W czerwcu rozpoczyna się kalendarzowe lato, a słoneczna aura zaprasza do ruszenia w plener. Nie zdziwi więc fakt, że w czerwcu w Warszawie sporo będzie się działo artystycznie. Sympatycy malarstwa, wnętrzarstwa, nauki, fotografii, rzeźby, muzyki i wielu innych artystycznych dziedzin (i tych bardziej przyziemnych również) w zestawieniu czerwcowym znajdą mnóstwo interesujących wydarzeń, eventów, targów i warsztatów, godnych odwiedzenia.

Artshow w Fabryce Norblina - Zaprzyjaźnij się ze sztuką!

3-4.06.2023 Żelazna 51/53, Warszawa

Ta pozycja zainteresuje miłośników sztuki współczesnej. Program wydarzenia obejmuje obszerną wystawę kilkuset obrazów oraz rzeźb, okraszoną wizytą wielu znamienitych autorów, pozostających do dyspozycji gości odwiedzających wystawę. Na rozmowach o sztuce się jednak nie zakończy, ponieważ dzieła będzie można również kupić.

W drugim dniu imprezy natomiast odbędzie się aukcja wybranych dzieł sztuki. Program wydarzenia przewiduje również panel edukacyjny w postaci wykładów, pokazów działań twórczych prezentowanych na żywo oraz paneli dyskusyjnych. Odwiedzający wystawę będą mogli porozmawiać z artystami, zasięgnąć porady ekspertów, aby w końcu wybrać dzieło sztuki dla siebie.

Organizatorkami Artshow są Ewa Mierzejewska, znana z Domo+, która ma ogromne doświadczenie w promocji sztuki współczesnej oraz Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, wieloletnia szefowa znanych i poczytnych czasopism i portali wnętrzarskich. Wystawę odwiedzi również znany architekt Krzysztof Miruć, który zaprezentuje prelekcję na temat sztuki we wnętrzach. 

Kontrast - festiwal malarstwa figurkowego i gamingu

2-4.06.2023 Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, ulica Indiry Gandhi 9, Warszawa

Tu nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, ponieważ nikt nie jest ani za młody, ani za stary na element fantasy w swoim życiu. Organizatorzy w tym roku stanęli na wysokości zadania. W pierwszym dniu wydarzenia odbędzie się prezentacja i panel dyskusyjny z Patrickiem J. Jonesem, autorem książek i uznanym artystą, specjalizującym się w technikach rysowania postaci i malarstwa olejnego o tematyce fantasy. Organizatorzy przewidzieli również konkurs speedpaintingu, czyli szybkiego malowania figurek i nagrody dla wygranych. Ponadto w programie wydarzenia same gratki dla maniaków fantasy i nie tylko, czyli pokaz gier w strefie Gaming, wystawa modeli z klocków LEGO, prezentacja Marco Frisoni, warsztaty z Natalią Oracz, prezentacja Jarosława Camelson Drabek oraz strefa handlowa, w której będzie można uzupełnić swoją kolekcję. Niech moc będzie z wami!

Odbicie kreacji. Czy fotografia architektury ma coś wspólnego z fotografią teatralną?

3.06.2023 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Jazdów 1, Warszawa

Wykłady Jakuba Certowicza, które rozpoczną się o godzinie 17, przybliżą uczestnikom wydarzenia tematykę fotografii architektury. Sam autor wykładu zamieścił notkę o tym, czego będzie można doświadczyć, biorąc udział w wydarzeniu: „Podczas wykładu porozmawiamy o tym, jakie miejsce zajmuje fotograf i aparat w fotografii architektury, o estetycznych i technicznych aspektach fotografowania przestrzeni, a także o środkach wyrazu potrzebnych do opowiedzenia historii o przestrzeni sceny i upływie czasu spektaklu.” To interesująca propozycja dla zarówno początkujących, jak i doświadczonych artystów fotografików, dlatego warto zapisać ją w kalendarzu.

