Zapytani czy to oni wybrali Bielsko-Białą, czy może miasto wybrało ich, wahają się i szeroko uśmiechają. Są tu po prostu szczęśliwi, a kto kogo wybrał... no cóż - kwestia pozostaje nierozstrzygnięta. Joasia i Marcin pochodzą z zupełnie innych rejonów Polski, ale oboje od razu poczuli wyjątkowy klimat Bielsko-Białej. - Uwielbiam magiczne zaułki śródmieścia… - rozpoczyna wyliczanie Joasia. - Ja kocham góry Beskidu Śląskiego wokół nas... - dodaje Marcin. I teraz każde z nich ma to, co polubiło najbardziej.

Efektowny dywan w czarno-białą kratkę   Fototapeta w aneksie jadalnym
Przestrzeń dzienna
Efektowny dywan w biało-czarne geometryczne wzory jest główną dekoracją strefy wypoczynkowej, gdzie panują spokojne barwy i proste kształty - tak potrzebne w strefie relaksu. Największa z fotografii zdobi ścianę aneksu jadalnianego. Przedstawia pomnik Bolka i Lolka - ulubionych bohaterów z czasów dzieciństwa właścicieli. A stworzono ich tu, nieopodal - w słynnym bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Choć zdjęcie wygląda jak fototapeta, to jednak jest wydrukiem na płycie PCW. Gdyby zaistniała potrzeba - można je przenieść w inne miejsce.

Okazało się bowiem, że nie trzeba iść na kompromisy: znaleźli mieszkanie na zacisznym, zamkniętym, kameralnym osiedlu położonym dosłownie dwa kroki od centrum. A jednocześnie zaraz po przekroczeniu bramy wjazdowej, ma się poczucie, że miejski zgiełk pozostał gdzieś w oddali. Wiekowe buki, klony i sosny niemal zaglądają do okien budynku, a w powietrzu unosi się zapach lawendy z pobliskiego ogrodu. Zaskoczyło ich to i zachwyciło. Dla obojga stało się oczywiste, że to doskonałe miejsce na ich nowy dom.

Joasia i Marcin na co dzień dużo pracują, są zabiegani, dlatego nie chcąc niczego przeoczyć podczas urządzania domu, postanowili zaprosić do współpracy znaną bielską architektkę wnętrz Dorotę Kijas-Dokupil, właścicielkę TOTAM Studio. Przygotowali listę swoich wytycznych: biel i szarość, nowocześnie, lekko i koniecznie motywy Bielska! Z profesjonalnym wsparciem wszystko potoczyło się łatwiej i szybciej niż przypuszczali. I nawet nie mogli dorzucić do opowieści przyjaciół o "remontowych mękach" żadnej własnej mrocznej anegdoty!

Prostota i funkcjonalność w kuchni   Minimalizm w kuchni - zdjęcie wnętrza
Kuchnia
Tu królują prostota i funkcjonalność. Wszystko, co potrzebne, jest ukryte w szafkach. Połączenie matowych fornirowanych górnych frontów z lakierowanymi białymi szafkami stojącymi pozwoliło uniknąć nudy we wnętrzu. Tapeta o organicznym wzorze (A.S. Creation, kolekcja Contzen 3) dodaje całości charakteru.

Słynne słowa Williama Morissa, by nie mieć w swoim domu niczego, co nie byłoby użyteczne lub piękne, Joanna mogłaby uznać za swoje motto. Stworzyła więc wnętrza konsekwentne, a zarazem pełne szyku, nowoczesne i przyjazne.

Przestrzeń dzienna została maksymalnie otwarta. Sofa, wbrew schematom, nie stanęła pod żadną ze ścian i wydziela strefę wypoczynku. Aby stojący na środku mebel nadmiernie nie dominował, projektantka wybrała spokojną popielatą tapicerkę. Przepastna, wygodna kanapa z regulowanymi zagłówkami kusi, obiecując relaks. Domownikom nie raz zdarzyło się tu zapaść w miłą drzemkę.

Ściana naprzeciwko została wyłożona ciętymi z lica cegłami rozbiórkowymi. Joanna i Marcin nie mogli się przekonać do dostępnych w marketach mało wysublimowanych imitacji. Tutaj każda cegła jest inna i niepowtarzalna.

