Najczęściej popełnianym błędem podczas przygotowywania rzeczy do prania jest niesegregowanie odzieży. Często do jednego prania wkładane są ubrania jasne i ciemne, a to zazwyczaj kończy się zmianą koloru tych jasnych. Istotne jest też segregowanie ubrań pod kątem materiałów, z których są wykonane, np. delikatne tkaniny najlepiej prać osobno w odpowiedniej temperaturze.

Odpowiednio sortuj ubrania 

Jasne kolory

Jasne odcienie można połączyć z białymi, ale wtedy trzeba je prać w niskich temperaturach. Niektóre składniki proszków do prania, szczególnie rozjaśniacze optyczne, mogą niszczyć kolor. Dotyczy to zwłaszcza pastelowych odcieni, które płowieją po kilku praniach.

Ciemne kolory

Czarne i ciemne ubrania warto prać w środkach, które nie zawierają optycznych rozjaśniaczy i pielęgnują kolory. Najlepiej prać je oddzielnie, ale można zgrupować rzeczy czarne, granatowe, ciemnozielone, fioletowe i brązowe - pod warunkiem, że nie farbują.

Biały kolor

Białe ubrania powinny być prane osobno w proszku do prania z rozjaśniaczem optycznym. Można je też prać z odcieniami pastelowymi, ale - jak zostało wspomniane - tylko w niskich temperaturach i raczej bez enzymów, ponieważ środki rozjaśniające niszczą pastelowe kolory. Białe materiały prane z kolorowymi, nawet w proszku do ubrań kolorowych, szybko staną się szare.

Czerwony kolor i intensywne barwy

Czerwone materiały zaleca się prać zawsze osobno. Można je ewentualnie wyprać z ubraniami intensywnie pomarańczowymi i fioletowymi, ale wcześniej należy upewnić się, że nie farbują.

Inne

Ubrania, które mają metkę z informacją "prać oddzielnie", często brudzą wodę podczas prania. Nowe kolorowe rzeczy często silnie farbują podczas pierwszego mycia, dlatego dobrze jest przeprowadzić próbę koloru. Polega ona na tym, że czysty biały bawełniany materiał zanurza się w roztworze odpowiedniego detergentu (temperatura powinna być zgodna z informacją na etykiecie) i pociera nim ubranie w niewidocznym miejscu. Jeśli na materiale zostanie nawet mały ślad farby, ubranie należy wyprać osobno (np. ręcznie). Silnie farbujące ubrania powinny być tak długo prane oddzielnie, aż przestaną "oddawać" kolor. Tkaniny silnie farbujące można płukać w wodzie z dodatkiem octu - pomaga to zahamować barwienie wody.

Pamiętaj o właściwej temperaturze

Ustawienie zbyt wysokiej temperatury prania może negatywnie wpłynąć na wygląd ubrań. Ważne jest więc to, aby spojrzeć na metkę i zgodnie z nią dobrać program i temperaturę. Na rynku dostępnych jest wiele pralek, które potrafią same dobrać parametry prania do tkaniny. (Więcej na www.hotpoint.pl).

Stosuj odpowiedni proszek

Podczas segregacji ubrań pamiętaj o tym, żeby rzeczy jasne i kolorowe prać w odpowiednich proszkach. Pranie kolorowych tkanin w produkcie do prania białego powoduje szybsze blaknięcie kolorów, zaś jasne materiały wyprane w proszku do koloru szarzeją.

Segregowanie ubrań przed praniem to podstawa. Sprawdzenie informacji na etykiecie pozwala uniknąć przykrej niespodzianki w postaci niepożądanego zafarbowania pranych razem ubrań. Używanie proszków do prania zgodnie z ich przeznaczeniem również niweluje ryzyko przebarwienia tkanin. Przestrzeganie tych wskazówek pozwala osiągnąć doskonały efekt prania.