Wystawa Chrisa Niedenthala w DSH

Do 4.06.2023 Dom Spotkań z Historią, Karowa 20, Warszawa

Już 4 czerwca kończy się wystawa, prezentująca 50-letni dorobek twórczości znakomitego fotoreportera Chrisa Niedenthala. Spośród setek tysięcy zdjęć wybrano 200, a na wystawie pojawiły się również aparaty fotograficzne słynnego fotografa, oryginalne okładki magazynu „TIME”, z którym współpracował oraz artykuły ze zdjęciami. Fotoreporter ma na swoim koncie wiele wystaw tematycznych oraz fotografii dokumentujących Polskę lat 70. Pasją autora kadrów było dokumentowanie życia codziennego zwykłych ludzi.

Piknik u Broniewskiego

4.06.2023 Ogrody Muzeum Władysława Broniewskiego, 51 ulica Jarosława Dąbrowskiego, Warszawa

Piknik odbędzie się pod hasłem lat pięćdziesiątych, które pisarz spędził w swojej willi na Mokotowie. Wszystkie aktywności, zaplanowane przez organizatorów będą oscylować wokół tej właśnie dekady. W przyjemnej plenerowej atmosferze będzie można kreatywnie spędzić czas wraz z rodziną. W programie pikniku znajduje się brunch z książką, zajęcia sensoryczno-plastyczne dla dzieci, teatrzyk lalki, wykład „Odgruzowanie kinematografii” prowadzony przez dr Roberta Birkholc oraz rozmowa „O wzornictwie lat 50. XX wieku i życiu przedmiotów na przykładzie dzieł sztuki użytkowej”. Ten pełen nawiązań do sfery artystycznej piknik zakończy się potańcówką.

Targi wzory - rekreacja

10 - 11.06.2023 Elektrownia Powiśle, Dobra 42, Warszawa

Czerwcowe Targi Wzory poświęcone będą tematyce rekreacji. Wystawcy produktów z branż yogi, sportu, SPA, wellness, wellbeing to nie wszystko, co zaplanowali organizatorzy. Swoją obecność zapowiedzieli również twórcy artystycznej biżuterii, oryginalnej odzieży i ekologicznych kosmetyków. Przeglądając stronę organizatora, nie mogły umknąć uwadze również stoiska z designerską ceramiką oraz ręcznie produkowanymi świecami o intensywnych intrygujących zapachach. Zamiarem organizatorów jest kompleksowa dbałość o dobre samopoczucie odwiedzających.

Matsuri - piknik z kulturą japońską

17.06.2023 Służewski Dom Kultury, J.S.Bacha 15, Warszawa

To już kolejna odsłona pikniku sygnowanego kulturą japońską, organizowanego we współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce. Wydarzenie promuje różnorodne aspekty życia kraju kwitnącej wiśni od kultury po naukę i biznes. W planie są występy na dwóch scenach, na których uczestnicy zobaczą między innymi pokazy walki i występy tancerzy. W strefie gastronomicznej będzie można zachwycić podniebienie tradycyjnymi japońskimi potrawami i napić się prawdziwej tradycyjnej japońskiej herbaty. Organizator zapowiada również stoiska, na których będzie można kupić japońskie pamiątki. Piknikowy charakter wydarzenia zapewnia przyjazną rodzinną atmosferę.

Kolektyw Tarta: Zarastanie

18.05 - 25.06.2023 Jazdów 2, Warszawa

Młodzi twórcy sztuki nowoczesnej i interaktywnej, zrzeszeni w grupie artystycznej Kolektyw Tarta, zapraszają na piątą już edycję wydarzenia, tym razem pod szyldem „Project Room”. Wystawa zatytułowana „Zarastanie” dotyka tematyki przeszłości i opowiada o wysiedleniu mieszkańców istniejącej niegdyś wsi Mikołajów, które trwało od lat 60. XX w. do lat 90. XX w. Zbiór fotografii, mebli i artefaktów pozyskanych z nieistniejącej już przestrzeni oraz wypowiedzi i wywiady z byłymi mieszkańcami wsi ożywiają niejako i oswajają przeszłość.