Wnętrze sypialni, które sprzyja odpoczynkowi   Sypialnia: łóżko i akcesoria
Sypialnia
Wszystkie meble zostały specjalnie zaprojektowane do tego wnętrza. Zachowanie osi symetrii oraz sprzyjające wypoczynkowi barwy dają poczucie harmonii. Geometryczny wzór tapety (kolekcja Melinki marki Scion) był inspirowany strukturą ręcznie dzierganych koronek i bez popadania w nadmierną słodycz sprawia, że sypialnia jest wyjątkowo przytulna.

Wymarzony motyw Bielska pojawił się na fotografiach. Projektantka zaproponowała czarno-białe prace Ignacego Cembrzyńskiego. Pomysł przypadł do gustu właścicielom i z kolekcji "portretów miasta" wybrali te, które najbardziej chwyciły ich za serca. Fotografie są główną dekoracją mieszkania, elementem spajającym poszczególne zakątki, ale niosą także spory ładunek emocjonalny.

Pośród kadrów, które Joanna i Marcin starannie wyselekcjonowali nie mogło zabraknąć kościoła, w którym brali ślub, bo pomimo minimalistycznych ciągot nie przestają być romantykami. A co robią "Bolek i Lolek" na największej fotografii na ścianie przy stole? Stoją na straży ciepłych wspomnień z dzieciństwa, których przywoływanie zawsze wypełnia dom dobrą energią.

Drewniana podłoga i szare ściany w przedpokoju     Gabinet połączony z salonem
Bez granic
Poszczególne strefy przechodzą płynnie jedna w drugą. Salon, kuchnia, wydzielony symbolicznie specjalnie zaprojektowanym regałem gabinet oraz przedpokój tworzą jedno pomieszczenie. Mieszkanie bez niepotrzebnych działowych ścian wydaje się przestronniejsze.

Od początku było oczywiste, że otwarta kuchnia musi być jasna, z odpowiednią ilością szafek, by ukryć wszystkie sprzęty i akcesoria. Górne szafki dzięki zróżnicowanym głębokościom stworzyły intrygującą bryłę, daleką od dekoratorskiego banału. Wzrok przyciąga tapeta z wyrazistym wzorem, którą wyłożono ścianę nad blatem (tę samą tapetę wykorzystano w holu). Całość została zabezpieczona taflą szkła.

Prawdziwą kuchenną designerską gratką jest wykonany na zamówienie biały kompozytowy blat ze zintegrowanym zlewem. Prezentuje się pięknie i jest niezmiernie łatwy w utrzymaniu czystości. Połączenie bukowej okleiny z białymi lakierowanymi meblami pozwoliło uniknąć kuchennej monotonii.

To samo zestawienie zastosowano w wygospodarowanym z części salonu kąciku do pracy. Zaprojektowana przez architektkę minibiblioteczka niczym parawan oddziela to miejsce, a przy tym nie blokuje dostępu światła, które może swobodnie wpadać tutaj pomiędzy półkami. Do dolnych i górnych zamykanych szafek można się dostać z obu stron.

Biel i drewno w łazience   Ukryta pralka w łazience
Łazienka
Udany mariaż białych powierzchni i drewna pojawia się w całym domu, ale w łazience został wzbogacony o powierzchnię wyłożoną płytkami z otoczaków.
  Pani domu ceni praktyczne rozwiązania na równi z estetyką. Zamykana szafka pomiędzy sedesem a umywalką skrywa pralkę, a w szufladach są wszystkie konieczne drobiazgi. Meble zostały zaprojektowane tak, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń niewielkiej łazienki.

Meble do łazienki zostały wykonane na zamówienie. Priorytetem w projekcie było optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Białe szafy i kafle pięknie odbijają światło. A drewniane półki i drewnopodobne płytki ceramiczne swą barwą i fakturą ocieplają wnętrze. Ukłonem wobec natury są tu kwiaty doniczkowe i płytki ceramiczne pod lustrem przywodzące na myśl drobne kamienne otoczaki, jakie można wyłowić ze strumienia w letnie dni.

W sypialni efektowna wzorzysta tapeta w połączeniu z delikatnym żyrandolem wnosi romantyczny klimat. Świeża limonkowa zieleń dekorująca inne pomieszczenia, tu została zastąpiona kojącymi turkusami przywodzącymi wakacyjne wspomnienia. Wszystkie meble zostały wykonane na zamówienie - idealnie wpasowane dają poczucie ładu i harmonii. Nocne szafki dzięki delikatnym nóżkom zdają się płynąć nad podłogą. Choć nie ma tutaj fotografii na ścianach, to ozdobna poduszka z czarno-białym nadrukiem nawiązuje do domowej galerii.