Najnowsza książka wydawnictwa Nisza spodoba się nie tylko miłośnikom wzornictwa z minionej epoki.  Na kartach "Dizajnu tamtych czasów" Wojciech Grabowski ze swadą opowiada nie tylko o przedmiotach, lecz przede wszystkim o tym, jaką rolę odgrywały w codziennym życiu, jakie budziły emocje, w jaki sposób zmieniały rzeczywistość.

- Popularność wzornictwa z epoki PRL-u wybuchła niespodziewanie. Powstało już sporo książek o tym, jak WYGLĄDAŁ świat sprzed epoki transformacji. Ale Wojciech Grabowski robi coś jeszcze: do wspomnień o minionych kształtach dorzuca opowieści o tym, co się między nimi działo. O tamtym życiu, które - jak mi się wydaje - jest z roku na rok coraz mniej zrozumiałe. To rzecz, którą koniecznie powinni Państwo przeczytać! - pisze o "Designie tamtych czasów" Jerzy Sosnowski.

I faktycznie, czytając tę książkę, uświadamiamy sobie, jak wiele się przez ostatnie pół wieku zmieniło. Nie tylko przedmioty - ich formy, materiały i technologie - lecz także sposób, w jaki je projektujemy i używamy, jak o nich myślimy i jakie budzą emocje.

"Design tamtych czasów" to opowieść o kształtach PRL-u. Wtedy kształty - nawet te toporne, nieudane - znaczyły więcej niż dzisiaj. Samochód nie był tylko samochodem, ale magicznym obiektem pożądania. Osiedle pozbawione prądu zamieniało się w nieznaną, kosmiczną przestrzeń. Parkowa rzeźba więcej mówiła o abstrakcji niż uczone wykłady. Nie było internetu i smartfonów, tylko intensywnie przeżywana rzeczywistość. Namacalna i mocno pobudzająca wyobraźnię dorastającego chłopca.

Wojciech Grabowski (rocznik 1969) mówi, że jego widzenie świata kształtowało czterech artystów: Schulz, Kantor, Fellini i Pan z Kiosku uruchamiający motorower marki Komar. - Chronologicznie rzecz biorąc, wszystko zaczęło się od Pana z Kiosku, gdy z ciasnej komórki wyprowadził komarka 232. Wtedy, w wieku sześciu lat, zrozumiałem, że warto żyć - wyznaje. Dizajn tamtych czasów to zatem 15 opowieści nie tylko o przedmiotach, takich jak motorower Komar, piecyk Junkers czy telewizor Belweder, ale przede wszystkim o życiu w PRL. 

Przeczytaj fragment książki

źródło i zdjęcie: Wydawnictwo Nisza