Miedź w naszych domach nie jest jeszcze zbyt popularna, ale może to się zmieni, bo międzynarodowy konkurs Copper and the Home cieszy się dużym zainteresowaniem młodych polskich projektantów i studentów wzornictwa. Zresztą z doskonałym efektem! Właśnie rusza kolejna edycja!

W zeszłym roku doczekaliśmy się polskiego laureata konkursu Copper and the Home - miedziany kran B-side Michała Holzera z krakowskiej ASP został nagrodzony w kategorii studenckiej. Projekt jest niezwykły, bo kran nie dość, że dzięki temu, że wykonany jest z miedzi, niszczy drobnoustroje w wodzie i na swojej powierzchni, to jeszcze jednocześnie podaje mydło i wodę. Jurorzy docenili innowacyjne wykorzystanie miedzi przez polskiego projektanta do podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych. 

Właśnie rusza kolejna edycja konkursu dla projektantów Copper and the Home - zadaniem uczestników jest reinterpretacja przedmiotów codziennego użytku, z wykorzystaniem estetycznych oraz technicznych zalet miedzi i jej stopów. Projekty powinny zostać przygotowane z myślą o użytku domowym, a więc jako meble, elementy oświetlenia, akcesoria domowe lub przedmioty dekoracyjne.

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają projektantów oraz studentów wzornictwa, którzy do dnia zakończenia przyjmowania zgłoszeń - a więc do końca września 2014 roku - nie ukończą 40 roku życia. 

Jest o co walczyć, bo zwycięzca w kategorii profesjonalnych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4000 euro, a zdobywca drugiego miejsca 2500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1500 euro.

Konkursowe projekty oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład wejdą: architekt Marco Ferreri, architekt i projektant Roberto Paoli, architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli.

Organizatorem konkursu Copper and the Home”jest Włoski Instytut Miedzi (Instituto Italiano del Rame). W Polsce oficjalnym partnerem wydarzenia jest Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM). Szczegółowe informacje na temat  konkursu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie copperconcept.org.

źródło i zdjęcia: Polskie Centrum Promocji Miedzi
zdjęcie wprowadzające: Kran B-side, proj. Michał Holzer