Idealne miejsce na garderobę

Projektując garderobę konieczna jest odpowiedź na pytanie, jaką powierzchnią dysponujemy i jakie mamy potrzeby. Osobom, które mieszkają same, wystarczy niewiele miejsca na garderobę, ale szafa dla kilkuosobowej rodziny to już spore wyzwanie. W takim przypadku lepiej przeznaczyć na garderobę osobne pomieszczenie, aby wszyscy bez problemu się zmieścili. Mając małe mieszkanie, wykorzystajmy dostępne na rynku rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie przestrzeni, takie jak systemy przesuwne, dzięki którym możemy zagospodarować wnęki, a także kosze czy drążki pozwalające maksymalnie zoptymalizować przestrzeń. 

Garderoba Madison Ave. to miejsce przepełnione pożądaniem i prestiżem. Wszystko jest tu łatwo dostępne na wyciągnięcie ręki. ernestrust

Schowki rozmieszczone w całym domu

Przestrzeń do przechowywania warto wygospodarować w kilku miejscach. Schować musimy przecież nie tylko odzież, ale także buty, okrycia wierzchnie, zapas ręczników, zasłon i obrusów, sprzęt sportowy, torby podróżne, odkurzacz i wiele innych przedmiotów. Jednych używamy okazjonalnie lub sezonowo, inne powinniśmy zawsze mieć pod ręką. Dlatego im więcej schowków, tym lepiej. Duża liczba rozlokowanych w różnych miejscach domu "magazynów" umożliwia komfortowe korzystanie ze wszelkich ukrytych w nich zasobów, a estetyka nowoczesnych systemów uzasadnia wprowadzenie ich nawet do salonu.

Garderoba pomiędzy sypialnią a łazienką

Najlepsze miejsce na garderobę jest pomiędzy sypialnią a łazienką. Jeśli mamy osobną pralnię z deską do prasowania, dobrze by ona także była w pobliżu. Jeżeli mamy możliwość wydzielenia garderoby z sypialni, powinniśmy to zrobić. Nie musimy przy tym tracić poczucia przestrzenności - ścianka oddzielająca pomieszczenia może być ażurowa, niepełnej wysokości i np. szerokości łóżka.

By uzyskać piękną garderobę, można część sypialni wydzielić wielkoformatowymi przesuwnymi drzwiami z półprzezroczystego, przydymionego szkła. Popularne są również drzwi uchylne z transparentnego szkła, które dają efekt witryny. Do tego szklane półki w środku, które dają wrażenie lekkości i pozwalają zobaczyć zawartość szafy bez jej otwierania. RAUMPLUS

Ideałem jest jednak wnętrze z oknem, o metrażu wystarczającym do ustawienia toaletki (dla pań) i dużego trójskrzydłowego lustra, które pozwoli szczegółowo skontrolować wygląd. O garderobie inspirowanej popularnym filmem "Seks w wielkim mieście" marzy każda kobieta!

Garderoba przy pokoju dziecka

Wbrew pozorom, bardzo przydatne są też garderoby przy pokojach dziecięcych. Dzieci często wyrastają z ubrań szybciej, niż te zdążą się zniszczyć. Gromadzimy je w licznych torbach, czekając aż nadarzy się okazja obdarowania jakiegoś malucha. "W kolejce" stoją też często worki ubranek po starszym bracie czy wyższej przyjaciółce.

Składzik przy pokoju dziecięcym okazuje się wtedy dobrodziejstwem. Nie bójmy się zabudowy aż po sufit. W ten sposób eliminujemy górną poziomą powierzchnię szafy, na której z upodobaniem zbiera się kurz, a zyskujemy miejsce dla wielu rzeczy, których używa się nie częściej niż kilka razy w roku: toreb podróżnych, śpiworów, pianki do surfingu czy zmiany zasłon. By do nich sięgnąć, wystarczą podręczne biblioteczne schodki lub mała gospodarska drabinka, a dzięki garderobianemu pawlaczowi nie będą zalegać w każdym kącie domu.

Wyposażenie garderoby - o czym należy pamiętać?

Luksus posiadania garderoby powoli staje się dobrem powszechnym. Pojemna, funkcjonalnie zaprojektowana, uwalnia nas od wielu trosk. W nasze życie wnosi ład, a do naszego domu - porządek i upragnioną czystość formy. Aby garderoba była funkcjonalna, powinniśmy odpowiednio ją wyposażyć.

Zaplanuj półki i wieszaki w garderobie

Podstawą dobrze zaplanowanej przestrzeni w garderobie są oczywiście półki na ubrania i drążki na wieszaki. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, które ułatwią przechowywanie poszczególnych elementów. Warto zdecydować się na szafę systemową, czyli półki sięgające od podłogi aż do sufitu, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń - można je zastosować nawet na poddaszu.

