Wykładziny dywanowe to bogactwo kolorów i wzorów oraz materiałów (czyli włókien). Takie wykończenie podłogi świetnie wycisza wnętrze i amortyzuje ewentualne upadki. Często spotykane jest w hotelach, kojarzy się z miękkością oraz dodaje wnętrzu przytulności. 

Co to jest wykładzina dywanowa?

Wykładzina dywanowa to niejako forma pośrednia między dywanem a standardowym wykończeniem podłogi. Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest to, że pokrywa całą powierzchnię posadzki w pomieszczeniu. W Polsce nie jest tak popularna jak chociażby w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, niemniej zasługuje na uwagę zwłaszcza jako ciekawa opcja do sypialni. Wykładzina dywanowa to przede wszystkim dwie kluczowe warstwy:

Runo - powierzchnia wykonana z tkaniny syntetycznej lub naturalnej.

Podkład - czyli spód wykładziny. Często powstaje z tworzyw sztucznych, ale dobre walory użytkowe ma też np. podkład filcowy.

Warto pamiętać, że wykładzina dywanowa to jeden z najbezpieczniejszych materiałów wykończeniowych na podłodze. W kontekście utrzymania w czystości niewiele różni się od dywanów. Trzeba tu jednak uwzględnić fakt, że poważniejsze zabrudzenia mogą wymagać specjalistycznego, miejscowego prania. Dlatego też dobre walory użytkowe ma wykładzina w sypialni, w której ryzyko trudniejszych do usunięcia plam jest niskie.

Najlepsza wykładzina do sypialni - przegląd materiałów

Wykładziny dywanowe wykonywane są z różnych materiałów, które można podzielić na te naturalne oraz sztuczne (włókna syntetyczne):

Wykładziny z poliestru lub polipropylenu - jedne z najtańszych, ale teraz coraz rzadziej stosowanych. Nie najlepiej sprawdzają się w sypialni, ponieważ bywają szorstkie w dotyku. Zdarza się też, że łatwo się odkształcają i są mało trwałe.

Wykładziny dywanowe z poliamidu - rozwiązanie nowocześniejsze i o lepszych walorach praktycznych. Poliamid to włókno syntetyczne, które ma większą trwałość, jest też łatwe do utrzymania w czystości. To dobry wybór dla alergików, ponieważ materiał nie sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów.

Wykładzina dywanowa wełniana - materiał naturalny, bardzo solidny, odporny na odkształcenia i uszkodzenia, miły w dotyku. Co ważne, wełna wspomaga utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci w sypialni, zapewnia też przyjemny komfort cieplny.

Wykładzina dywanowa z trawy morskiej - odporna na wilgoć, solidna, o dobrych właściwościach antystatycznych (nie przyciąga kurzu!). Łatwo ją czyścić, a poza tym często charakteryzuje się efektownymi splotami - w sam raz np. do sypialni w stylu boho.

Wykładzina dywanowa z włókien kokosa - nieco szorstka w dotyku, dlatego w kontekście sypialni nie jest to wybór dla każdego. Jest za to bardzo wytrzymała, nie przyciąga kurzu, a nawet jest odporna na ogień. Pasuje do wnętrz bardziej surowych w wyrazie, bazujących na naturalnych materiałach.

Wykładzina dywanowa i panele dywanowe - co lepsze?

Najprościej ujmując, wykładzina dywanowa to jednorodny materiał do całego pomieszczenia. Panele dywanowe zaś są niejako fragmentami wykładziny, które należy odpowiednio ułożyć, a nie - jak wykładzinę - rozwinąć. W tym drugim przypadku można bardziej rozwinąć fantazję dekoratorską, tworząc autorskie kompozycje z różnych typów paneli. Ich forma i design zapewniają też rozwiązania nieoczywiste. Na przykład puszyste tkaniny mogą imitować rysunek drewna czy kamienia.

Co jest lepsze? Wszystko zależy od indywidualnego gustu. Panele dywanowe są nieco bardziej wymagające w montażu, ale z drugiej strony nie dochodzi do strat materiału (przy dopasowywaniu i przycinaniu klasycznej wykładziny), bo można je precyzyjniej dobrać wymiarowo do sypialni.

Kolory i wzory

Kolor wykładziny dywanowej w sypialni to kwestia indywidualna oraz w dużej mierze zależna od wybranego stylu wnętrzarskiego. Wykładziny w jednorodnych barwach zapewniają uniwersalną bazę aranżacyjną. Świetnie sprawdzają się różne odcienie szarości, beżów czy kremów. Ze względów praktycznych sporym wyzwaniem może być biała wykładzina do sypialni, ponieważ ewentualne zabrudzenia są na niej wyraźnie widoczne.

Z kolei mocniejsze kolory - czerwień, róż, zieleń czy granat - nadają wnętrzu charakter i są efektownym elementem wystroju. Tu jednak trzeba uważać, by nie zdominowały sypialni, odciągając niejako uwagę od mebli czy dekoracji. Dlatego bezpieczniejszą opcją i bardziej zachowawczą są odcienie pastelowe. Warto pamiętać, że jednorodne kolory to niejedyna dostępna opcja.

Wykładziny dywanowe - tak jak dywany, od których biorą swoją nazwę - oferowane są także w różnorodnych wzorach. Niemniej trzeba pamiętać, że zajmują one całą podłogę w sypialni, a dynamiczny i przyciągający wzrok dekor może negatywnie wpływać na jakość wypoczynku, utrudniając relaks czy zasypianie.

Wykładzina dla dzieci

Choć wykładzina dywanowa bodaj najlepiej sprawdza się w sypialni, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu także w pokoju najmłodszych. Kluczowy jest tu aspekt bezpieczeństwa - wykładzina świetnie amortyzuje upadki, dlatego nawet podczas najbardziej szalonych zabaw ryzyko bolesnych kontuzji zostaje niemal wyeliminowane.

Za pomocą wykładziny można też wprowadzić do wystroju wyróżniające się akcenty, a nawet rysunki dziecięce - zgodnie z zainteresowaniami lokatora. Ważne tylko, by wybierać włókna odporne na uszkodzenia i odkształcenia, łatwe w czyszczeniu, antystatyczne i antyalergiczne.

Autor
Jak wybrać wykładzinę dywanową do sypialni?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...