Aby projekt szafy był udany, przede wszystkim trzeba zaplanować właściwe miejsce na taki mebel. Szczególnie wygodnym rozwiązaniem jest zabudowa wnękowa, która pozwala maksymalnie zagospodarować dostępne miejsce. Kolejna istotna kwestia to wnętrze szafy, czyli organizacja półek, drążków, wieszaków, a także dodatkowych organizerów czy szuflad. 

Projektowanie szafy od podstaw, czyli jak zacząć?

Najistotniejszym krokiem jest wybór miejsca, gdzie stanie szafa, a także jej typu. Może to być albo mebel wolnostojący, albo zaprojektowany na wymiar. Druga opcja jest o tyle korzystna, że zapewnia pełną personalizację. Z kolei szafa wolnostojąca wymaga mniejszej liczby decyzji - sięgamy po gotowe rozwiązanie, ale przy tym mamy mniejsze pole manewru, jeśli chodzi o ewentualne modyfikacje. A gdzie można umiejscowić szafę? Tu opcji jest wiele.

Dużą popularnością cieszą się szafy wnękowe (projektowane na wymiar) do przedpokoju. To często trudne aranżacyjnie pomieszczenie zyskuje funkcjonalną zabudowę. Szafę na wymiar można także zlokalizować w sypialni, a jeśli chodzi o kawalerkę - także w zabudowie w strefie dziennej. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie ewentualnych wnęk i zakamarków. Nieduża szafa wolnostojąca powinna się zaś bez problemu zmieścić nawet w niedużym pokoju. Ciekawe rozwiązanie stanowi też szafa narożna. W tym przypadku korzystne jest to, by każde jej skrzydło miało przynajmniej 90-100 cm szerokości.

Projektowanie szafy na wymiar w praktyce - ważne wymiary i wskazówki

Na samym początku warto dobrze przemyśleć wymiary szafy. Jeśli mamy już wybrane miejsce, gdzie ona stanie lub zostanie zaprojektowana, pamiętajmy, by miała minimum 80 cm głębokości, a najlepiej też nie mniej niż 150 cm szerokości. Wysokość szafy stanowi kwestię indywidualną, choć w przypadku modeli na wymiar najlepiej zaplanować zabudowę sięgającą do sufitu. Wyżej umiejscowione półki posłużą do przechowywania rzeczy sezonowych albo tych rzadziej używanych.

By odpowiednio zaplanować wnętrze szafy, warto przeprowadzić swoistą analizę potrzeb - zwłaszcza ile ubrań i dla ilu osób będzie przechowywanych. Nie ma tu też odpowiedzi uniwersalnych, ponieważ wiele zależy od typu użytkowanej garderoby. Niektórzy potrzebują więcej miejsca na ubrania do powieszenia, innym zaś przyda się większa liczba półek. Trzeba również pamiętać o obuwiu i drobiazgach, planując miejsce na przechowywanie bielizny, krawatów czy innych akcesoriów modowych.

A jak zaprojektować wnętrze szafy na wymiar? Standardowo najniżej umieszcza się szuflady i kosze, nad nimi - półki i drążki na wieszaki, a najwyżej dodatkowe półki (często z większą wolną przestrzenią). Jeśli chodzi o optymalne wymiary i odległości, to trzeba pamiętać, że:

• w przypadku półek wystarczy ok. 30-40 cm wolnej przestrzeni, szuflad - ok. 20 cm;

• zawieszone spodnie wymagają ok. 140 cm, kurtki i marynarki - ok. 100-120 cm, a dłuższe płaszcze zwykle nie mniej niż 150 cm;

• drążki na wieszaki powinny mieć przynajmniej 8-10 cm wolnego miejsca nad sobą.

Jak zaprojektować półki w szafie wnękowej?

Wygodne półki w szafie wnękowej to jeden z kluczowych elementów wyposażenia mebla. Wymiary i odległości w przypadku tych standardowych zostały już opisane wyżej. Natomiast półki umiejscowione najwyżej mogą mieć więcej wolnej przestrzeni (wysokość ok. 40-50 cm). Wtedy można na nich umieścić nie tylko większe przedmioty, ale też pudełka i organizery. Świetnym pomysłem jest wybór półek ażurowych, które zapewniają dobry przepływ powietrza. Jeśli szafa jest dużą sztuką i będzie w niej przechowywana spora ilość ubrań, pozwoli to im dłużej zachować świeżość.

Programy online do projektowania szafy

Tyle w teorii - pora na praktykę! Autorski i spersonalizowany projekt szafy można wygodnie wykonać online. Wielu producentów mebli ma przygotowane własne programy do tego służące. Przykłady to:

Designer Komandor - aplikacja jednego z najpopularniejszych producentów szaf na wymiar. Projekt mebla można wykonać np. ze smartfona. Komandor oferuje spory wybór rozwiązań w zakresie zarówno zewnętrznego wyglądu szafy, jak i jej wnętrza. Zaprojektowany mebel można też „podejrzeć” w pomieszczeniu, korzystając z technologii AR (rozszerzona rzeczywistość).

Projektowanie szaf online IKEA - kolejny znany producent mebli, który umożliwia łatwe zaprojektowanie mebla. Chodzi tu zwłaszcza o kultowe serie szaf, takie jak chociażby PAX.

Comfy3D - to proste oprogramowanie firmy Kentoo, która specjalizuje się w projektowaniu 3D.

Możliwość zaprojektowania szafy online zapewnia też wiele innych serwisów internetowych, np. meble.pl, e-szafy.pl czy strony producentów szaf. Bardziej profesjonalnym narzędziem, wykorzystywanym przez specjalistów (np. projektantów wnętrz), jest m.in. oprogramowanie CAD PROJEKT K&A, które obejmuje specjalny Moduł Szaf Wnękowych.

Autor
Projektowanie szafy krok po kroku - jakie narzędzia sprawdzą się najlepiej?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...