Powstanie marki Alcarol jest efektem pracy duetu projektantów Andrei Forti i Eleonory Dal Farra. Duet znany z tego, że chętnie eksperymentuje tworząc swoje niezwykłe meble. Czy można pięknie wykorzystać to, co stare i zatrzymać czas? Owszem - to potrafi Alcarol.

Projektanci w doskonały sposób wykorzystują historię, mijający czas oraz piękno starzejącej się natury. Czerpią inspiracje i tworzywa z otaczającego ich środowiska naturalnego, eksponują kunszt i unikatowość rzemiosła, a przy tym opracowują innowacyjne, wręcz awangardowe techniki. Dzięki temu powstają meble z drewna z odzysku, zatopionego w transparentnych żywicach.

Siedziba firmy Alcarol znajduje się w połowie drogi pomiędzy Laguną Wenecką a Dolomitami. Korzystając z niezwykłości tych miejsc, Alcarol stara się tchnąć nowe życie w materiały, których żywot dobiega końca. Wenecja jest dla Alcarol źródłem drewna. To miasto stoi przecież na tysiącach słupów dębowych, które przez dziesięciolecia rzeźbi woda, sól, czas… Na kłodach drążonych przez wodę powstają niezwykłe otwory tworzące wzory, jakich nie ma żadne inne drewno. A jednocześnie to materiał wciąż zdrowy i wytrzymały, choć już przeznaczony do wymiany jako konstrukcja.

Alcarol odzyskuje zużyte słupy i wykorzystuje drewno do produkcji przede wszystkim stołów. Dzięki opatentowanej technice kunsztownego wypełniania pustych przestrzeni w drewnie i łączenia elementów specjalnymi przeźroczystymi żywicami, które wyglądem przypominają szkło, udaje się zatrzymać czas. Drewno bowiem zachowuje na zawsze swoją strukturę, wygląd i nie grozi mu dalszy rozpad. Meble są funkcjonalne, a jednocześnie jest w nich zatrzymane piękno natury, przeniesiona namiastka podwodnego życia Wenecji.

Dolomity to drugie miejsce, skąd Alcarol czerpie tworzywo i inspiracje. Spacerując po lasach włoskich gór, projektanci szukają martwych drzew zaatakowanych przez grzyby. Dlaczego właśnie grzyb okazał się tak atrakcyjny? We wczesnym stadiach rozkładu drewno ma niezwykłe kolory, przebarwienia, wyraziste linie tworzące wzory. Odzyskane w drewno staje się materiałem do produkcji niepowtarzalnych mebli. Alcarol zatrzymuje ten destrukcyjny proces i „zamyka” stare drewno w ochronnej warstwie transparentnych żywic. I tak powstają te unikatowe meble, obok których nikt wrażliwy na piękno nie przejdzie obojętnie.  

Wyłącznym przedstawicielem marki Alcarol w Polsce jest Galeria Ekskluzywnych Mebli Heban w Warszawie.