Na wnętrzarskiej i designerskiej mapie Polski dzieje się wiele, a bieżący rok nie stanowi tu żadnego odstępstwa. Na jakie targi i wydarzenia w 2023 roku warto zwrócić uwagę? Stworzyliśmy dla was gotowy kalendarz!

Od dużych targów wnętrzarskich po bardziej kameralne wydarzenia - zdecydowanie jest w czym wybierać, i to w całej Polsce. Oto nasza redakcyjna selekcja dla poszczególnych miesięcy:

Styczeń

4 Design Days

26-29 stycznia 2023 Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe

To „święto architektury i designu”, jak piszą organizatorzy, w tym roku odbywa się pod hasłem: TOGETHER 4 HUMANITY. Tradycyjnie będzie można nie tylko zobaczyć stoiska przygotowane przez marki wnętrzarskie, lecz także wziąć udział w dyskusjach i prezentacjach. Zgodnie z motywem przewodnim główne wątki będą poświęcone zrównoważonemu rozwojowi - a więc odpowiedzialnemu designowi, działaniom na rzecz klimatu, recyklingowi. Nie zabraknie też nawiązań do roli designu i szeroko pojętego projektowania wobec dramatu dziejącego się za naszą wschodnią granicą.

Targi Plakatu i Komiksu

27-29 stycznia 2023 Warszawa, Hala Gwardii

Wydarzenie kierowane jest do osób zainteresowanych ilustracjami, plakatami, komiksami oraz nowymi formami sztuki wizualnej, a także do miłośników designu vintage. Całość uzupełnią m.in. stoiska z akcesoriami oraz strefy gastro i chillout. Jeśli szukasz niebanalnych dekoracji do wnętrza, warto się wybrać!

Luty

Meble Polska

21-24 lutego 2023 Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie

Targi w Poznaniu mają w dużej mierze charakter biznesowy - stanowią dobry przegląd polskiego rynku wnętrzarskiego. Zwiedzający mogą zaś zapoznać się zarówno z najnowszymi produktami, jak i bieżącymi trendami w designie. Ponownie w ramach wydarzenia zorganizowane będzie duże stoisko pod nazwą Meble Ukraina.

Home Decor

21-24 lutego 2023 Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie

Wydarzenie tradycyjnie odbywa się równolegle z targami Meble Polska. Na odwiedzających czekają stoiska prezentujące artykuły wyposażenia wnętrz, oświetlenie, dekoracje czy tkaniny. To kolejny dobry przegląd tego, co w trendach piszczy.

Marzec

Targi Home Design

3-5 marca 2023 Łódź, Expo Łódź

Ciekawa impreza odbywająca się w ramach większych łódzkich Targów Nieruchomości & Budowa Domu. Na stoiskach kilkuset marek będzie można zapoznać się z ofertą producentów mebli (w tym wypoczynkowych i kuchennych), dekoracji, oświetlenia czy materiałów wykończeniowych (m.in. podłogi, drzwi, farby, tapety). Organizatorzy podzielili wszystko na cztery sekcje tematyczne: Łazienka, Kuchnia, Salon oraz Projekty.

Targi Światło

15-17 marca 2023 Warszawa, Expo XXI

Wszystko o oświetleniu - zarówno od strony designu, jak i aspektów technicznych. Wydarzenie kierowane jest do szerokiego grona odbiorców: od architektów wnętrz po deweloperów, zarządców budynków, samorządowców czy wreszcie osoby zainteresowane wnętrzami. Warto tu zajrzeć także wtedy, gdy interesują nas nowinki technologiczne - targi przyciągają wielu specjalistów.

Warsaw Home Gift & Deco Show

23-25 marca 2023 Nadarzyn k. Warszawy, Ptak Warsaw Expo

Najogólniej mówiąc, targi prezentują przeróżne drobiazgi - akcesoria i dekoracje wnętrzarskie, a także upominki. Można więc obejrzeć m.in. lampy, tekstylia, obrazy, ramki na zdjęcia, świeczniki, ceramikę, szkło, nakrycie stołowe, zabawki, aż wreszcie biżuterię i modę. Dostępne będą następujące strefy tematyczne: Home & Deco, Ceramics & Glass, Kids, Celebration, Jewellery & Gem, Handmade, Eco, Floristry, Gadgets, Fashion. To kolejna okazja, by zapoznać się z najnowszymi trendami dekoratorskimi, a także wziąć udział w spotkaniach z profesjonalistami w tym obszarze.

