Zabudowa kuchenna jest jednym z najważniejszych, a zarazem często najkosztowniejszych inwestycji w wystrój mieszkania. I, jak z każdą inwestycją, kupując meble, warto postępować rozsądnie - wybierając to, co dla nas najlepsze.

Jak wszystkich pomieszczeń, także kuchni dotyczą zmienne mody. Łatwo się nimi zauroczyć, bo często są wyjątkowo efektowne. Jednak dobrze jest pamiętać, że trendy szybko stają się passé, a my pozostajemy z pomieszczeniem, którego wystrój przestał nas cieszyć. Jak więc uniknąć takiej pułapki, gdy w salonach kuchennych "i to kusi, i to nęci"? Najnowszym trendom hołdować w dodatkach i rzeczach, które łatwo zmienić, jak choćby kolorowych farbach. A meble, spytacie? Im przyjrzymy się zaraz nieco bliżej.

Aranżacja kuchni: Lira, Art de Vivre, foliowana płyta MDF. Zabudowa o dł. 7,7 m.b., bez blatów i wyposażenia szafek. Na zamówienie Aranżacja kuchni: Bukowa, Fabryka Wnętrz Chobot, meble z patynowanego drewna bukowego, blat kompozytowy. Na zamówienie Aranżacja kuchni: Piano/Calma, WFM Wolsztyńskie Kuchnie, płyta okleinowana, i płyta MDF. Zabudowa o dł. 4,6 m.b., wyspa 2,4 m.b., bez blatu i wyposażenia szafek
Lira, Art de Vivre, foliowana płyta MDF. Zabudowa o dł. 7,7 m.b., bez blatów i wyposażenia szafek. Na zamówienie. Cena około 35000 zł Bukowa, Fabryka Wnętrz Chobot, meble z patynowanego drewna bukowego, blat kompozytowy. Na zamówienie. Cena zestawu około 25000 zł Piano/Calma, WFM Wolsztyńskie Kuchnie, płyta okleinowana, i płyta MDF. Zabudowa o dł. 4,6 m.b., wyspa 2,4 m.b., bez blatu i wyposażenia szafek. Cena około 25000 zł

Tu najtrudniej o uogólnienia, bo gusty ludzkie są różne. Tak samo jak mieszkania, których częścią ma być kuchnia. Musi ona pasować zarówno do swych właścicieli, jak i do reszty wnętrz. Szczęśliwie oferta mebli kuchennych w rozmaitej stylistyce jest tak bogata, że znaleźć można sprzęty w dosłownie każdej stylistyce - od żywcem wziętych z kamiennych wiejskich domów na prowansalskiej prowincji, przez stateczną klasykę, po chłodny geometryczny minimalizm. Każdy z nich znajdzie zwolenników.

To, co podoba nam się na studyjnej ekspozycji, warto jednak przymierzyć do własnej kuchni. Prowansalskie rustykalne meble niespecjalnie zgrają się z niewielkim mieszkaniem, z kuchnią otwartą na salon (będą też bardzo zobowiązujące dla wystroju pokoju dziennego!), dobrze za to będą wyglądać w sporej, zamkniętej kuchni, tworząc w niej ciepłą, przyjazną atmosferę.

Czysta forma nowoczesnej zabudowy także potrzebuje sporej przestrzeni, by można było docenić jej urodę. Może być częścią większej, dziennej części domu - meble zgrupowane w bloki zamknięte nieprzejrzystymi frontami sprzyjają zachowaniu ładu i porządku w skłonnym do chaosu królestwie kucharzy.