu wnętrzu przytulności, warto zastosować tkaniny w postaci zasłon, poduszek i puszystego dywanu.

Autor
Płyty betonowe na ścianę - pomysły na aranżację
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...