Współczesna sztuka polska nie zna ograniczeń. Wkrótce w salonach Empik pod wspólną nazwą Empik Art Unlimited pojawią się kolekcje gadżetów sygnowane przez znanych polskich artystów.

Patronat Czas na WnętrzeDo projektu Empik Art Unlimited zaproszeni zostali tak znani artyści jak Joanna Sarapata, Beata Konarska, Andrzej Pągowski, Juliusz Machulski, a także Fundacja Wisławy Szymborskiej, dzięki której będziemy mogli zobaczyć wyklejanki oraz żartobliwe rymowanki polskiej noblistki. Pośród tak znakomitego grona znaleźli się także artyści młodego pokolenia: Paweł Nowik Nowicki, Michał Miszkurka i Edgar Bąk.

Zwiastunem projektu była współpraca z jednym z bardziej kontrowersyjnych polskich artystów i performerów Maurycym Gomulickim. Od kilku miesięcy w wybranych salonach Empik można kupić kolekcjonerską serię breloków jego autorstwa. Oryginalne postaci z "Freak Family" w kolorze neonowego różu i czerni zdążyły już zdobyć zainteresowanie i sympatię odwiedzających Empik. A to dopiero początek...

Kolekcje serii Empik Art Unlimited to sztuka polska podana w przystępnej formie. Coś dla siebie znajdą zarówno fani popkultury, jak i wielbiciele malarstwa, filmu czy literatury.

Kolekcja Wisława Szymborska sięga po wyklejanki poetki i żartobliwe cytaty literackie, w których widać fascynacje surrealizmem i twórczością Monty Pythona. Co roku Wisława Szymborska tworzyła około stu takich wyklejanek, które wysyłała przyjaciołom i znajomym z życzeniami noworocznymi. Starała się przy tym dobierać je do poczucia humoru odbiorcy.

Wystawę reprodukcji tych wyklejanek od 28 października 2013 roku będzie można zobaczyć na wystawie w warszawskim salonie Empik Junior przy ul. Marszałkowskiej. Otworzy ją Michał Rusinek, wieloletni sekretarz poetki.

Kolekcja Sarapata for Empik to propozycja dla miłośniczek malarstwa i kolekcjonerek stylowych akcesoriów kobiecych. Znajdziemy w niej wiele ciekawych pomysłów na prezent: dyfuzory i świece zapachowe w szkle, szklane szkatułki na biżuterię, oryginalne lusterka do torebki, a także ekskluzywną porcelanę kostną ze złoceniami, a wszystko ozdobione reprodukcjami obrazów Joanny Sarapaty, która sama przygotowała tę kolekcję.

Andrzej Pągowski for Empik to prawdziwa gratka dla fanów talentu kultowego polskiego plakacisty i grafika. W Empiku będzie można kupić reprodukcje takich prac jak plakaty filmu "Miś", musicalu "Hair" czy słynne "Papierosy".

W kolekcji ukażą się także kalendarze, kubki, torby na ramię oraz przypinki. Przebojem będzie z pewnością papier toaletowy z nadrukiem słynnego plakatu "Papierosy", ze specjalną dedykacją od artysty.

Przeczytaj wywiad z Andrzejem Pągowskim

W serii Empik Art Unlimited nie zabraknie młodej sztuki polskiej. W salonach Empik już dostępna jest kolekcja Polska nowoczesna - kubki, przypinki i zeszyty ozdobione grafiką Pawła Nowika Nowickiego, która jest nowym spojrzeniem na najlepiej rozpoznawalny polski symbol narodowy, Orła Białego. Druga jej odsłona - oparta na bardziej lokalnych motywach, nazywać się będzie Miasta - Regionalia.

Kolekcja Ulica mówi przygotowana przez młodego zdolnego grafika Michała Miszkurkę to graficzna ilustracja popularnych cytatów i internetowych memów.

Z kolei wiecznie żywe cytaty z kultowej komedii Juliusza Machulskiego przypomni kolekcja Seksmisja przygotowana we współpracy z reżyserem. Typografię opracował Edgar Bąk.

Z kolei autorska kolekcja Beaty Konarskiej pojawi się pod nazwą OMG Girls & WTF Boys. Znajdziemy w niej oryginalne magnesy i bruliony.

- Czy polska sztuka potrzebuje promocji? Potrzebuje i to nie tylko zagranicą - twierdzi Paweł Nowik Nowicki, autor kolekcji Polska nowoczesna i Miasta - Regionalia. Seria Empik Art Unlimited z pewnością sprawi, że stanie się nam bliższa.