Jeśli nie chcemy, by nie tylko wszyscy domownicy, ale i sąsiedzi nie wchodząc do mieszkania dowiadywali się, co szykujemy na kolację, do kuchenki powinien dołączyć wydajny okap.
Efektowne wzornictwo sprawia, że urządzenie poza czysto praktycznymi zaletami, ma spore znaczenie dla kuchennej aranżacji. Okapy sprzedawane są w trzech wersjach - przyściennej, podszafkowej i wyspowej. Każde może pracować zarówno gdy podłączymy je do kanału wentylacyjnego, jak i w trybie wyciągu - przepuszczając powietrze przez filtry węglowe, usuwające z niego zapachy i drobiny tłuszczu.
Wszystkie też mają wbudowane oświetlenie, najczęściej halogenowe. Najprostsze urządzenia sterowane są przyciskami lub suwakami, którymi ustawia się prędkość pracy wentylatora.
Okapowe "Mercedesy" wyposażone są w elektroniczne sterowniki i wyświetlacze ciekłokrystaliczne oraz funkcje automatyczne. Czujnik pary samoczynnie włącza urządzenie i dostosowuje prędkość pracy do potrzeb. Funkcja soft light steruje natomiast oświetleniem - halogeny świecą jaśniej, gdy podchodzimy do okapu, przygasają zaś, kiedy się od niego oddalamy. Okap można też zaprogramować, by pracował przez określony czas.