Rozmieszczenie drążków na wieszaki jest dość łatwe, bo tu wystarczy trzymać się zasady, by montować je w odpowiednich odległościach. Przeznaczone na krótkie ubrania można mocować jeden nad drugim, zachowując między nimi odległość 110 cm. Taki sposób rozmieszczania drążków pozwala bardziej ekonomicznie wykorzystać przestrzeń w garderobie lub szafie, ale może utrudnić korzystanie z niej osobom niskim. Tu w sukurs przychodzą tzw. pantografy, czyli drążki wyposażone w mechanizm łatwego opuszczania i podnoszenia. Jeśli natomiast drążek ma służyć przechowywaniu długich ubrań, np. płaszczy albo sukienek, powinien się znaleźć 180 cm nad podłogą.

Drążki trzeba zamocować tak, by były odsunięte od tylnej ścianki szafy czy zaplanowanej garderoby na odległość 40 cm, co pozwala swobodnie powiesić na nich wieszak z ubraniem. Jeśli wnęka jest płytsza, można zastosować wieszak wysuwany do przodu (szerokość wnęki musi wynosić co najmniej 55 cm).

Tradycyjnym, i wciąż bardzo dobrym miejscem na przechowywanie złożonych ubrań są zwykłe półki, ale coraz większą popularnością cieszą się wysuwane półki i kosze. To dlatego, że można umieścić je gęściej (nad nieruchomą półką potrzebna jest zawsze wolna przestrzeń, żeby można było wygodnie sięgać po ułożone rzeczy), a więc lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

W drzwiach systemu Gliss Master marki Molteni&C zainstalowano mechanizm Sistema 7, dzięki któremu każda szafa, nawet wnękowa, może zmienić się w elegancką minigarderobę. GALERIA WNĘTRZA

Segregacja jest konieczna - separatory do szuflad w garderobie

Kiedy podstawowy schemat garderoby jest już przygotowany, pora posegregować jej zawartość. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są separatory do szuflad, czyli przegródki pozwalające na uporządkowanie bielizny, dodatków takich jak paski, pończochy czy skarpetki. Separatory dostępne są w różnych rozmiarach, więc łatwo dopasujesz je do wymiarów szuflad.

Wykorzystaj pudełka i pojemniki

W każdej garderobie przydadzą się również pudełka do przechowywania drobiazgów, dzięki którym zgromadzisz podobne rzeczy w jednym miejscu. Chcesz zachować porządek w garderobie? Na każdy rodzaj dodatków przeznacz osobne pudełko. W sklepach z akcesoriami do przechowywania znajdziesz ozdobne najróżniejsze pudła i pudełka: ozdobne, przezroczyste czy wreszcie dedykowane konkretnym częściom garderoby, np. na kapelusze czy buty. Te, z których nie korzystasz na co dzień, warto podpisać, dzięki temu szybko znajdziesz nawet dawno nieużywane rzeczy.

Praktyczne półki na buty do garderoby

Masz pokaźną kolekcję butów i chcesz zaplanować dla nich miejsce w garderobie? Postaw na system półek, który wyeksponuje obuwie i ułatwi szybkie wybranie odpowiedniej pary. Twoje marzenie o osobnej półce dla każdej pary butów nareszcie może się spełnić - w sklepach znajdziesz szeroki wybór rozwiązań do przechowywania obuwia - od pudeł i półek, przez specjalne uchwyty przypominające prawidła, po tekstylne półki i kieszenie do zawieszenia na drzwiach lub drążku.

SPACE TOWER to praktyczna szafa cargo, którą poza kuchnią można stosować również w sypialni czy garderobie. Dzięki rozwiązaniu firmy Blum ubrania są przejrzyście uporządkowane i łatwo dostępne, ponieważ znajdują się w szufladach LEGRABOX free z pełnym wysuwem oraz przeszklonymi bokami i frontem. BLUM

Różne rodzaje wieszaków do garderoby

Tradycyjne ramiączka w jednolitym kolorze to świetny pomysł, ale jeszcze lepszym są nowoczesne organizery do szafy, na których możesz powiesić większą liczbę ubrań. Te do spodni wyglądają jak zwykłe wieszaki, ale mają kilka uchwytów umieszczonych jeden pod drugim. Znajdziemy też specjalne zbiorcze wieszaki np. na szale i apaszki, krawaty czy spódnice. Pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca.

Sposób układania ma znaczenie

Oprócz praktycznych akcesoriów, które ułatwiają przechowywanie ubrań i dodatków, duże znaczenie ma także sposób składania poszczególnych części garderoby. Czy wiesz, że składając koszulki lub spodnie w rulonik możesz zyskać dużo miejsca w szufladzie? Łatwiej też będzie wyjąć akurat tę rzecz, której potrzebujesz, nie rujnując porządku na półce. Wykorzystaj ten sposób i ciesz się wygodą i porządkiem w garderobie!

