Stojąc przed wyzwaniem, jakim jest dekoracja świątecznego stołu, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Zastanówmy się więc w jakim stylu mamy wnętrze? Jaka propozycja będzie najbardziej wpisywała się w konwencję naszego wystroju?

Dekoracja stołu na Święta - skandynawskie szarości

Styl skandynawski kojarzony dotychczas z bielą i jasnymi przestrzeniami, przeszedł niedawno metamorfozę proponując nam wnętrza w stylistyce Dark Nordic. Ciemne nasycone kolory takie jak butelkowa zieleń, głęboki granat lub grafit zdobyły serca wielu architektów. Polacy jeszcze nieco sceptycznie podchodzą do ciemniejszych wnętrz. Zazwyczaj boimy się, że sprawią one wrażenie mało przytulnych, wręcz mrocznych. Wystarczą jednak odpowiednie dodatki, aby stworzyć niepowtarzalny klimat.

fot. Pinterest

Do wnętrz z szarością w roli głównej proponujemy wybrać naturalne materiały takie jak drewno lub modny ostatnio rattan. Świetnie w tej roli sprawdzają się również zielone gałązki, wianki i girlandy.

Monochromatyczne wnętrza to hit ostatniego sezonu. Wybieramy wtedy dodatki i akcesoria w tym samym kolorze, ale o różnych odcieniach. Całość tworzy wtedy spójną aranżację.

Dekoracja stołu na Święta - złoto w roli głównej

Złoto - dama na salonach, błyszczący synonim luksusu i bogactwa, znakomity dodatek do wnętrz w wielu stylach! Zachwyca nas od dawna. Aktualnie na rynku można znaleźć właściwie wszystko w tym kolorze np. sztućce bądź armaturę łazienkową.

 Wybór złota na Święta to strzał w dziesiątkę. Wprowadzi nastrój i elegancję podczas wigilijnej wieczerzy.

Dekoracja stołu na Święta - klasyczna czerwień

Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, a wnętrze naszego domu nie ma określonego stylu, postawmy na klasykę. Zestawienie czerwieni z bielą od zawsze kojarzy nam się ze Świętami. Z pewnością każdy domownik poczuje dzięki temu bożonarodzeniowy nastrój.

Gdy konkretny styl już wybrany, czas zabrać się za przygotowania! Oprócz przeznaczonego miejsca na posiłki, zagospodarujmy także przestrzeń na następujące akcesoria:

  • obrus lub bieżnik
  • świecznik wieloramienny lub pojedyncze świeczniki na tealighty
  • wazon
  • dekoracje roślinne: sztuczne girlandy z igliwia bądź eukaliptusa, gałązki do wazonu
  • opcjonalnie: drobne łańcuchy świetlne z światełkami do położenia na stole
  • zastawa stołowa
  • serwety
  • obrączki na serwetki
  • sztućce (najmodniejsze w tym sezonie są złote bądź czarne)
  • patera na słodkości

Tak przygotowana checklista pomoże nam w świątecznych przygotowaniach i określi priorytety - czego tak naprawdę potrzebujemy, a co jest zbędnym wydatkiem, co zmieści się na naszym świątecznym stole, a z czego możemy zrezygnować. Udanych przygotowań!