Już teraz w Desa Unicum przy ulicy Pięknej 1A można podziwiać prace Victora Vasarely’ego - wizjonera i pasjonata, ojca op-artu. Jego iluzjonistyczne prace pokochały ikony muzyki i mody, takie jak Dawid Bowie czy Yves Saint Laurent. 

Wystawa poświęcona jest jednemu z najważniejszych artystów XX wieku - Victorowi Vasarely'emu, który był pionierem sztuki optycznej i op-artu. Jego niepowtarzalne dzieła zachwycają widza swoją unikalną estetyką i głębią przekazu. To artysta, który zrewolucjonizował sposób postrzegania sztuki, wprowadzając matematyczne i geometryczne wzory w swoje kompozycje.

Victor Vasarely urodził się w 1906 roku na Węgrzech i przez całe życie eksperymentował z formą, kształtem i kolorem, tworząc kompozycje, które wywołują wrażenie ruchu i trójwymiarowości. Jego prace to wyjątkowy dialog między artystą a widzem, w którym każdy może odnaleźć coś dla siebie.

Co zobaczymy na wystawie w Desa Unicum

Na wystawie "Nieskończona geometria" prezentowane są zarówno najbardziej znane dzieła Vasarely'ego, jak i mniej znane, ale równie cenne. Wernisaż otworzy drzwi do fascynującej podróży przez różne etapy twórczości artysty. Od wczesnych dzieł, inspirowanych abstrakcjonizmem i kubizmem, aż po znane na całym świecie dzieła op-artu, które zdobyły uznanie zarówno w kręgach artystycznych, jak i naukowych. Prezentowane prace ukazują nie tylko oszałamiający talent Vasarely'ego, ale także jego badania nad wrażeniami optycznymi i iluzją ruchu.

Victor Vasarely na wystawie w DESA Unicum - pionier op-artu

Victor Vasarely był węgierskim malarzem i grafikiem, uznawanym za prekursora op-artu (sztuki optycznej). Jego twórczość weszła do historii sztuki jako ikoniczny przykład związania sztuki z nauką i matematyką. Przewidział też technologię komputerową i zbliżał się do dokonań grafiki komputerowej, choć w swoich dziełach wykorzystywał jedynie klasyczne środki wyrazu artystycznego. 

Jego prace stwarzające iluzję ruchu, perspektywy i kontrastujących kształtów zapraszają do zanurzenia się w świecie abstrakcji, który jednocześnie wydaje się nam tak bliski. Vasarely nie tylko zaprasza nas do odkrywania piękna w chaosie, ale również do zrozumienia, jak nasze umysły postrzegają i interpretują wzory geometryczne.

Victor Vasarely - guru wśród artystów XX wieku

W DESA Unicum, galerii znanej z organizowania znakomitych wystaw, czekają na nas fascynujące dni pełne odkryć i inspiracji. Ekspozycja "Victor Vasarely. Nieskończona geometria" to doskonała okazja, aby poznać twórczość jednego z najważniejszych artystów XX wieku, którego wpływ na sztukę jest niezaprzeczalny.

Będzie to także szansa na poznanie kontekstu społeczno-kulturowego, w jakim artysta tworzył swoje dzieła, oraz na zrozumienie znaczenia, jakie jego prace miały dla rozwoju sztuki współczesnej.

Miłośnicy sztuki, pasjonaci abstrakcji i ci, którzy pragną odkryć magię geometrii w malarstwie przekonają się sami, jak Vasarely potrafił wykorzystać proste kształty i kolory, aby stworzyć dzieła, które wciąż zachwycają i inspirują nowe pokolenia artystów i widzów.

Autor
Tego artystę pokochał Yves Saint Laurent! Wybierzcie się do Desa Unicum, by zobaczyć prace Victora Vasarely'ego. Wystawa potrwa do 5 sierpnia
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...