Przez lata okap kuchenny był urządzeniem spełniającym wyłącznie podstawowe funkcje – pochłaniał opary powstające podczas gotowania. Wzornictwo w tym zakresie pozostawiało wiele do życzenia. Powłoka zewnętrzna miała przyciężki, banalny konstrukcyjnie kształt, a samo urządzenie było trudne w utrzymaniu czystości i irytująco głośne. Nie najlepszej jakości były również użyte do jego produkcji materiały – kojarzący się z najtańszymi rozwiązaniami plastik żółkł, szybko pojawiały się na nim ciemne smugi i tłuste wybarwienia. Okap szpecił kuchnię, kupowano go więc z przymusu lub wcale.

Dziś okapy kuchenne powstają pod okiem najlepszych światowych projektantów, do ich produkcji użyte są szlachetne, atrakcyjne wizualnie materiały, ogromnej poprawie uległy wszystkie parametry funkcjonalne. Okap stał się synonimem wyszukanego designu i zaawansowanych rozwiązań technicznych. Obecnie nie podlega dyskusji, że jest to urządzenie poprawiające znacząco jakość życia domowników oraz atrybuty wizualne kuchni. Szczycimy się nim podobnie jak pięknym zestawem audio czy designerską sofą. Odczuwamy komfort podczas gotowania, mając równocześnie pewność, że nasz dom jest higieniczny i stanowi zdrowe środowisko życia. 

Technika od kuchni

Produkowane obecnie okapy to prawdziwe „świątynie techniki”. Wyposażenie w innowacyjne rozwiązania inżynieryjne jest gwarantem wysokiej wydajności pracy urządzenia, którego zadaniem jest wyciągnięcie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci oraz oczyszczenie powietrza z tłustych wydzielin i szkodliwych drobnoustrojów cyrkulujących w powietrzu. Okap redukuje bowiem również ilość grzybów, wirusów, bakterii oraz drobin kurzu. Wpływa zatem nie tylko na polepszenie doznań związanych ze zmysłem zapachu, tak istotnych podczas gotowania i spożywania posłów, ale ma także bezpośrednie znaczenie dla naszej kondycji zdrowotnej.

Aby okap pracował w pełni skutecznie, należy pamiętać o właściwym dobraniu jego mocy do wielkości pomieszczenia, poprawnym montażu oraz systematycznym czyszczeniu. Jeśli okap pracuje w trybie pochłaniacza do sprawnej pracy wymaga regularnej wymiany filtrów węglowych (co 3-6 miesięcy w zależności od częstotliwości gotowania). Słusznym krokiem jest zaplanowanie miejsca na kanał wentylacyjny już na etapie projektowym lub wczesnym remontowym. Okap będzie mógł wówczas pracować jako wyciąg odprowadzając powietrze na zewnątrz, co zwiększy jego skuteczność o 20%.

Uroda się liczy

Współcześnie produkowane okapy to bardzo wysokiej klasy dzieła designu. Ich dopracowana, przemyślana wizualnie forma powoduje, że nierzadko pełnią rolę najważniejszej dekoracji kuchni. Dzięki eleganckiej, efektownej i wyrafinowanej linii stylistycznej podnoszą standard estetyczny kuchni, stając się manifestacją luksusu i dobrego gustu właściciela. Innowacyjna, futurystyczna formuła wzornicza okapu sprawia, że kuchnia jest odbierana jako bardzo nowoczesna, wyposażona w najlepszy sprzęt i ładnie urządzona.

Okapy o oszczędnej, zdyscyplinowanej formie - w tym te do zabudowy - sprawdzą się w kuchni, gdzie dominuje minimalizm i prostota, oraz tam, gdzie kluczowa jest oszczędność miejsca. Producenci zadbali również o potrzeby właścicieli kuchni rustykalnych, prowansalskich, angielskich, francuskich oraz skandynawskich. Szeroki wachlarz modeli pozwala na spójne dostrojenie designu okapu do wyrazistego stylu powyższych kuchni. Bardzo ważne jest, aby okap był zharmonizowany z wystrojem wnętrza, co przy obecnej bogatej ofercie nie stanowi żadnego problemu. Szlachetne materiały – stal, hartowane szkło i drewno, z których produkowane są okapy – są nie tylko ozdobne, ale i odporne na upływ czasu i zniszczenia mechaniczne.

Strefa ciszy

Forma zewnętrzna i wydajność to istotne parametry okapu. Na znaczeniu – zwłaszcza w dobie utrzymującej się mody na otwarte na salon kuchnie – zyskuje jednak inny atrybut funkcjonalny urządzenia. Jest nim głośność. Emitowany przez okap szum jest odbierany jako mocno dyskomfortowy i kolidujący z innymi czynnościami. Stanowi uniedogodnienie podczas rozmów, oglądania telewizji, słuchania muzyki oraz innych sytuacji, w których pożądana jest cisza – gdy chcemy odpocząć od trudów dnia, popracować w spokoju lub mieć kontrolę nad śpiącymi lub bawiącymi się w innym pokoju dziećmi. Trwały, niechciany dźwięk negatywnie wpływa również na nasze samopoczucie, wprawiając nas w stan rozdrażnienia. Przyjmuje się, że dobry model okapu to taki, którego głośność nie przekracza 50 dB na początkowych biegach pracy silnika.

Cichy partner w kuchni

Jaki zatem okap kuchenny wybrać, aby satysfakcja z jego zakupu była maksymalna? Najlepszym wyborem jest okap ambientowy – o cichej pracy, dobrej wydajności i wysokim stopniu dostrojenia designu do estetyki wnętrza. Słowo ambient związane jest ze światem sztuki. Oznacza muzykę, która stanowi tło dla życia codziennego. Towarzyszy człowiekowi, nie odciąga go od innych zajęć i uprzyjemnia mu życie. Tymi cechami odznaczają się okapy ambientowe. Mają bardzo niską emisję hałasu - po prawidłowym montażu i podłączeniu są znacznie cichsze niż standardowe okapy kuchenne przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej mocy, wydajności i jakości wykonania.

Okap ambientowy pracuje zarówno jako wyciąg ambientowy (wyprowadza opary na zewnątrz przez kanał wentylacyjny) oraz jako pochłaniacz ambientowy (oczyszcza powietrze za pomocą filtrów węglowych, gdy nie ma dostępu do kanału wentylacyjnego).

Okap ambientowy jest odpowiedzią na wymagania współczesnego człowieka, dla którego dom jest przystanią, miejscem realizacji potrzeb emocjonalnych i społecznych, wyrazem osobowości i pragnień. To właśnie w swoim domu budujemy więzi towarzyskie i rodzinne, swoje szczęście osobiste. Bezdźwięczny, sprawny, wkomponowany stylistycznie w kuchnie okap ambientowy podwyższa zauważalnie komfort naszego życia. Jest najlepszym wyborem zakupowym. Gwarantuje satysfakcję użytkowania, działa bez efektu ubocznego jakim jest hałas i nie wymaga kompromisu.

www.globalo.pl

(producent jedynych w Polsce okapów ambientowych)