Muzea warto odwiedzać zawsze. Poszerzają horyzonty i gwarantują namacalny wręcz dotyk skrawka przeszłości. To cenna dawka wiedzy i świetna przygoda, dlatego niewątpliwie warto skorzystać z tegorocznych propozycji w Warszawie, występujących pod szyldem Nocy Muzeów 2023.

Noc Muzeów 2023 w Warszawie - najważniejsze informacje

Noc Muzeów w roku 2023 przypada na noc z 13 maja na 14 maja. Nazywamy ten ogólnoeuropejski event Nocą Muzeów umownie, ponieważ wydarzenia związane z tą datą, rozpoczną się 13 maja już w godzinach dopołudniowych, a zakończą 14 maja w godzinach porannych. Tak więc przed nami blisko doba samych kulturalnych wspaniałości. Blisko 270 muzeów i placówek kulturalnych będzie można zwiedzić bezpłatnie, więc to nie lada gratka dla spragnionych kulturalnych doznań.

Ratusz natomiast zadbał o bezpłatną komunikację i wydłużenie do godziny 2.30 przejazdu tramwajami, autobusami i metrem, aby uczestnicy wydarzenia mogli bezpiecznie wrócić do domów. Warto zatem zapoznać się z trasą zaplanowanych bezpłatnych linii muzealnych. W planie Nocy Muzeów figurują nie tylko wejścia do muzeów i warsztaty tematyczne, ale zaplanowano również zwiedzanie miejsc, które są niedostępne dla widzów na co dzień i eventy pod chmurką. Przedstawiamy zestawienie najciekawszych muzeów i placówek ze świata sztuki i designu, które warto odwiedzić w Warszawie w Noc Muzeów 2023.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Publikacje, wystawy i programy edukacyjne w Artmuseum maję jeden cel nadrzędny, którym jest obudzenie w odwiedzających refleksji i krytycznego myślenia, a w konsekwencji możliwości wpływania na otaczającą rzeczywistość. Zespół pracowników i wolontariuszy przygotował na Noc Muzeów warte uwagi atrakcje.

W dniu 13 maja będzie można przespacerować się po trwającej budowie imponującej siedziby Muzeum na placu Defilad, następnie w tymczasowej siedzibie nad Wisłą organizatorzy zapraszają na różnorodną stylistycznie wystawę „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów”, czyli filmy o kobietach, stworzone przez kobiety.

Barbara McCullough, Water Ritual #1: An Urban Rite of Purification, [Rytuał wody #1: miejski rytuał oczyszczenia], 1979, 5’44’’, USA, Third World Newsreel.

Noc Muzeów z Nocną Zmianą ASP

To propozycja dla osób, które cenią sobie muzykę na żywo i rozmowy o sztuce, a to wszystko przy smakowitych przekąskach i lampce wina. Od godziny 19 na ulicy Postępu 5 będzie można wziąć udział w wernisażu wystawy studentów niestacjonarnych i zaocznych Akademii Sztuk Pięknych. To okazja do mentalnego wsparcia osób studiujących wieczorowo, zapoznania się z ich twórczością i porozmawiania o sztuce w nieco innym cyklu powstawania.

Muzeum Narodowe w Warszawie

To jedyna taka okazja i jedyny w roku dzień, kiedy całkowicie bezpłatnie będzie można obejrzeć wszystkie wystawy w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie. Trzeba zarezerwować sobie sporo czasu, ponieważ do obejrzenia są wszystkie stałe galerie, obejmujące zabytki z różnych kultur i epok od sztuki starożytnej i antycznej, poprzez średniowiecze, na sztuce współczesnej kończąc.

Ponadto będzie można odwiedzić dwie interesujące wystawy czasowe. Pierwsza z nich to "Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku", natomiast druga obejmuje prace z kolekcji MNW, nabytych w latach 2017-2022, a wśród nich m.in. obrazy Wyspiańskiego, Goyi, czy Weissa. Noc Muzeów w MNW rozpoczyna się 13 maja o godzinie 19.

Muzeum Domków Lalek, gier i zabawek

Jeśli myślicie, że będzie słodko, milutko i niewinnie, to jesteście w (delikatnym) błędzie. Muzeum zaplanowało wyjątkowe obchody Nocy Muzeów, mianowicie w niezwykle bajkowej scenerii odbędzie się zwiedzanie eksponatów z latarkami w dłoni. To propozycja dla osób o mocnych nerwach, gdyż mając w pamięci horrory, z łatwością można sobie wyobrazić, jak wygląda domek dla lalek wraz z mieszkańcami, oglądany w ciemności i podświetlony zaledwie latarką. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19.30, warto pamiętać o wcześniejszej telefonicznej rezerwacji miejsca, gdyż chętnych na pewno nie zabraknie.

Ogród Botaniczny UW

To kolejna mrożąca krew w żyłach przygoda, skierowana do sympatyków nocnych, mrocznych klimatów. Gra terenowa o uroczej, działającej na wyobraźnię nazwie „Szalej ze strzygą”, rozgrywa się wokół słowiańskich wierzeń na temat roślin. Tym, którym nadal zbyt mało wrażeń, Ogród Botaniczny oferuje sympatyczną przebieżkę ciemnymi alejkami i poszukiwanie (nie do końca) urokliwych, ciemnych zakątków. Koniecznie należy zabrać z sobą sprawdzoną i niezawodną latarkę. Start wydarzenia zaplanowano na godzinę 20:00.

