Garderoba już przestała być oznaką luksusu i domeną dużych domów. Coraz częściej także w mniejszych budynkach lub mieszkaniach decydujemy się na dodatkowe pomieszczenie, w którym umieścimy odzież, obuwie oraz rzadziej używane przedmioty. Jak urządzić garderobę, aby była funkcjonalna i jednocześnie efektowna?

Oddzielna garderoba to nie tylko idealne rozwiązanie przechowywania odzieży, która będzie przejrzyście pogrupowana, ale także oszczędność miejsca na szafy czy komody w pozostałych pokojach. Aby urządzić garderobę, wystarczy 3,5 m², jednak warto dorzucić więcej miejsca, aby w tym samym pomieszczeniu można było się także przebierać. Jeśli garderoba ma służyć więcej niż dwóm osobom, jej wielkość może wynosić nawet 10 m². W większym pomieszczeniu możemy pokusić się o dodatkowe elementy, takie jak toaletka, stojące ozdobne lustro czy wygodny fotel.

Funkcjonalna szafa

Garderoba z założenia ma nam ułatwić korzystanie z ubrań, butów oraz akcesoriów, dlatego ważne jest przemyślane rozplanowanie w niej szaf, półek, szuflad oraz drążków. Przeglądając własną odzież, najlepiej ocenimy, czy potrzebujemy więcej miejsca na sukienki czy na pokaźną kolekcję butów, i do tego dopasujmy najwygodniejsze rozwiązanie.

Nowoczesna, elegancka garderoba Garderoba - przechowywanie w stylu glamour Kobieca garderoba
Drążki, półki i szuflady też mogą mieć swój styl. Dorzućmy do tego kilka dodatków, a garderoba nabierze indywidualnego charakteru.

Z pewnością w garderobie nie może zabraknąć szafy z drążkami, w której umieścimy nie tylko spódnice czy marynarki, ale także odzież wierzchnią. Drążki na długie sukienki oraz płaszcze powinny znaleźć się na wysokości ok. 160-180 cm. Natomiast na krótsze ubrania drążki możemy zamontować na dwóch poziomach, zachowując pomiędzy nimi ok. 100 cm odległości. W takim układzie na wyższym poziomie umieścimy koszule i marynarki, a na dolnym spódnice oraz spodnie. Pamiętajmy, że drążki powinny być odsunięte od tylnej ściany szafy ok. 40-50 cm, aby swobodnie zmieściły się wieszaki. Planując liczbę oraz długość drążków w garderobie, warto wiedzieć, że 10 wieszaków z ubraniami lekkimi zajmie ok. 30 cm jego długości, natomiast w przypadku grubszej odzieży trzeba liczyć ok. 60 cm drążka na 10 wieszaków.

Komfortowe przechowywanie

Funkcjonalna garderoba to przede wszystkim wygodny system przechowywania ubrań i akcesoriów. W wyższych partiach szaf warto umieścić odzież na wieszakach, na niższym poziomie powinny znaleźć się szuflady np. na bieliznę oraz półki na torebki. Na samym dole możemy wygospodarować miejsce na buty. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jedna ze ścian garderoby była otwartą szafą z półkami w kształcie kwadratu, w których poustawiamy ukochane szpilki czy torebki, tworząc mini-witrynę sklepową we własnym domu.

Szafa na ubrania - wnętrze, organizacja Wnętrze garderoby Koszule w garderobie
Szafa na ubrania, nie daje takiego pola do popisu jak garderoba w oddzielnym pomieszczeniu, więc tym bardziej konieczna jest dobra organizacja. Nawet dobrze zorganizowana garderoba niekoniecznie będzie na co dzień wyglądała jak zdjęcie z katalogu, ale przynajmniej wszystko będzie miało swoje miejsce. Pachnące świeżością, idealnie wyprasowane koszule tylko czekają, by po nie sięgnąć. Porządek i dobra organizacja garderoby oszczędza nam pracy i czasu, po prostu ułatwia życie.

W szufladach zastosujmy funkcjonalne systemy i podziałki, które pozwalają grupować poszczególne części garderoby. Panów, którzy ubierają się oficjalnie, z pewnością ucieszy specjalna szuflada na krawaty.

Pamiętajmy, że garderoba ma być przede wszystkim wygodna i praktyczna, dlatego warto korzystać z ciekawych rozwiązań dedykowanych konkretnym rodzajom ubrań, np. specjalnych wieszaków na spodnie czy apaszki. Efektowny wygląd garderobie zapewnią wiklinowe koszyki czy ozdobne pudełka ustawione na otwartych półkach.

Tekst: Katarzyna Kowalska
zdjęcie wprowadzające: ...love Maegan / Foter / CC BY