East Village Apartment, bo tak się nazywa, został zaprojektowany przez GRT Architects. Renowacja polegała na tym, żeby zmienić układ mieszkania przy jednoczesnym zachowaniu jego charakteru z początku XX wieku. 

Na wyspie położona jest mozaika burgundowa, na podłodze żółta, a nad blatem biała.
Na wszystkich szafkach kuchennych są obłe podłużne uchwyty.

Dom w amfiladzie

Mieszkanie jest nieduże, więc architekci skupili się na tym, żeby optycznie wydało się większe i oczywiście było jak najbardziej funkcjonalne. 

Powstał układ amfiladowy: z kuchni przechodzi się do salonu, z salonu na korytarz (prowadzą do niego półprzezroczyste przesuwne drzwi) i znowu do kuchni. Na końcu korytarza jest sypialnia. 

Na korytarz prowadzą szklane przesuwne drzwi.

Wąski korytarz w półkolu podkreśla nieregularności budynku. Znajdują  się tam asymetryczne nisze w grubych tynkowanych ścianach, które architekci sprytnie wykorzystali, projektując siedziska. 

W korytarzu są ciekawe nisze z siedziskami.

Kuchnia z mozaiką

Kuchnia, dotąd niezbyt dobrze skomunikowana z resztą pomieszczeń, została przeniesiona i otwarta na salon. Od jadalni dzieli ją wyspa i niska szafka na mosiężnych nogach z podwieszonym systemem przechowywania. Prześwity pomiędzy poszczególnymi elementami tego systemu sprawiają, że konstrukcja jest lekka. 

W otworach drzwiowych jest położona podłoga w jodełkę, która kontrastuje z prostymi deskami.

Zespół projektantów wykorzystał mieszankę prostych materiałów o różnych fakturach i kolorach, aby stworzyć zabawną, ale funkcjonalną przestrzeń kuchenną. Niestandardowe szafki z białego dębu, satynowy biały blat i dwucalowe mozaiki – ukłon w stronę oryginalnych płytek w przestrzeni publicznej budynku – stanowią podstawę projektu.

Jodełka między deskami

Ciekawym pomysłem są progi w jodełkę w szerokich otworach drzwiowych. Reszta podłóg jest ułożona z desek. Dębowe uchwyty na szafkach przewijają się przez całe mieszkanie. 

W dawnej kuchni znajduje się teraz sypialnia połączona z łazienką. Na całej przestrzeni domu zainstalowano niestandardowe szafy wnękowe.

W prawie każdym pomieszczeniu znajdują się zabudowane szafy wnękowe.
Mały gabinet z zabudową.

Słowem, wszystko jest tu spójne, konsekwentnie zaprojektowane. I ani jedna rzecz nie jest przypadkowa.  

Autor
Nowojorski dom jak z lat 60-tych - zaskakujący, niekonwencjonalny, odkrywczy! Przekonajcie się sami!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...