Może być ono różnego pochodzenia i gatunków - na przykład części konstrukcyjne wykonuje się z rodzimego drewna, a fronty ozdabia szlachetnym fornirem egzotycznym. Wykończenie to lakier lub farba kryjąca, albo lazurowa (prześwieca przez nią rysunek słojów).

Odal, Ballnigslöv, bielone drewno dębowe. Zabudowa o dł. 7 m.b., wyspa 1,6 m.b., bez blatów i wyposażenia szafek. Na zamówienie. Cena około 59700 zł Hebanowa, Fabryka Wnętrz Chobot, płyta fornirowana drewnem hebanowym, witryny z płyty postformingowej, aluminium i szkła, blaty laminowane. Na zamówienie. Cena zestawu ok. 22000 zł

Najczęściej jednak współczesne szafki kuchenne powstają z płyt drewnopochodnych zwanych MDF (średniej gęstości). Możliwości wykończenia takiej płyty są spore, i wbrew pozorom mają znaczenie nie tylko estetyczne.

Meble laminowane folią z dekoracyjnym nadrukiem są zwykle najtańsze, ale i najmniej trwałe - wystarczy, by pod odklejony pasek folii dostała się wilgoć, o co w kuchni nietrudno, by element "spuchł", a dekoracyjna okleina odkleiła się na dobre.

Telesto, Black Red White, płyta laminowana (foliowana i lakierowana), szkło mleczne. Zabudowa o dł. 4,8 m.b, bez blatu. Cena około 3300 zł Picola, Inside Studio, płyta MDF lakierowana i patynowana, uchwyty z porcelany. Zabudowa o dł.
3,5 m.b., wyspa 1,5 m.b., bez blatów i wyposażenia szafek. Na zamówienie. Cena około 25000 zł

Elementy szafek mogą być także laminowane nie folią, lecz odporniejszym od niej tworzywem sztucznym (podobnym do akrylu), zwanym ABS-em. Trwałe i bardzo efektowne są meble fabrycznie barwione i lakierowane - ich powierzchnia jest najczęściej jednobarwna i mocno błyszcząca.