Już nie możesz doczekać się lata? Meble, tekstylia i dodatki z nowej, inspirowanej rękodziełem i wzornictwem z Azji Południowo-Wschodniej kolekcji JASSA nie tylko dodadzą wnętrzom koloru. One sprawią, że krew zacznie żywiej krążyć w żyłach, a na twarzach pojawi się uśmiech!

Już od początku marca w sklepach IKEA zrobi się jeszcze bardziej kolorowo i wzorzyście! To za sprawą limitowanej kolekcji JASSA. Stworzyło ją 5 projektantów z różnych stron świata, dając się uwieść magii tradycyjnego wietnamskiego i indonezyjskiego rękodzieła. Dlatego każdy produkt z tej kolekcji jest niepowtarzalny! 

Projektantka Iina Vuorivirta

Wykorzystanie naturalnych, przyjemnych w dotyku materiałów, takich jak rattan, bambus, hiacynt wodny, trawa morska czy bawełna, skłoniło projektantów do odejścia od wielkoprzemysłowych metod produkcji na rzecz tradycyjnego rzemiosła. Wyginanie, wyplatanie i łączenie zdecydowanie wyparło przycinanie, klejenie i skręcanie. Dzięki temu kolekcję IKEA JASSA charakteryzują niepowtarzalne kształty oraz krzywizny, które mimo oczywistego podobieństwa, nadają każdemu elementowi unikalny charakter. I tak efektem połączenia nowoczesnego wzornictwa z naturalnymi materiałami i rękodziełem są ręcznie wyplatane kosze, wykonane przez rzemieślników meble czy przypominająca przepiórcze jaja cętkowana ceramika, która nakrapiana jest ręcznie. - Piękno przedmiotów wykonanych ręcznie polega na tym, że produkt końcowy jest niepowtarzalny - podkreśla Iina Vuorivirta, jedna z projektantek kolekcji.

Nowa kolekcja IKEA to meble i akcesoria wykonane z rattanu, bambusa oraz hiacyntu wodnego - fotele, krzesła, leżanki, lampy, kosze, parawany czy stoliki kawowe. Uzupełnienie kolekcji stanowią niezwykle barwne i wzorzyste tkaniny, wykorzystane w produkcji poszewek, kuponów materiałów oraz poduszek, które mogą także spełniać funkcję siedzisk.

Projektant Piet Hein Eek

- Sposób, w jaki tworzone są wzory JASSA, w dużym stopniu przypomina technikę batiku lub ikat - mówi Paulin Machado, projektantka tekstyliów. - Mamy tu mnóstwo konkurujących ze sobą kolorów: żółty i różowy, niebieski i zielony. Na początku zastanawiasz się, czy one w ogóle mogą ze sobą współgrać! Ale koniec końców, wszystko pięknie się komponuje! - śmieje się Paulin.

Limitowana seria JASSA to fuzja barw, kolorów i faktur. Wnosi do wnętrza spontaniczność, poczucie bliskości, zachęca do delikatnego naginania zasad. Inspirowana jest stylem życia artystycznej bohemy, zachęca do relaksu i dobrej zabawy, nadając wnętrzu lekkości oraz wakacyjnej swobody. 

Seria IKEA JASSA będzie dostępna od marca we wszystkich sklepach IKEA w Polsce.

źródło i zdjęcia: IKEA