Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie to unikatowe wydarzenie podczas, którego otwierane i udostępniane są do zwiedzania wyjątkowe wnętrza, a także istnieje możliwość poznania ich właścicieli i projektantów. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dwa majowe weekendy: 12-13 oraz 19-20 maja.

Większość udostępnianych wnętrz to miejsca niedostępne na co dzień - wejście do nich będzie możliwe jedynie podczas Festiwalu. Wśród otwieranych miejsc znajdują się: prywatne mieszkania i domy, pracownie artystyczne czy ciekawie zaprojektowane lokale użytkowe.

Udostępniane przestrzenie stanowią bogate źródło inspiracji w zakresie: wystroju wnętrz, projektowania, architektury czy designu. W tym roku udostępnimy około 20 wnętrz, w tym na przykład: dom malarki Bettiny Bereś, pracownie rzeźbiarskie należące do niezwykłego kompleksu pracowni artystycznych przy ulicy Emaus, czy imponujące mieszkanie Mory Korytowskiej oraz Jurka Markowicza, które powstało z gruzowiska w jednej z krakowskich kamienic.

Po każdym z wnętrz zwiedzających oprowadzi jego właściciel lub projektant, dzięki czemu centralnym punktem Festiwalu staje się spotkanie. Festiwal „Otwarte Mieszkania” to wydarzenie, które otwiera nie tylko wnętrza, ale i ludzi na siebie nawzajem.

„Otwarte Mieszkania” to jednak jeszcze więcej niż zwiedzanie przestrzeni i spotkania, to także liczne wydarzenia towarzyszące. Wśród nich między innymi: warsztaty, wykłady czy spacery architektoniczne prowadzone przez ekspertów z dziedzin: projektowania, konserwacji zabytków czy wystroju wnętrz, dzięki czemu Festiwal pełni funkcję edukacyjną, a także staje się platformą do nawiązywania kontaktów branżowych.

Dodatkowo odbędą się także: warsztaty dla dzieci, kameralne koncerty w niezwykłych wnętrzach, spacery fotograficzne, śniadanie z widokiem na Kraków czy impreza pofestiwalowa.

Udział w Festiwalu jest całkowicie bezpłatny. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. W przypadku większości lokalizacji oraz wydarzeń towarzyszących obowiązywać będzie rejestracja dostępna na kilka dni przed Festiwalem. Szczegółowy program wydarzenia pojawi się na tydzień przed wydarzeniem.

"Czas na Wnętrze" objął patronat nad tym wydarzeniem.