Po ponad 130 latach od jego ostatniej prezentacji publicznej, obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego został odnaleziony i zakupiony przez Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP). Dzieło to, które przez wiele lat było uważane za zaginione, stanowi ważny element w historii polskiej sztuki.

Historia obrazu

"Wieczór letni" został namalowany przez Józefa Chełmońskiego w 1875 roku w warszawskiej pracowni w Hotelu Europejskim. Obraz przedstawia scenę we wnętrzu, w której główną postacią jest dziewczyna odpoczywająca przy otwartym oknie z widokiem na pejzaż. W tle, za drzwiami, widoczne są dwie tajemnicze postacie mężczyzn. Dzieło to było częścią serii poświęconej kobietom, które Chełmoński namalował podczas swojego pobytu w pracowni między jesienią 1874 r. a końcem 1875 r. W tym samym czasie powstało również znane "Babie lato".

Zaginione i odnalezione

Ostatni raz "Wieczór letni" został zaprezentowany publicznie w 1890 roku na wystawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Od tamtej pory nie było żadnych informacji o jego istnieniu. Dopiero w czerwcu tego roku Muzeum Narodowe w Poznaniu zakupiło ten obraz, który został sprzedany na aukcji za ponad 4,3 mln zł.

Znaczenie dla Muzeum Narodowego w Poznaniu

Zakup tego dzieła to nie tylko wielkie wydarzenie dla świata sztuki, ale także ważny moment dla Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jak podkreśliła dr Maria Gołąb, zastępca dyrektora MNP, pozyskanie tak cennego obrazu to dla muzeum prawdziwa gratka. Dodatkowo, fakt, że obraz został namalowany w pracowni w Hotelu Europejskim, ma szczególne znaczenie dla muzeum, które w 2010 roku przygotowało wystawę poświęconą tej pracowni.

Przyszłość obrazu

"Wieczór letni" będzie dostępny dla publiczności w Muzeum Narodowym w Poznaniu do 8 października. Następnie będzie on stanowił część wielkiej monograficznej wystawy Józefa Chełmońskiego, która odbędzie się w różnych muzeach narodowych w Polsce w latach 2024-2025.

Odnalezienie i zakup "Wieczoru letniego" Józefa Chełmońskiego to nie tylko ważne wydarzenie dla polskiej kultury i sztuki, ale także dowód na to, że skarby kultury mogą być odnajdywane nawet po wielu latach. Dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Poznaniu, kolejne pokolenia będą miały okazję podziwiać to wyjątkowe dzieło.