Warsaw Home Build

23-25 marca 2023 Nadarzyn k. Warszawy, Ptak Warsaw Expo

Temat przewodni targów stanowią architektura oraz materiały wykończeniowe. Mimo że chodzi w dużej mierze o „budowlankę”, także miłośnicy ciekawych wnętrz znajdą coś dla siebie. Przede wszystkim warto odwiedzić stoiska marek łazienkowych.

Maj

Łódź Design Festival

18-28 maja 2023 Łódź (różne miejsca)

Ta impreza odbywająca się od 2007 roku na dobre stała się ważnym forum wymiany myśli na temat współczesnego designu. Każdorazowo pod innym hasłem przewodnim, składa się z licznych wystaw, warsztatów i wykładów. Ważne miejsce w Łódź Design Festival zajmują też konkursy: must have (nagrody dla najlepiej zaprojektowanych produktów) oraz make me! (wyróżnione projekty twórców młodego pokolenia). Łódzki festiwal eksploruje design bardzo szeroko, poświęcając uwagę takim dziedzinom, jak wzornictwo przemysłowe, grafika, architektura, rzemiosło czy moda.

Architect@Work

30-31 maja 2023 Warszawa, Expo XXI

Druga edycja nowego formatu dla architektów i projektantów wnętrz - pierwsza wprowadziła już powiew świeżości na rynku oraz zebrała wiele pozytywnych opinii. Architect@Work to wydarzenie o ściśle określonym kształcie, powtarzalnym we wszystkich krajach. Wystawcy są starannie selekcjonowani, a stoiska mają określony układ - przede wszystkim z produktami eksponowanymi na ścianach. Ważne miejsce zajmują też interakcje: dyskusje, spotkania z ekspertami i przedstawicielami firm, swobodna wymiana myśli. Motyw przewodni? Innowacje!

Październik

Targi Home Design

21-22 października 2023 Kraków, Tauron Arena

Jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Małopolsce - kierowane jest do wszystkich osób, które zajmują się urządzaniem wnętrz. Można liczyć na szerokie grono wystawców, czyli producentów i dystrybutorów mebli, oświetlenia, dodatków i akcesoriów, a także materiałów wykończeniowych.

Listopad

Warsaw Home & Contract

7-10 listopada 2023 Nadarzyn k. Warszawy, Ptak Warsaw Expo

Podwarszawskie targi dynamicznie się rozwijały przez kilka pierwszych edycji, obecnie zaś wychodzą ze stagnacji wywołanej pandemią. Nie ulega jednak wątpliwości, że wciąż chodzi o jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń wnętrzarskich. Tegoroczna edycja to właściwie kilka imprez targowych pod egidą Warsaw Home & Contract: Warsaw Home Bathroom (łazienki), Warsaw Home Textile (tkaniny i wzornictwo), Warsaw Home Light (oświetlenie), Warsaw Home Kitchen (wyposażenie kuchenne), Warsaw Home Furniture (meble) i Warsaw Home Electronics (elektronika dla nowoczesnego domu).

Imprezy, które jeszcze nie mają daty

Targi Designu Wzory

Warszawa, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich

Cykliczne wydarzenie, które promuje produkty młodych polskich projektantów i rzemieślników. Na stoiskach można znaleźć m.in. meble, ceramikę, tekstylia, grafikę, różnorodne akcesoria wyposażenia wnętrz, ale też biżuterię czy modę.

Targi Rzeczy Ładnych

Warszawa

Odbywające się w różnych lokalizacjach są największymi targami designu w stolicy. Jak zapewniają twórcy imprezy, głównym celem jest promocja i popularyzacja dobrego wzornictwa dostępnego dla szerokiej publiczności. Pokazywane są różnorodne produkty - od mebli przez lampy, ceramikę, tkaniny po zabawki, książki i grafikę. Część targowa obejmuje też sekcję retro z odrestaurowanymi meblami i dodatkami.

Gdynia Design Days

Gdynia

Ważny nadbałtycki festiwal designu, który tradycyjnie odbywa się latem. Wystawy, warsztaty, wykłady oraz dyskusje eksplorują szeroko pojęte procesy związane z projektowaniem zarówno w kontekście produktów, jak i rzemiosła, architektury czy urbanistyki.

Zdjęcie otwierające artykuł: Wywiad z Karimem Rashidem podczas ostatniej edycji Warsaw Home, fot. Warsaw Home

Autor
Te wydarzenia wnętrzarskie odbędą się w Polsce w 2023 roku! [lista targów]
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...