Trendy wnętrzarskie dzielą się na ponadczasowe i te, które pomimo dużego potencjału nie wytrzymują próby czasu. Panele ścienne tapicerowane mają wszelkie zadatki, aby zakwalifikować się do tej pierwszej grupy. Architekci wnętrz i użytkownicy zgodnie twierdzą, że warto postawić na to rozwiązanie. Miękkość, elegancki design, uniwersalność oraz łatwość montażu paneli ściennych to zalety, które stanowią o słuszności zastosowania ich w sypialniach, salonach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych, a nawet gabinetach.

Panele tapicerowane na ścianę - dlaczego warto?

Tapicerowane panele ścienne to ciekawa alternatywa dla farb i tapet oraz bardzo dobry pomysł na niebanalne wnętrze. Perspektywa miękkiej i aksamitnej ściany jest interesująca i najczęściej kojarzona z zagłówkiem łóżka w sypialni, który wręcz zachęca do wieczornego relaksu przy książce lub serialu.

Wezgłowie łóżka to tylko jedna z opcji, ponieważ panele tapicerowane możemy położyć na całej ścianie i to nie tylko w sypialni. Panele tapicerowane pikowane z dodatkiem ozdobnych kryształków stworzą bazę pod olśniewające wnętrze w stylu glamour, niewyszukany prostokątny lub kwadratowy wzór w stonowanej kolorystyce to świetne dopełnienie ściany w nowoczesnym salonie, natomiast modele obite skórą ekologiczną uświetnią gabinet lub pracownię.

Bardzo dobrze prezentują się na ścianie w połączeniu z drewnianymi lamelami, cegłą, tapetą, deskami, płytą MDF, czy betonem, a odpowiednio dobrany model ozdobi wnętrze w każdej stylistyce aranżacyjnej. Warto zwrócić również uwagę na panele tapicerowane dla dzieci występujące w wielu opcjach kolorystycznych i kształtach, które z pewnością pobudzą wyobraźnię i stworzą wyjątkową, bezpieczną i przytulną strefę dla milusińskich.  

Zalety ściennych paneli tapicerowanych

Oprócz wspomnianego wcześniej efektu miękkości i przytulności, tapicerowane panele na ścianę są również bardzo wytrzymałe i stanowią oryginalny i elegancki element dekoracyjny. To jednak niejedyne ich zalety.

Izolacja akustyczna to walor, który docenią właściciele cienkich ścian działowych lub mieszkań w bloku. Panele tapicerowane tłumią dźwięki, więc jest to bardzo dobry pomysł na przykład na ścianę w pokoju dziecięcym, telewizyjnym lub sypialni.

Izolacja termiczna - grube panele chronią od uczucia zimna pochodzącego od ściany, dlatego dobrze jest położyć je na ścianie przy łóżku.

Bezpieczeństwo - miękkość elementów na ścianie chroni przed urazami.

Uniwersalność - występują w wielu wzorach i pasują do każdego aranżu oraz pomieszczenia. Można stworzyć z ich pomocą stylową garderobę w przedpokoju, ozdobę ścienną nad biurkiem, oparcie siedziska, designerską ściankę, albo bezpieczną przestrzeń do wypoczynku lub zabawy dla dzieci. Używając paneli tapicerowanych, możemy również wydzielić poszczególne strefy we wnętrzu.

Łatwość montażu - montaż paneli tapicerowanych na ścianie zajmuje dosłownie kilka chwil.

Gdzie kupić ścienne panele tapicerowane?

Ogromna popularność paneli tapicerowanych stanowi o ich dużej dostępności. Większość marketów budowlanych i sklepów stacjonarnych oraz internetowych oferujących materiały wykończeniowe z reguły ma panele tapicerowane w swojej ofercie. Elementy składające się najczęściej z płyty MDF, pianki i tkaniny zawładnęły rynkiem i występują nie tylko w opcji jednokolorowej, ale również wzorzystej.

Ornamenty, kratki, wzory geometryczne, motywy roślinne, czy grafiki z produkcji filmowych oraz modele w kształcie kwadratu, prostokąta, trójkąta, czy bardzo modnego heksogenu pozwalają na odnalezienie i zakup wariantu, który najlepiej wkomponuje się w aranżowaną przestrzeń. Jeśli jednak nie znajdziemy interesującego nas modelu, możemy zdecydować się na panele tapicerowane na wymiar. Tapicer wykona dla nas nie tylko ścienne panele tapicerowane z wybranego przez nas materiału, ale również egzemplarze w niestandardowych rozmiarach i kształtach.