Organizacja ubrań w garderobie

Niezależnie od tego, na jaki styl garderoby się zdecydujemy, tym co będzie stanowić o jej perfekcji będzie utrzymywanie w niej porządku. Odpowiednie wyposażenie i oświetlenie ułatwi zadbanie o estetykę wewnątrz mebla. Pamiętajmy również o odpowiednim przechowywaniu ubrań letnich. Nawet jeśli teraz nie są nam potrzebne, warto odpowiednio je zabezpieczyć w trakcie długiego oczekiwania na wiosnę. Przydatne będą wszelkiego rodzaju kufry czy walizki. Możemy oczywiście kupić gotową szafę, jednak dopiero samodzielne jej zaprojektowanie przyniesie nam odpowiedź na nasze potrzeby.

Jakie oświetlenie do garderoby?

Garderoby często umieszczamy w pomieszczeniach bez okien lub wnękach, dlatego konieczne jest ich odpowiednie doświetlenie, aby poszukiwania ubrań były wygodne. Gra świateł pomaga uwydatnić zalety mebli oraz całego wystroju.

Garderoby marki ernestrust stworzono dla tych, którzy stawiają na indywidualizm w modzie, cenią sobie najwyższą jakość i przywiązują niezwykłą uwagę do dbałości o każdy, nawet najmniejszy szczegół. ernestrust

- Zastosowanie na przykład włączników bezdotykowych PIR, sprawi, że światło wewnątrz garderoby zaświeci się automatycznie przy przesunięciu drzwi. Podświetlone wnętrze szafy wygląda naprawdę urokliwie i ociepla całe pomieszczenie - mówi Marcin Sałek. Ciekawym pomysłem może być zastosowanie taśm LED, które możemy umieścić w profilach nabijanych, czym podkreślimy ich walory estetyczne.

Możemy zdecydować się także na bardzo praktyczne, a przy tym energooszczędne ledowe oświetlenie wewnętrzne: oprawy podłużne albo punktowe, cienkie i miękkie listwy świetlne montowane w bocznych lub górnych ściankach poszczególnych segmentów, lampki samoprzylepne zasilane baterią, a nawet drążki na wieszaki z wmontowanym oświetleniem.

Najnowsze trendy w urządzaniu garderoby - porada eksperta

Katarzyna Drabik Zastępca Dyrektora Marketingu Grupy Komandor

Coraz bardziej cenimy czas, komfort życia oraz dostępną przestrzeń, więc staramy się ją mądrze i funkcjonalnie zagospodarować. Garderoba jest tego idealnym przykładem, a nowe trendy w jej urządzaniu wynikają bezpośrednio z naszych potrzeb.

Współczesne garderoby są funkcjonalne, uporządkowane i przemyślane. Wręcz obowiązkowy staje się podział wnętrza na moduły dedykowane konkretnym użytkownikom. Każdy z nich jest personalizowany pod względem doboru akcesoriów, rozmieszczenia czy rozstawu elementów wnętrza, aby jak najbardziej pasował do właściciela. Kluczowe są dedykowane i praktyczne akcesoria, pomagające utrzymać porządek i dodać wnętrzu funkcjonalności.

Zauważalnym trendem są też przeszklone drzwi w wybranych modułach garderoby. Oprócz aspektu estetycznego mają one także znaczenie praktyczne. Schowane za nimi rzeczy są widoczne, ale jednocześnie chronione przed kurzem czy zbytnim nasłonecznieniem, co pozwala przedłużyć ich żywotność.

W męskiej strefie w garderobie z funkcjonalną zabudową w systemie Orto znajdzie się zarówno miejsce na rzeczy wiszące jak koszule, marynarki czy spodnie, ale też specjalna przestrzeń do przechowywania obuwia. KOMANDOR

Hitem są podświetlane, szklane witryny na buty, które higienicznie separują obuwie od odzieży i ciekawie je eksponują niczym w prywatnym butiku. Na mapie garderoby pojawiły się również wyspy wyposażone w szuflady, przeszklone blaty, schowki czy półki, gdzie można schować rzeczy drobne, osobiste czy wartościowe.

Modne są także nowoczesne systemy do zabudowy zdobywające nagrody w konkursach designu. Pozwalają one tworzyć lekkie i ażurowe wnętrze garderoby, pasującej do stylu nowoczesnego, loftowego czy minimalistycznego. Nowoczesna garderoba to nie tylko miejsce na odzież, ale bardziej pokój garderobiany czy wręcz domowa galeria.