Okap a pochłaniacz - czym się różnią?

Różnica pomiędzy okapem (wyciągiem) a pochłaniaczem polega na odmienności zastosowanej technologii, mającej na celu usunięcie z kuchni zapachów powstałych podczas przyrządzania posiłków. Okap kuchenny to urządzenie podłączone rurą do przewodu wentylacyjnego, przy czym rura może również zostać poprowadzona na zewnątrz budynku. Pochłaniacz natomiast nie wymaga podłączenia do komina, ponieważ zainstalowane zostały w nim wymienne filtry węglowe.

Co wybrać - okap, czy pochłaniacz?

Oba rozwiązania mają wady i zalety, jednak zdarza się, że wybór determinowany jest priorytetami technicznymi.

Pochłaniacz za pomocą filtra wychwytuje zanieczyszczenia i zneutralizuje kuchenne zapachy, a oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia. To zaleta, którą docenią właściciele domów pasywnych nastawionych na zminimalizowanie strat ciepła. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w sytuacji, kiedy dom wyposażony został w rekuperację i następuje systematyczna wymiana powietrza. Filtr w pochłaniaczu powinien być wymieniany co 3 miesiące, a średni jego koszt to kilkadziesiąt złotych za sztukę.

Okap kuchenny zwany wyciągiem oprócz oczywistych zalet takich jak brak kosztów związanych z filtrami oraz redukcja zapachów i wilgoci odprowadzanych na dobre z pomieszczenia na zewnątrz ma jedną zauważalną cechę, a mianowicie działa dużo ciszej, niż pochłaniacz. Odprowadzanie oparów z pomieszczenia sprawia, że na sprzętach i meblach kuchennych para wodna osiada w mniejszym stopniu, niż ma to miejsce w przypadku pochłaniacza. Pamiętajmy, że okap zawsze ma wszystkie funkcjonalności pochłaniacza, ale nigdy odwrotnie.

fot. Miele

Dlaczego warto kupić okap chowany?

Wysublimowany design nowoczesnych okapów stanowi podstawę do wyczarowania z urządzenia swoistego elementu dekoracyjnego. Czy jednak na pewno jest to niezbędne? Czy może lepiej, aby okap pozostał niewidoczny? Do tego drugiego wniosku doszli już jakiś czas temu projektanci sprzętu AGD, wykorzystujący innowacyjne technologie w celu realizacji zamówień na niesztampowe okapy kuchenne ukryte.

Kluczową zaletą okapów schowanych jest oszczędność miejsca, co jest ważne szczególnie w przypadku małych i nieustawnych pomieszczeń. Okap ukryty to również świetny patent na nowoczesną minimalistyczną kuchnię, gdzie głównym założeniem jest „im mniej, tym lepiej” nawiązujące w tej sytuacji do ilości elementów wyposażenia.

Okap schowany w szafce - sprytne rozwiązanie

Jeśli mamy ciągłą linię zabudowy kuchennej łącznie z górnymi szafkami, szkoda nie wykorzystać tego potencjału. Urządzenie w całości montujemy w szafce umieszczonej nad płytą kuchenną, a ledwie widoczna jest tylko dolna część zlicowana ze spodem szafki, dlatego okap jest praktycznie niedostrzegalny. Panel wykonany jest najczęściej z hartowanego czarnego szkła lub stali, dlatego okap podszafkowy świetnie sprawdzi się w każdej aranżacji kuchennej od klasycznych, poprzez skandynawskie po nowoczesne i minimalistyczne. Świetnie komponuje się z płytą MDF i drewnem.

fot. Elica

Innym rodzajem okapu podszafkowego jest okap szufladowy z wysuwanym dodatkowym panelem. Jest to mniej wygodne rozwiązanie, ponieważ wysunięty element wystaje i może przeszkadzać w użytkowaniu kuchenki, a ostatecznie opary absorbuje tylko część niewysuwana. Okapy podszafkowe są chętnie wybieraną opcją, ponieważ możemy zakupić je do już istniejącej zabudowy kuchennej bez konieczności dokonania gruntownej modernizacji umeblowania.

Zalety okapu podszafkowego:

• oszczędność miejsca,

• design niezakłócający aranżacji,

• dodatkowa ilość miejsca do przechowywania w szafce obok urządzenia,

• produkowany w rozmiarach 30, 60 i 90 cm,

• dostępny w wariancie otwartym (wyciąg z podłączeniem do komina) i zamkniętym (pochłaniacz z filtrem),

• korzystna cena - okap podszafkowy uznanej marki w popularnych sieciówkach oferujących sprzęt AGD kupimy już za 400 zł.

