Szuflada wewnętrzna to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń w meblach kuchennych, ale też zrealizować wizję wzornictwa, w którym do minimum ogranicza się liczbę frontów. Szuflada wewnętrzna powodowała jednak u użytkowników pewien dyskomfort, który udało się wyeliminować dzięki nowemu rozwiązaniu firmy Hettich. To niepozorny i prosty w działaniu zabierak.

Aby zachować jedną linię frontów w dolnych szafkach kuchennych, projektanci sugerują, by zamiast trzech zwykłych szuflad, za wysokim frontem ukryć np. cargo albo szuflady wewnętrzne. Po zamknięciu frontów tworzy się symetryczna powierzchnia z minimalną liczbą szczelin. W taką koncepcję architektów wpisują się również szuflady z wysokim frontem, których wewnętrzną przestrzeń porządkuje dodatkowa, wewnętrzna szuflada.  

- Zauważyliśmy, że dla użytkowników taka szuflada wewnętrzna, skoro jest na wygodnej wysokości biodra, nie stanowi "dodatku", lecz przechowuje się w niej przybory, sztućce czy przyprawy, po które często sięgamy - mówi Joanna Nowak z firmy Hettich. - Jeśli użytkownik musiał otworzyć najpierw front wysokiej szuflady, a potem dodatkowo jeszcze pociągnąć za front szuflady wewnętrznej, by uzyskać do niej dostęp, to przeczyło to zasadom ergonomii i komfortu, który jest tak ważny dla klienta.

Zespół ekspertów Hettich testował różne rozwiązania, ale najlepszy okazał się jednocześnie najprostszym. Za pomocą zabieraka - bo tak nazywa się nowe akcesorium - można połączyć front wysokiej szuflady z szufladą wewnętrzną.

- Gdy zabierak jest aktywny, otwierając wysoki front od razu wysuwa się szuflada wewnętrzna i mamy natychmiast dostęp do rzeczy "z górnej półki" - mówi Joanna Nowak. - Jeśli chcemy sięgnąć po produkty czy naczynia z dolnego poziomu wysokiej szuflady, wystarczy, bez schylania się, unieść zabierak. Szuflada wewnętrzna ukryje się w korpusie mebla, a użytkownik ma widok na całą przestrzeń całkowicie wysuniętej szuflady wysokiej. Jeśli kiedykolwiek chcielibyśmy dezaktywować tę funkcję, wówczas należy przesunąć adapter i gotowe!

Nowe rozwiązanie działa całkowicie mechanicznie i dostępne jest dla systemów szuflad firmy Hettich: ArciTech, InnoTech Atira, a także można je zamontować w szufladach InnoTech. Montaż jest bardzo prosty: wystarczy przykręcić do frontu zabierak i wpiąć adapter we front szuflady wewnętrznej.

Zabierak ma dbać nie tylko o komfort, ale też o design mebli, co jest priorytetem we wszystkich rozwiązaniach wprowadzanych przez firmę Hettich. Akcesorium, choć niewielkie, zostało zaprojektowane zgodnie ze stylistyką szuflad. Także kolory tworzywa można dobrać do koloru szuflady. Dostępne są wersje szary, antracytowy, a do szuflad ArciTech także szary kwarcowy.