Warszawa wprowadza innowacyjne rozwiązanie dla osób poszukujących mieszkania - program "Mieszkanie za remont". To szansa dla wielu, by na preferencyjnych warunkach wynająć lokal mieszkalny, który wymaga remontu. W zamian za odnowienie mieszkania, najemcy mogą liczyć na znaczące ulgi w czynszu. Jak działa ten program i kto może z niego skorzystać?

Na czym polega program "Mieszkanie za remont"?

Program "Mieszkanie za remont" umożliwia wynajęcie miejskiego lokalu mieszkalnego osobom, które zobowiążą się do jego wyremontowania. Koszty remontu są następnie zwracane w formie niższego czynszu. To rozwiązanie ma na celu zmniejszenie liczby pustostanów w stolicy i jednocześnie umożliwienie mieszkańcom dostępu do przystępnych cenowo lokali. 

Kto może skorzystać z programu?

Program jest skierowany do osób, które spełniają określone kryteria dochodowe i metrażowe, niezbędne do kwalifikacji do mieszkania komunalnego. W Warszawie, aby ubiegać się o mieszkanie socjalne, dochód na osobę nie może przekraczać 1971 zł netto miesięcznie, a dla gospodarstwa czteroosobowego - 4467,59 zł "na rękę".

Jakie mieszkania są dostępne w programie "Mieszkanie za remont"?

Do programu kwalifikują się mieszkania znajdujące się w starych kamienicach, które obecnie są pustostanami. Najwięcej takich lokali jest w dzielnicach Praga-Północ, Praga-Południe, Wola oraz Śródmieście. Mieszkania muszą mieć sprawne centralne ogrzewanie lub instalacje CO/gazowe i nie mogą znajdować się w budynkach przeznaczonych do kapitalnego remontu lub wpisanych do rejestru zabytków.

Jakie są warunki programu?

Przyszli najemcy muszą spełnić surowe wymogi dochodowe i metrażowe. Program nie przewiduje zwrotu kosztów za robociznę ani materiały budowlane, ale oferuje ulgę w postaci zwolnienia z obowiązku płatności czynszu za lokal na czas trwania remontu oraz zwolnienia z wpłaty kaucji mieszkaniowej. Po zakończeniu remontu i odbiorze prac, umowa najmu jest podpisywana na preferencyjnych warunkach.

"Mieszkanie za remont" - korzyści dla miasta i mieszkańców

Program "Mieszkanie za remont" to nie tylko szansa dla osób poszukujących mieszkania, ale także korzyść dla miasta. Dzięki niemu możliwe jest szybsze zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych mieszkańców oraz zmniejszenie liczby niewykorzystanych lokali. Program może również przyciągnąć nowych mieszkańców do miasta, co przekłada się na większe wpływy z podatków.

Program "Mieszkanie za remont" to innowacyjne rozwiązanie, które może przynieść korzyści zarówno dla miasta, jak i dla jego mieszkańców. Dzięki niemu osoby, które nie stać na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym lub zakup własnego M, mają szansę na własne lokum w zamian za wkład pracy i zaangażowanie w remont. To także sposób na ożywienie i poprawę stanu warszawskich kamienic, które od lat stały puste.