10 okapów do otwartej kuchni
Wybierając okap do otwartej kuchni, musimy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd (będzie przecież widać go z salonu), lecz także na jego wydajność i głośność. Aby sprawnie usunąć uciążliwe zapachy z dużego pomieszczenia, urządzenie musi szybko przefiltrować dużą ilość powietrza. I nie powinno przy tym ryczeć jak odrzutowiec...
Tym, co niewątpliwie najbardziej przyciąga wzrok jest efektowny design okapów kuchennych. Niezależnie, czy preferujemy kuchnie w stylu klasycznym czy nowoczesnym, znajdziemy coś dla siebie. Do wyboru są dekoracyjne okapy wyglądające jak ozdoba, modele stylizowane, ale i bardzo nowoczesne stalowe tuby czy połyskujące tafle kolorowego szkła.
Jak obliczyć wydajność okapu?
W otwartej kuchni okap musi obsłużyć dużą kubaturę, więc bardzo ważnym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę przy wyborze, jest jego wydajność. Podaje się ją w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Co to oznacza? To ilość powietrza, jaką jest w stanie oczyścić okap w ciągu godziny. Jak więc obliczyć wydajność okapu potrzebną w naszej kuchni otwartej na salon?
Zakłada się, że powietrze powinno być przefiltrowane przez okap 6 do 12 razy w ciągu godziny. Zacznijmy od obliczenia kubatury całej pomieszczenia. Jeśli kuchnia i pokój razem mają ok. 35 m², a mieszkanie ma wysokość 2,7 m, to kubatura pomieszczenia wynosi 94,5 m³ (35 m² x 2,7 m). Tak wiec nasz okap powinien mieć wydajność na najniższym biegu 567 m³/h (94,5 m³ x 6), a na najwyższym 1134 m³/h (94,5 m³ x 12).
Każdy nowoczesny okap kuchenny pracuje na kilku prędkościach. Najmniejsza wystarcza kiedy, gotujemy potrawę na wolnym ogniu. Jednak przy smażeniu potrzebna jest większa moc pochłaniania i wtedy używamy drugiego lub trzeciego biegu. W otwartej kuchni podczas smażenia czy gotowania silnie pachnących potraw przyda się także tryb intensywny. Pracujący z maksymalną wydajnością okap ograniczy wtedy rozprzestrzenianie się zapachu i znacznie przyspieszy wietrzenie.
Cichy okap - ile to decybeli?
Głośność okapu ma oczywiście związek z wydajnością - na im wyższym biegu pracuje, tym jest głośniejszy. Jednak ogromny wpływ na poziom hałasu ma sama konstrukcja i wyciszenie okapu, dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ten parametr. Przyjmuje się, że aby nie był uciążliwy, głośność okapu nie powinna przekraczać 50 dB - takie natężenie hałasu występuje podczas rozmowy. Jednak nawet wśród okapów o wydajności powyżej 800 m³/h znajdziemy modele znacznie cichsze, których poziom hałasu nie przekracza 39 dB. To szum niewiele głośniejszy niż panujący w czytelni!