Panele tapicerowane na ścianę - czy można wykonać samodzielnie?

W popularnych marketach przy odrobinie szczęścia i znalezieniu korzystnej promocji ceny paneli ściennych rozpoczynają się od 100 zł za m2, a w przypadku paneli tapicerowanych na wymiar należy się ze znacznie wyższą kwotą. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to inwestycja na lata, z pewnością warto ją rozważyć, jednak samodzielne wykonanie paneli tapicerowanych zdecydowanie obniży koszty.

Nie jest to trudne, a zyskujemy pełną dowolność, więc tylko do nas zależy, czy poszczególne panele będą w kształcie kwadratu, czy prostokąta. Dowolność dotyczy również wymiarów paneli. Możemy wyczarować splot różnych kształtów w rozmaitych wymiarach oraz barwach i stworzyć tym samym oryginalną dekoracyjną kompozycję na ścianie.

Wykonanie paneli tapicerowanych krok po kroku

1. Przygotowujemy: płytę OSB lub MDF o grubości 6-10 mm, wyrzynarkę, materiał obiciowy, piankę tapicerską, miarkę, klej do pianki, taker, ołówek, ostry nóż, nożyczki. Jako bazy paneli możemy użyć również sklejki lub płyt ze starych niepotrzebnych mebli.

2. Planujemy wymiary poszczególnych paneli i zaznaczamy wymiary na ścianie.

3. Na płycie rysujemy linie cięcia i wyrzynarką wycinamy poszczególne elementy pod panele.

4. Przy pomocy noża tniemy piankę tapicerską na formaty idealnie dopasowane do wyciętych kawałków płyty, a następnie sklejamy z sobą elementy (krawędzie pianki i płyty muszą być równe).

5. Tkaninę przycinamy osobno dla każdego panela, pamiętając o zapasie na podwinięcie i zamocowanie materiału od spodu (około 15 cm więcej z każdej strony w stosunku do wymiarów elementu wyciętego z płyty).

6. Tkaninę naciągamy na panel z pianką (pianka powinna znaleźć się u góry) i od spodu mocujemy ją do płyty za pomocą takera. Warto pamiętać o wykonaniu estetycznych zakładek na rogach panela, aby tkanina się nie marszczyła. Tak wykonane panele są gotowe do montażu na ścianie.

7. Możemy dodatkowo wykonać pikowanie, należy jednak pamiętać o wcześniejszym wywierceniu w płycie otworów, przez które przeciągniemy nić przytwierdzającą specjalne guziki tapicerskie.

Jak zamontować panele tapicerowane na ścianę?

Do przymocowania paneli na ścianę wystarczy klej montażowy i pistolet lub wyciskacz do mas. Warto również przygotować poziomicę, dłuższą linijkę, miarę i ołówek. Poniżej instruktaż, dzięki któremu dowiemy się, jak zamontować panele tapicerowane na ścianie.

• Przygotowujemy narzędzia i panele tapicerowane.

• Na podłodze rozkładamy panele, imitując wzór, który powstanie na ścianie.

• Na ścianie za pomocą poziomicy, linijki i ołówka wyznaczamy linie pomocnicze, dzięki którym równo zamontujemy panele.

• Elementy oczyszczone z pyłów szmatką przyklejamy na ścianę w ten sposób, że punktowo nanosimy klej na każdy element i dociskamy go do ściany w wyznaczonym miejscu.

• Rada: przed przyklejeniem panela zwróćmy uwagę na dopasowanie wzoru i ułożenie splotu tkaniny. W przypadku pomyłki mamy kilka minut na poprawki, zanim klej zwiąże. Panele tapicerowane to sposób na błyskawiczną metamorfozę wnętrza bez użycia gwoździ, czy kołków. Już w kilkadziesiąt minut możemy diametralnie odmienić i ożywić pomieszczenie bez konieczności zatrudniania fachowca.

Autor
Panele ścienne tapicerowane - gdzie kupić, jak zrobić i zamontować?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...