Właśnie dobiegła końca 6. edycja konkursu Design Alive Awards 2017. Jury oraz czytelnicy Design Alive wybrali Kreatora, Stratega oraz Animatora Roku 2017. Wśród laureatów m.in. znana i ceniona projektantka - Maja Ganszyniec oraz twórcy Gdynia Design Days. Przyznano również wyróżnienie marki Mazda Polska. Nagrody wręczono w willi "Biała - zjedz i wypij".

Kapituła konkursu Design Alive Awards już po raz 6. wybrała Kreatora, Stratega oraz Animatora Roku. Organizatorzy konkursu nagrodzili laureatów za świadome, kreatywne i kulturotwórcze odpowiadanie na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa. Celem organizatorów konkursu jest uhonorowanie osób współtworzących marki, produkty, usługi, przestrzenie oraz wydarzenia, w tym osób animujących przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji.

Podczas obrad Kapituły, jurorzy bardzo rzetelnie podeszli do zadania i do każdej z nominowanych osób. Każdy z zaproszonych jest osobą aktywną i zapracowaną, a jednak poświęcili swój czas, energię i wiedzę, by dowiedzieć się więcej, by przyjechać na obrady i wspólnie podjąć decyzję. Jestem im za to bardzo wdzięczna, tym bardziej, że każdy z członków Kapituły robi to non-profit. Dlatego też cieszę się, że udział w tym wydarzeniu daje im satysfakcję - zauważa Ewa Trzcionka, redaktor naczelna "Design Alive" i przewodnicząca konkursowej Kapituły.

W jury zasiedli również laureaci poprzedniej edycji konkursu.

Dla mnie to emocjonujące doświadczenie, niemalże jak igrzyska. Bo mam przeświadczenie, że podejmując decyzje nadajemy bieg historii. I nie ma w tym przesady - przekonuje Gosia Sobiczewska, projektantka mody, wyróżniona w zeszłym roku w Plebiscycie Czytelników Design Alive Awards w kategorii Kreator.

Gala wręczania statuetek została zorganizowana w willi "Biała - zjedz i wypij". Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo. Za projekt odpowiada Grupa Warszawa – laureaci ubiegłorocznej edycji Design Alive Awards.

Przez wielu, konkurs Design Alive Awards nazywany jest "Oskarami designu". Nazwa nie wzięła się przypadkowo - twórcą statuetek jest Oskar Zięta - jeden z czołowych, polskich projektantów. Swoje wyróżnienie przyznała również Mazda Polska.

Nie wybieraliśmy na siłę, tylko naprawdę najlepszych spośród najlepszych. Życzyłbym każdemu konkursowi, żeby miał tego typu problemy, by miał tak mocne kandydatury, nad którymi trzeba tak długo rozmawiać, jak my - zauważa Szymon Sołtysik, dyrektor PR Mazda Polska.

STATUETKI

KREATOR
MAJA GANSZYNIEC
PROJEKTANTKA

Za projekty tworzone dla IKEA oraz Comforty, które w ostatnich latach systematycznie wprowadzają do rzeczywistości piękno i jednocześnie ułatwiają życie w wielu domach na całym świecie.

ANIMATOR 
JACEK WIELEBSKI
STOWARZYSZENIE TRAFFIC DESIGN

Za skuteczne działanie „u podstaw” w walce o ład w przestrzeni publicznej. Za szukanie i wykorzystywanie możliwości na realne i efektywne działania, takie jak współpraca przy odnowie fasad gdyńskiego osiedla.

STRATEG
EWA JANCZUKOWICZ-CICHOSZ I PAULINA KISIEL
GDYNIA DESIGN DAYS

Za jubileuszową edycję Gdynia Design Days bogatą w autorskie projekty i wystawy na wysokim poziomie merytorycznym. Za pokazywanie wszechstronności designu – od kreacji, przez produkcję, trendy, biznes, po świetnie przemyślane aktywności dla dzieci.

STATUETKA WYRÓŻNIENIE MAZDA DESIGN
MARCIN RUSAK
PROJEKTANT

Za projekt Flora będący niezwykłym estetycznie a opartym na poszukiwaniach materiałowych i technologicznych. Za myślenie podczas procesu projektowego o relacji przedmiotu z właścicielem.

MEDALE
PLEBISCYT CZYTELNIKÓW

ANIMATOR
JACEK WIELEBSKI
STOWARZYSZENIE TRAFFIC DESIGN

Za skuteczne działanie „u podstaw” w walce o ład w przestrzeni publicznej. Za szukanie i wykorzystywanie możliwości na realne i efektywne działania, takie jak współpraca przy odnowie fasad gdyńskiego osiedla.

STRATEG
JERZY WOŹNIAK I PAWEŁ GARUS
MODE:LINA™

Za stworzenie silnej marki na międzynarodowym rynku projektowania wnętrz komercyjnych. Za utrzymanie charakterystycznej, estetycznej jakości w projektach wymagających funkcjonalności i indywidualnego podejścia.

KREATOR
JACEK KOŁODZIEJSKI
ARTYSTA WIZUALNY

Za sesje zdjęciowe stworzone dla Muzeum Warszawy oraz dla marki Tre. Za umiejętne tworzenie „martwych natur”, które poprzez kontekst potrafią ożywić użytkowy przedmiot i nadać mu nowe artystyczne znaczenie.

MEDAL WYRÓŻNIENIE SPECJALNE
EWA NEKANDA-TREPKA I JAROSŁAW TRYBUŚ
MUZEUM WARSZAWY

Za wystawę "Rzeczy warszawskie" i działania jej towarzyszące, które wybiły Muzeum Warszawy na jedno z najbardziej interesujących estetycznie i merytorycznie jednostek kultury w kraju.

Kapituła Design Alive Awards 2017: Ewa Trzcionka - redaktor naczelna magazynu i portalu "Design Alive" (przewodnicząca Kapituły), Julia Cieszko - zastępczyni Redaktor Naczelnej magazynu "Design Alive", Weronika Rochacka Gagliardi - strateg designu w firmie doradczej Design Provision, Gosia Sobiczewska - projektantka mody, założycielka marki odzieżowej ESTby ES, Oskar Zięta - architekt, projektant procesów, założyciel i prezes Zieta Prozessdesign, Szymon Sołtysik- dyrektor PR Mazda Polska.