Projektując wystawę Ekoeksperymentarium zależało nam na tym, aby adaptując przestrzeń lokalu, stworzyć wnętrze mieszkania, które jest spójne, stanowi tło dla najważniejszego - zadań i eksperymentów dla dzieci.

Ekoeksperymentarium - co to takiego?

Ekoeksperymentarium to projekt edukacyjny, który z perspektywy rodziny pokazuje, jak możemy wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany dla planety.

Zapraszamy do specjalnie przygotowanego mieszkania ilustrowanej rodziny na Łódź Design Festival w dniach 17.05-26.05.2019 r., by wspólnie uczyć się jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne, czy niezdrowe.

Co zobaczymy odwiedzając mieszkanie Ekoeksperymentarium?

Goście odwiedzających mieszkanie Ekoeksperymentarium mogą uczyć się przez zabawę i eksperymenty.

W przedpokoju poznamy ilustrowaną rodzinę ekomieszkania i zobaczymy przedmioty i idee, które ułatwiają im wprowadzanie zmian do swojego życia, a wraz z MPK Łódź odkrywamy, dlaczego warto poruszać się komunikacją miejską.

{IMG|96283}

W salonie pomyślimy o oszczędzaniu zasobów, m.in. ciepła i prądu - proste działania, takie jak wymiana żarówek na oświetlenie ledowe, mogą pozytywnie odbić się na wysokości rachunku za energię, co pomogła nam wyliczyć Veolia.

{IMG|96286}

Każdy detal wyposażenia - od drzwi po dywan może mieć znaczenie ekologiczne i pomagać nam dbać o planetę - można to zobaczyć m.in. w instalacji przygotowanej wspólnie z Porta Drzwi.

W sypialni sprawdzimy w praktyce zasadę "mniej znaczy więcej" - mniej przedmiotów, to więcej czasu dla rodziny i mniejsze zużycie zasobów planety. Sypialnia została obrazowo podzielona na dwie części - minimalistyczną i tę pełną nieużywanych ubrań i przedmiotów.

{IMG|96287}

W kuchni, uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi sposobami na gotowanie w duchu Zero Waste, przemyśleć sprawę kupowania wody w plastikowych butelkach i sprawdzić swoja wiedzę na temat segregacji śmieci, co, jak się okazuje, wcale nie jest łatwe!

{IMG|96284}

W łazience spróbujemy wykorzystać rozsądnie każdą kroplę wody i obrazowo zobaczymy, ile wody marnuje się podczas długiego prysznica.

{IMG|96285}

W strefie eksperymentów będzie można wypróbować własnoręcznie tworzenie ekologicznych zamienników środków używanych w domu: goście mogą samodzielnie spróbować wyczyścić plamę, albo zrobić ekologiczny klej, czy farbki spożywcze. Tu, jak i w całym mieszkaniu korzystamy z ekologicznych rozwiązań wypracowanych przez IKEA.

{IMG|96289}

W Ekoeksperymentarium nie zabraknie lubianej przez rodziny strefy relaksu, gdzie uczestnicy Łódź Design Festiwal mogą odsapnąć i pozwolić dzieciom na swobodną zabawę.

Dotykaj i eksperymentuj - przestrzeń Ekoeksperymentarium zaprojektowana jest zgodnie z tą zasadą, a do zabawy i aktywnego uczestnictwa zapraszają gości animatorzy.

{IMG|96292}

Pomysłodawczynie projektu, Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt, specjalizują się w realizacji wystaw, na których dobrze czują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Ilustracje przygotowało Sarna Studio, aranżacją przestrzeni zajęła się pracownia bro.Kat a produkcją Agata Bisping przy pomocy Big Silver.

Więcej o projekcie na fanpage'u i Instagramie