Kuchnia to serce domu i nikt nie ma co do tego wątpliwości. Spędzamy w niej stosunkowo dużo czasu, rozmawiając, gotując, przeżywając ważne chwile. Warto pamiętać, że również sama aranżacja ma bezpośredni wpływ na atmosferę, jaka panuje w kuchni. Dlatego właśnie idealny, magiczny kącik do gotowania to taki, gdzie komfort i doznania estetyczne perfekcyjnie się łączą.

Tradycyjny czy nowoczesny wystrój?

Jeśli przejrzysz oferty, w których prezentowane są meble kuchenne, szybko zauważysz, że dostępnych jest całe mnóstwo różnego rodzaju zestawów. Można zdecydować się na styl bardzo klasyczny, gdzie przeważa ciepłe w odbiorze drewno, ciemniejsza kolorystyka. Popularne są też meble do kuchni wykonane z płyt, takich jak na przykład MDF. Są one gładkie, odbijają światło, dodając kuchni optycznie przestrzeni. W mniejszych kuchniach, sprawdzi się również szkło – nada ono lekkości zabudowie kuchennej.

Zauważalna jest nadal dominacja stylu skandynawskiego – pomieszczenia urządzone w zgodzie z nim cechują się wyjątkową atmosferą. Minimalistyczne, jasne, ale nadal przytulne, czyli wpisujące się w gusta większości fanów urządzania wnętrz. Nie ma jednak przeszkód, aby łącząc różne cechy, postawić na pełen eklektyzm, zarówno jeśli chodzi o same meble, jak i też akcesoria kuchenne. W gotowaniu mieszamy smaki, zapachy, nawet kolory – dlaczego nie wypróbować takiej metody w urządzaniu kuchni?

Wybór zestawu mebli kuchennych

Przy wyborze kuchennych mebli podstawową kwestią jest zdefiniowanie dostępnej powierzchni. Inaczej przecież zaplanujemy małą kuchnię, inaczej tę przestronną. W przypadku tej drugiej warto na przykład zastanowić się nad wyspą na środku pomieszczenia. Może ona być wykorzystana jako dodatkowe miejsce do przygotowywania potraw, ale też, jeśli zestawimy z nią wyższe, barowe krzesła, jako stół, przy którym można zjeść śniadanie z rodziną. Wbrew pozorom, dużo większego wysiłku wymaga urządzenie mniejszej przestrzeni. Warto rozważyć wtedy w szczególny sposób dobór kolorów.

Ciemne barwy w małym pomieszczeniu mogą być nieco przytłaczające. Meble do kuchni, która jest raczej niewielka, ma w swojej ofercie między innymi IKEA, gdzie znajdziemy ciekawe zestawy mebli kuchennych, np. serię KNOXHULT. Charakteryzuje się ona prostotą kształtów, solidnym wykonaniem. Modułowy system umożliwia dokładanie do gotowych zestawów kolejnych elementów, a to dobra opcja także w większych pomieszczeniach.

Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji małą, czy dużą kuchnię, najczęściej jest tak, że posiadamy całkiem sporo kuchennego sprzętu, który trzeba gdzieś przechować. Dobrze jest więc, planując urządzenie pomieszczenia, wziąć to pod uwagę i zaprojektować cały system przechowywania. Dużo łatwiej na przykład będzie nam się zorganizować w szufladach, niż w szafkach, gdzie dostęp do przedmiotów jest ograniczony.

Dobrym rozwiązaniem są też wewnętrzne organizery do szuflad, które pozwolą uporządkować drobiazgi i zawsze łatwo je odnaleźć. Takie organizery również dostępne są w ofercie wielu sklepów, warto więc na nie polować. Meble kuchenne pozbawione dodatkowych zdobień to świetna baza do eklektyzmu w urządzaniu kuchni. Kreatywność wystroju może przełożyć się tylko na naszą kreatywność kulinarną.

Eklektyczne dodatki do wnętrza

Jak sprawić, żeby nasza kuchnia była miejscem ciekawym, a jednocześnie przytulnym i eleganckim? Właśnie przez dobór dodatków. Do prostych, gładkich mebli warto dodać na przykład lampy w stylu industrialnym – o szerokich kloszach, zawieszone nisko, w stonowanych kolorach. Ciekawie może też wyglądać połączenie stylów, z uwzględnieniem stylu retro. Popularne ostatnio są stare kawiarki, a także sprzęty stylizowane na vintage: tostery, czajniki, opiekacze.

Pewien eklektyzm można też uzyskać kolorem – żywym i wyrazistym. Do jasnych, stonowanych mebli kuchennych dodać można na przykład wzorzyste zasłonki w oknach, pstrokatą porcelanę. Całą sztuką w tworzeniu takiego wystroju jest uzyskanie efektu dopasowania wszystkich, różniących się od siebie elementów. Taki eklektyzm może tylko pomóc w zachowaniu przytulnej atmosfery, przy zachowaniu nowoczesnego wystroju, który może się czasem wydać nieco chłodny w odbiorze.

Co jeszcze pomoże:

  • fantazyjne pojemniki na przyprawy i suche produkty,
  • ciekawe stojaki na noże i inne akcesoria,

  • oryginalne kwiaty na stole,

  • kafelki z wyrazistym motywem,

  • ozdoby na parapet.