Ile już pokoleń cieszyły, wzruszały i czarowały ilustracje Józefa Wilkonia? Teraz miłośnicy jego bajkowego świata mogą wybrać się wraz z artystą na spotkanie z Don Kichotem. I choć bezpośrednim pretekstem wystawy w Galerii Opera jest niedawno zilustrowana przez Wilkonia książka Cervantesa, to błędny rycerz nieraz już stał się tematem jego prac. 

Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Pisarz, edukator, Mistrz. Kocha życie, pracę, kobiety. Lubi jeść, pić i kląć pełnokrwiście. W Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie wiedzę chłonął razem z Franciszkiem Starowieyskim i Romanem Cieślewiczem. Józef Wilkoń - człowiek pełen kolorów, obdarzony mocnym uściskiem dłoni i mocnym charakterem. Tworząc ilustracje do Don Kichota zrealizował swoje kolejne marzenie.

Projektowana przez Józefa Wilkonia książka Cervantesa to jedno z jego największych artystycznych osiągnięć. Temat błędnego rycerza pojawił się w jego twórczości już na początku lat sześćdziesiątych, ale dopiero na przestrzeni ostatnich lat stworzył pełną i, jak twierdzi, jeszcze niezamkniętą kolekcję. Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety uzupełniają sceny zbiorowe, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży.

Wybrane prace Józefa Wilkonia będzie można zobaczyć w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej już od 26 stycznia 2017 roku.

Godziny otwarcia: od czwartku do soboty w godzinach 10-17 oraz na godzinę przed każdym spektaklem i podczas antraktów.