Apartament z potencjałem w zabytkowej kamienicy

Historia odgrywa ważną rolę w dziejach Leszna. Jego założycielami był ród Leszczyńskich, z którego wywodził się jeden z polskich królów - Stanisław Leszczyński, teść króla Francji Ludwika XV. Zaprojektowany przez Magdalenę Gałach ze studia MG Wnętrza apartament znajduje się w kamienicy w zabytkowej części miasta, kilka kroków od rynku z przepięknym ratuszem, który jest dziełem Pompeo Ferrariego i Dominika Merliniego.

Duży narożnik w salonie
Sofa Lill LC, Sits
Nasza propozycja
Sofa Lill LC, Sits
5690 zł
Zasłona Dytag, beż
Nasza propozycja
Zasłona Dytag, beż
199 zł
Królową salonu jest sofa Elixir marki Olta. To niezwykle wygodny mebel, doskonałej jakości i o pięknym współczesnym designie.

Z okien mieszkania roztacza się magiczny widok na ten wyjątkowej klasy obiekt. Apartament należy do młodego mężczyzny pracującego w branży motoryzacyjnej. Projektantka wspomina, że mieszkanie, choć znajdujące się w zabytkowej kamienicy, było niczym czysta kartka papieru. Niestety pozbawione ono zostało elementów historycznych. Jego nowy właściciel pragnął w zasadzie tylko jednego - by w apartamencie znalazła się wygodna sofa!

Okrągły stół jadalniany
Lampa wisząca Perch light branch, Moooi
Nasza propozycja
Lampa wisząca Perch light branch, Moooi
16542 zł
Obraz Si Si, Irina Vilim, 145 x 200 cm
Nasza propozycja
Obraz Si Si, Irina Vilim, 145 x 200 cm
2998 zł
Strefa jadalniana stanowi przejście między jasnym salonem a ciemną kuchnią. Elementem dekoracyjnym są przepiękne lampki Perch projektu Umuta Yamaca produkowane przez holenderską markę Moooi.

Jeśli chodzi o resztę, postanowił całkowicie zaufać projektantce, co ta szczególnie sobie ceni. - Lubię projektować dla ludzi młodych - mówi Magdalena Gałach. - Inwestorzy dojrzali niosą z sobą bagaż przyzwyczajeń i doświadczeń. Młodzi są w stanie bardziej mi zaufać.

Kuchnia wydaje się ciemnym monolitem. Wszystkie urządzenia są niezwykle dyskretne.

Projekt, który zaczął się od...sofy!

Sofa, od której zaczął się projekt, służy właścicielowi nie tylko do relaksu. Uwielbia on na niej pracować. Jednocześnie nie mniej ważny jest dla niego gabinet wydzielony z części salonowej przeszklonymi drzwiami. Oba pomieszczenia utrzymane są w jasnej, stonowanej kolorystyce.

Apartament służy jego gospodarzowi także do pracy. Lubi on zarówno korzystać z laptopa na kanapie, jak pracować w gabinecie.

Bogata paleta harmonizujących ze sobą beżów i szarości pozwala zarówno skoncentrować się podczas pracy jak i efektywnie wypoczywać. Całości dopełniają robione na zamówienie meble - rozległy stolik kawowy oraz utrzymany w orientalnym charakterze lekki kabinecik w kąciku czytelniczym.

Tapeta w stylu orientalnym
Fototapeta Nouveau Geisha, Wall & Deco
Nasza propozycja
Fototapeta Nouveau Geisha, Wall & Deco
Wystrój sypialni cechują elementy stylu orientalnego. Na przykład oryginalna tapeta.

Kolejnym ukłonem w stronę Orientu jest sypialnia. Jej oryginalną dekoracją jest tapeta łącząca w sobie motywy z Dalekiego Wschodu z twórczością europejskiego mistrza secesji, Alfonsa Muchy.

W łazience zastosowano szczególnie wysmakowane połączenie czerni i bieli, naturalnego marmuru i granitu oraz wysokiej klasy ceramiki.

W swoim projekcie Magdalena Gałach chciała nawiązać do historycznego dziedzictwa kamienicy. Stąd eleganckie płyciny na ścianach oraz nowa, ale klasyczna dębowa podłoga. Również inne szlachetne materiały, na przykład marmur i granit użyte w łazience wskazują, że wnętrze prowadzi udany dialog historii z teraźniejszością.

Autor
Orientalne mieszkanie w starej kamienicy
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...