Koncert Sen o Warszawie

23.06.2023 Amfiteatr Bemowo, Władysława Raginisa, Warszawa

Koncert „Sen o Warszawie” to doskonały sposób na relaks oraz złapanie chwili oddechu i wytchnienia od codziennego pośpiechu, połączony ze świętowaniem Dnia Ojca. Artyści tacy jak Natalia Niemen, Natalia Kukulska, Piotr Cugowski, czy Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia wykonają popularne i lubiane utwory. Będzie można usłyszeć tak znane numery, jak „Małe Mieszkanko Na Mariensztacie”, „Sen o Warszawie” i „Jak Przygoda To Tylko w Warszawie”. Warszawa ma niejedno oblicze i wykonawcy postarają się przedstawić publiczności Warszawę romantyczną i spokojną, ale również energetyczną i żywiołową.

Warsztaty stolarskie dla początkujących

25 i 26.06.2023 Centrum Lokalne Żoliborz, ul. Rydygiera 6b, Warszawa

Praca z drewnem nie jest taka prosta. Trzeba umieć obsługiwać wyrzynarkę, piłę i wiertarkę, a wbijanie gwoździ trzeba mieć opanowane do perfekcji. Jeśli już sztuka narzędziowa zostanie przyswojona, wyczarowanie skrzynki, stojaka na prasę i designerskiej drewnianej tacy będzie łatwizną. Warsztaty stolarskie dla początkujących to miejsce idealne do nauki, a pod fachowym okiem wykładowcy zajęcia będą bezpieczne i pouczające.

Cykl warsztatów już trwa, jednak każde zajęcia to osobny rozdział interesującej powieści, a kolejne z pewnością porwą uczestników w świat nowej przygody. Zajęcia czerwcowe pod nazwą „DREWNIANY ZEGAR: utrwalanie nauki cięcia wyrzynarką, nauka cięcia piłą ręczną, wiercenia i skręcania” polecają się na weekend 25 i 26.06.2023. Kolejne sesje cyklicznie organizowane będą co miesiąc.

Festiwal Sztuka Ulicy 2023

30.06.2023 - 02.07.2023 Warszawa - Śródmieście

Festiwal Sztuka Ulicy, który corocznie odbywa się w Warszawie już od 1993 roku, propaguje ideę spektaklu ulicznego i jest ważny dla każdego pasjonata teatru. Formacje uliczne z Polski i Europy, biorące udział w wydarzeniu, przedstawią spektakle z wielu gatunków sztuki performatywnej. Widzowie znajdą tu odwołania do znanej literatury klasycznej, ale także współczesnej, czerpiącej z niesztampowych form wyrazu. Na trzy dni Rynek Nowego Miasta, Plac Defilad, Pole Mokotowskie i Park Szczęśliwicki zamienią się w uliczny teatr, podziwiany przez tysiące mieszkańców i turystów. Tego nie można przegapić.

KIMBA FRANCES KERNER DELIRIUM DECADENCE

Wystawa czasowa 14.04.2023 - 26.06.2023 Miejsce Projektów Zachęty, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 3, Warszawa

Od kwietnia trwa wystawa czasowa Kimby Frances, jednak został już tylko niespełna miesiąc do jej zakończenia, dlatego kto jeszcze nie zobaczył kolekcji niewielkich ceramicznych rzeźb, powinien się pospieszyć. Na kolekcję DELIRIUM DECADENCE składają się nieoczywiste, nieco mistyczne i dekadenckie rzeźby, w których odsłonie przeplata się świat cielesny i duchowy. Ciekawym dodatkiem są kolażowe grafiki na ceramicznych naczyniach i powielone na podłożu z tworzywa, przywodzące na myśl dawne tapety. Wystawa jest dwupoziomowa, a widzowie, poruszając się między poziomami, odkrywają zestawione z sobą dwa zupełnie odmienne światy, pełne ambiwalentnych emocji.

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w czerwcu 2023
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...