Blaty i wyspy kuchenne warto wykonać ze spieku kwarcowego z trzech powodów.

Pierwszy to ich znakomite walory użytkowe, a więc odporność m.in. na zarysowania, skrajne temperatury i plamy, nawet z tłuszczu, wina czy przypraw. Drugi wiąże się z korzystnymi parametrami technicznymi. Nawet wielkoformatowe płyty mogą mieć od kilku do kilkunastu milimetrów grubości, co ułatwia obróbkę i montaż na frontach mebli lub na blatach. W ten sposób łatwo uzyskać tak modny efekt monolitu, a nawet wizualnie zintegrować zabudowę ze ścianą. Tu dochodzimy do trzeciej ważnej sfery - estetyki.

Bogaty wybór wzorów oraz kolorów pozwala nadać kuchni dowolny charakter. I to na lata. Dobrym przykładem jest jedna z premier tegorocznych targów Cersaie w Bolonii - minimalistyczna kolekcja Hado ukazująca wzór zainspirowany trawertynem w czterech naturalnych, delikatnych odcieniach bieli, beżu i szarości.

Do nowości należy też Fusion White - spiek nawiązujący do bestsellerowego kwarcytu Patagonia. Polecamy go na wszystkie płaszczyzny w kuchni, od podłogi po fronty meblowe. Jednak rysunek to nie wszystko! Spieki mają też zróżnicowane powierzchnie, od polerowanej po rozmaicie strukturyzowane.

Na wspomnianych targach duże zainteresowanie wzbudziła nowa powierzchnia Rain zainspirowana ruchem wody spływającej po kamieniu. Ulotny moment zostaje tu zatrzymany w czasie, aby dać odczucie głębokiego i stałego kontaktu z naturą. To świetny wybór na fronty, ścianę nad blatem lub korpus wyspy.