Koniec roku to doskonały moment na rozmowę o zmieniających się trendach w aranżacji wnętrz. Jakie motywy, printy, struktury i formy królować będą w czterech kątach w najbliższych miesiącach? O komentarz poprosiliśmy ekspertów Salonów Agata.

Za nami jesienne targi wnętrz w Mediolanie. Za moment kolory przewodnie nadchodzącego roku ogłoszą eksperci Instytutu Pantone. W mediach społecznościowych królować zaczęły tegoroczne, bożonarodzeniowe aranżacje. To oznacza jedno - czas na rozpoczęcie dyskusji o zmieniających się trendach w aranżacji wnętrz.

Loft w nowej odsłonie

Po erze stylu skandynawskiego, w polskich wnętrzach zadomowił się motyw loftu i industrialne inspiracje, widoczne m.in. w meblach na metalowych nóżkach, cegle na ścianie czy butelkowej zieleni i przecieranej szarości na meblach tapicerowanych. Eksperci Salonów Agata przewidują, że w nowym roku będziemy skłonni do większych eksperymentów aranżacyjnych, urozmaicając tę stylistykę nowymi elementami i tworząc efekt na miarę "deco-loftu".

- Charakterystyczne dla tego stylu elementy, np. szprosy, łączone są obecnie z bardziej personalizowanymi elementami, dodającymi naszym domom nieco artyzmu. Parkiet na podłodze, meble retro, dodatki rodem z lat 70. czy nasze prywatne pamiątki w pomieszczeniach definiują na nowo ten pierwotnie industrialny charakter przestrzeni. Nie bójmy się eklektyzmu - przekonuje Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz Salonów Agata.

Szkło i drewno? Mariaż doskonały

Polacy pokochali wnętrza z wiodącym motywem drewna w odcieniu sonoma, które są nie tylko ciepłe, ale i modne. We wnętrzarskich inspiracjach nie brakuje jednak nowych odcieni i struktur tego naturalnego materiału lub jego imitacji. Szczególnie widać to w przypadku jadalni i kuchni. Drewno w naszych domach w nowym wydaniu ma być teraz nieidealne - ciemne, nieregularne, przydymione - np. na blacie stołu, kuchennych deskach, a nawet w elementach zastawy.

Nie inaczej jest z drugim, popularnym materiałem - szkłem. Zamiast gładkich tafli, stosujemy w meblach i dekoracjach elementy ryflowane, ornamentowe, a nawet przydymione - od witryn, poprzez lampy, aż po wazony i filiżanki.

- To zestawienie dwóch materiałów będzie szczególnie modnym kierunkiem w nadchodzącym roku, bardzo często urozmaiconym także o różne rodzaje kamienia - mówią eksperci ds. aranżacji wnętrz Salonów Agata.

Tęsknota za wakacjami

Instagram, Pinterest i inne media społecznościowe rozwinęły w nas odwagę do eksplorowania i implementowania w naszych wnętrzach inspiracji z innych krajów. W ostatnich miesiącach z zachwytem obserwowaliśmy nadmorskie domy i rezydencje, urządzone w minimalistycznym stylu, z przewagą jasnej kolorystyki - bielu, beżu, greige, taupe i piaskowych odcieni. Dodajemy do nich rattan i dużą ilość roślin w wiklinowych donicach, tworząc przestrzeń inspirowaną stylem boho.

- Domowa dżungla to nasza oaza i miejsce wyciszenia się po pracowitym dniu; pandemia spowodowała w nas jeszcze większą potrzebę relaksu w zaciszu czterech kątów. Rośliny ubrane w dekoracyjne donice to nasi sprzymierzeńcy w staraniach o idealny odpoczynek - tłumaczy Natalia Nowak z Salonów Agata.

Kolory i kształty - bogactwo wyboru

Rozmawiając o nadchodzących trendach, nie sposób nie wspomnieć o kolorach. W tym przypadku już od kilku sezonów trendy nie ulegają diametralnym zmianom - pojawiają się więc modne odcienie ziemi, w szczególności ciepłe barwy, takie jak terakota, brąz, cappuccino, cynamon. Przełamujemy je zielenią - już nie butelkową, ale tą w chłodniejszej, szałwiowej wersji, a także granatem. Stojącym nieco w kontrze, choć bardzo modnym trendem jest wykorzystanie pasteli w całości aranżacji - tworzącej znakomitą inspirację amerykańskimi wnętrzami z lat 50. i 60.

Na włoskich targach widać było wiele obłości w meblach - to kierunek obserwowany od kilkunastu miesięcy szczególnie w przypadku mebli tapicerowanych. W nowym roku, dodamy do nich okrągłe kształty innych brył - np. komód czy stolików, ale też kontrastujące meble bez korpusów, wcześniej widywane głównie we wspomnianym stylu industrialnym.

- Nietypowe łączenie materiałów pojawia się również w tkaninach - widzimy coraz więcej patchworków i ażurowych struktur - dodają eksperci marki Agata.

Noworoczne trendy w aranżacji jak zawsze w dużej mierze inspirowane są zmieniającymi się, społecznymi nastrojami; nie bez znaczenia wciąż dla wielu osób urządzających domową przestrzeń jest sytuacja pandemiczna. Niezależnie od preferowanego stylu czy upodobań w zakresie dekorowania domu i mieszkania, marki takie jak Salony Agata oferują pełen przekrój mebli i dekoracji w wielu stylach, dzięki czemu każdy może dopasować wybór do indywidualnych preferencji.

Więcej informacji na: www.agatameble.pl