Noc Muzeów w Defabryce

Defabryka, jak co roku, poleca się na Noc Muzeów. Tegoroczne wydarzenie pod znakiem „Cudu, Cudowności i Cudotwórczyń”, zrzeszy artystki z dziedzin fotografii, rzeźby, malarstwa, tkanin i ilustracji. To doskonała okazja, aby w swobodnej atmosferze poczuć w sobie artystyczne emocje i wyzwolić ducha sztuki. Od godziny 19 rozpoczyna się zatem noc cudów, w której czasie nawet największe niedowiarki uwierzą w sztukę, przekazywaną osobiście przez mocną grupę artystek-cudotwórczyń.

Muzeum Jazzu

To propozycja dla osób, które bez muzyki nie wyobrażają sobie życia. Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Jazzu poświęcona będzie pamięci Marka Gaszyńskiego, prezentera muzycznego i autora teksów piosenek. Pisał teksty dla takich sław jak Czesław Niemen, Czerwone Gitary, czy Breakout.

Program wydarzenia obejmuje między innymi Wystawę „Kalendarium Życia Marka Gaszyńskiego” autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, Koncert Fellows Quartet & Friends oraz Koncert laureatów X edycji Młodzieżowego Jazzowego Konkursu Magnolia. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19.

Noc Muzeów 2023 w Sztukarni

Spragnieni manualnych metod obcowania ze sztuką, będą zachwyceni tegorocznym programem obchodów Nocy Muzeów, przedstawionym przez Sztukarnię. To prawdziwa ceramiczna uczta, bazująca na technikach lepienia i zdobienia ceramiki. Warsztaty, pokazy, wspólne tworzenie mozaiki, pokaz sztuki nerikomi aż w końcu własnoręczne lepienie figurek, naczyń i ozdób to świetny na sposób na relaks i twórcze ubrudzenie rąk gliną. Interesująco i bezpłatnie 13 maja czas spędzą zarówno opiekunowie, jak i dzieci. Event rozpoczyna się o godzinie 18.

Muzeum karykatury

Od godziny 18:00 do 1:00 w dniu 13 maja w Muzeum Karykatury będzie można zapoznać się z najnowszą wystawą poświęconą Erykowi Lipińskiemu. To nie wszystko, gdyż organizatorzy przygotowali również wystawę plenerową, podsumowującą 5 lat konkursu prasowego im. Aleksandra Wołosa. Dla sympatyków nieco bardziej aktywnego spędzania czasu zostaną udostępnione międzypokoleniowe warsztaty kolażu, na których za pomocą papieru i nożyczek uczestnicy wyczarują swoje osobiste wyjątkowe historie. Do zgarnięcia będzie również pula bezpłatnych plakatów z muzealnych archiwów.

Noc Muzeów w Galerii Dial

W Noc Muzeów w galerii Dial będzie neoekspresjonistycznie, a momentami nawet eksperymentalnie i surrealistycznie. Niezwykle interesująca wystawa, która zostanie udostępniona od godziny 18, poświęcona zostanie sztucznej inteligencji i jej wpływowi na sztukę. Można w tym momencie zadać sobie pytanie, jak połączyć sztukę z AI? Odpowiedzią są zaprezentowane na wystawie rzeźby i obrazy, będące odzwierciedleniem zmian zachodzących w życiu i przestrzeni artystycznej wraz z upływem czasu i narastającym postępem technologii AI.

Muzeum Azji i Pacyfiku

W tym roku mija 50 lat, odkąd Muzeum Azji i Pacyfiku otworzyło swoje podwoje przed zwiedzającymi. Organizatorzy ogłosili, że tegoroczna Noc Muzeów, zbiegająca się z jubileuszem, będzie wyjątkowa. Zaplanowano pięć pokazów tanecznych, nawiązujących do kultury Azji, w tym pokaz indonezyjskiego teatru cieni Wayang Kancil i pokaz indyjskiego tańca kathak. Oczywiście oprócz pokazów, prezentowanych o określonych godzinach, począwszy od godziny 18:00, będzie można swobodnie zwiedzać muzeum od godziny 17:00.

Muzeum Polskich Zegarów

Muzeum Polskich Zegarów jest miejscem, w którym zatracą się miłośnicy czasomierzy, szczególnie tych rzadkich i zabytkowych. Będzie można przekonać się na własne oczy, że nasze rodzime marki wykazywały się ogromną różnorodnością wzorniczą oraz technologiczną i w niczym nie odbiegały od swoich zagranicznych odpowiedników. Będzie można również obejrzeć ciekawą kolekcję kilkudziesięciu egzemplarzy, pochodzących z okresu PRL. Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 19.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w tegoroczną Noc Muzeów można zobaczyć tutaj.

Autor
Noc Muzeów 2023 - jakie warszawskie muzea warto odwiedzić tej nocy?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...