Okap w blacie - nowoczesny minimalizm

Okap blatowy radykalnie zmienia dotychczasowe postrzeganie urządzeń filtrujących opary kuchenne. To niemal futurystyczne rozwiązanie obecnie dostępne jest już w przystępnych opcjach cenowych, dlatego zyskuje coraz większą popularność.

Zasada działania jest prosta, a mianowicie urządzenie schowane jest w szafce pod blatem i w momencie uśpienia całkowicie niewidoczne, a dopiero w momencie użytkowania wąski panel wysuwa się pionowo z blatu. Charakteryzujący się minimalistycznym designem panel umieszczony tuż za płytą grzewczą skuteczne pochłania opary i zapachy.

fot. Elica

Okap blatowy wykonany ze stali i białego lub czarnego szkła to oczywisty wybór do kuchni nowoczesnych i minimalistycznych, doskonale sprawdza się również w wyspach kuchennych. Jego montaż najlepiej zaplanować już na etapie projektowania kuchni, ponieważ wymagane jest miejsce na umieszczenie mechanizmu okapu w szafce pod blatem, oraz występuje konieczność wycięcia otworu w blacie.

Zalety okapu blatowego:

• kompaktowy rozmiar,

• nowoczesny design sprzyjający spójnej optycznie aranżacji,

• możliwość pracy w opcji z podłączeniem do komina, jak i w formie pochłaniacza z filtrem,

• duży wybór opcji dodatkowych - funkcja automatycznego włączenia i wyłączenia, niezależna funkcja wentylacji, oświetlenie LED, timer,

• możliwość zakupu wariantu wysuniętego na stałe, lub wysuniętego tylko podczas pracy,

• oszczędność miejsca,

• mocny silnik i spora moc absorpcji - bardzo dobre parametry techniczne,

• przekrój rozmiarów od 60 do 120 cm,

• cena okapu blatowego o szerokości 60 cm to niespełna 2000 zł i można go nabyć w popularnych sieciówkach oferujących sprzęt AGD.

Okap zintegrowany z płytą grzewczą

Okap zintegrowany z płytą grzewczą to funkcjonalność w każdym calu, wygoda i komfort użytkowania. Urządzenie, którego widoczna jest tylko górna część umieszczona na płycie, działa automatycznie i uruchamia się wraz z uruchomieniem płyty, dostosowując samodzielnie moc działania do mocy ustawionej aktualnie na płycie.

Zasada jego działania jest zbieżna z pracą okapu blatowego, wszak jest to jeden z jego wariantów. Okap w płycie grzewczej również może pracować w trybie wyciągu lub jako pochłaniacz z filtrem.

Płyta indukcyjna z okapem KCC85450 to idealne połączenie płyty grzewczej z okapem w jednym doskonałym urządzeniu. Takie połączenie daje większą swobodę podczas planowania kuchni i oszczędność miejsca. Funkcja podwójnego FlexiBridge umożliwia połączenie dwóch pól grzewczych w jedną dużą powierzchnię. Dzięki automatycznej synchronizacji temperatury i ustawień czasu jest to idealne rozwiązanie do użycia dużych, niestandardowych naczyń. Dodatkowo funkcja Hob2Hood automatycznie kontroluje ustawienia okapu. ELECTROLUX

Okapy zintegrowane z płytą występują w wielu opcjach:

• okap w kształcie koła, prostokąta lub kwadratu - przypomina estetyczną nowoczesną kratkę wentylacyjną umieszczoną pośrodku płyty grzewczej,

• okap wysuwany na czas przyrządzania posiłków z centralnej części płyty lub jej boku,

• okap w postaci wąskich szpar wentylacyjnych w bocznych częściach płyty. Okap w płycie grzewczej ma doskonałe parametry techniczne, a dzięki umiejscowieniu bardzo dobrze pochłania opary. Prezentuje najwyższy poziom oszczędności miejsca, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w niewielkich kuchniach.

Za płytę indukcyjną ze zintegrowanym okapem zapłacimy minimum 4000 zł i możemy zakupić ją w sklepach oferujących urządzenia AGD. Każdy z okapów kuchennych ukrytych jest uniwersalny i może współpracować z płytą elektryczną, indukcyjną oraz gazową.

Autor
Okapy kuchenne sprytnie schowane
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...