Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce, które będziemy mieli okazję odwiedzić już tej jesieni. Tym razem opisujemy wystawy ze stolicy i Pomorza.

Design jest z Wenus

Dom Aukcyjny DESA Unicum przygotował wystawę „Design. Sztuka kobiet” - przegląd prawie dwustu najlepszych projektów rodzimych designerek ostatniego stulecia. Od prac ikony polskiego stylu art déco - Julii Keilowej - po najnowsze wzory Malwiny Konopackiej.

Teresa Kruszewska, krzesło Muszelka

Zobaczymy m.in. takie hity jak krzesła Muszelka Teresy Kruszewskiej czy Pająk Marii Chomentowskiej, tkaniny Alicji Wyszogrodzkiej, autorki niezwykle rozpoznawalnych wzorów w modzie lat 50–60. XX w., porcelanowe i porcelitowe projekty naczyń Danuty Duszniak, m.in. serwis Prometeusz, szkła projektu Eryki Trzewik-Drost czy ceramikę Krystyny Cybińskiej i Hanny Główczewskiej. Obiekty te zostaną wystawione na aukcji 8 paździenika.

"Design. Sztuka kobiet”, DESA Unicum, Warszawa, 27 września - 8 października, www.desa.pl

Moda w obiektywie

W warszawskiej Galerii IFF trwa wystawa „Niebezpieczne ujęcia” prezentująca rozwój polskiej mody, a przede wszystkim zmianę roli i charakteru fotografii mody w ciągu ostatnich stu lat. Zobaczymy różnicę między obrazami produkowanymi w realiach odgórnie sterowanego rynku czasów PRL, a gospodarką wolnorynkową - między epoką etatowych fotografów a czasami obecnymi, kiedy zdjęcia robimy niemal wszyscy.

Kampania Reserved 2018 „I love you Cindy"

- Nie chodziło nam jednak o pokazanie chronologicznego kompendium wiedzy o stuleciu zjawiska, ale o wyłuskanie najbardziej reprezentatywnych obiektów z punktu widzenia antropologii obrazu - zarówno te o wysokiej jakości artystycznej, jak i te zwyklejsze, przeciętne, bliższe zwykłym ludziom - mówi kuratorka Aleksandra Jatczak-Repeć.

Zobaczymy prace m.in. Krzysztofa Gierałtowskiego, Zuzy Krajewskiej, Jacka Poremby czy Tadeusza Rolkego.

„Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”, Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort), Warszawa, do 12 września, www.instytutfotografiifort.org.pl

Szyk znad Wisły

Barbara Hoff dla kilku pokoleń Polaków była projektantką, która na przekór biednej, ponurej socjalistycznej rzeczywistości ubierała nas barwnie i niedrogo. Swoją przygodę z modą zaczynała w 1954 roku od… pisania o niej w kultowym magazynie „Przekrój”. Z wykształcenia historyczka sztuki, dopiero po latach stworzyła własną marką odzieżową Hoffland. Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni przypomni tę niezwyką drogę, obejmującą swym zakresem ponad połowę XX wieku.

„Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, Muzeum Miasta Gdyni, do 20 października, www.muzeumgdynia.pl

Zdobywcy Księżyca

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Dokładnie w 50. rocznicę tego przełomowego dla całej ludzkości wydarzenia w Domu Spotkań z Historią otwarta została wystawa „Zdobyć Księżyc”, która prezentuje fotograficzną podróż z Ziemi na Srebrny Glob.

Jack Schmitt pozujący z flagą, Dolina Taurus-Littrow, 11–14.12.1972, fot. Gene Cernan/NASA

Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Oprócz zdjęć z Księżyca (z amerykańskich programów Mercury, Gemini i Apollo) zobaczymy portrety astronautów i fotografie dokumentujące przygotowania do misji kosmicznych. Fotografiom towarzyszą cytaty z wypowiedzi astronautów oraz ciekawa ścieżka dźwiękowa.

„Zdobyć Księżyc”, Dom Spotkań z Historią, Warszawa, do 6 października, www.dsh.waw.pl