W piątek 4 września 2015 r. na targach IFA Gorenje zaprezentowało swą nową designerską linię AGD zaprojektowana przez Philippe Starcka. Czy dzięki tej linii design z najwyższej półki trafi "pod strzechy"?

Pierwsze wrażenie jest zaskakujące - kuchnia czy gabinet luster? Minimalistyczne, lustrzane fronty wszystkich sprzętów - od piekarnika po lodówkę - mnożą odbicia. Szklane tafle przełamane są masywnymi kwadratowymi uchwytami. Dopiero po chwili, gdy się przyjrzymy, dostrzegamy pomarańczowy refleks - odbicie pomarańczowych od spodu uchwytów. Takich smaczków Philippe Starck przygotował więcej...

Kolekcja AGD Gorenje by Starck zdaje się kwintesencją panującego w projektowaniu AGD trendu, by urządzenia jak najbardziej dostosowywały się do stylu życia użytkownika. Zazwyczaj chodzi o funkcjonalność, tutaj dzieje się to dosłownie. 

Wysokorefleksyjne szkło, z którego wykonane są fronty, sprawia, że możemy widzieć piekarnik, kuchenkę czy lodówkę albo swoje w nim odbicie, odbicie wnętrza, które stworzyliśmy i w którym żyjemy.  

Jak mówi sam projektant, tworząc kolekcję AGD Gorenje postawił na prostotę - minimum designu, aby dać użytkownikowi przestrzeń, którą będzie mógł sam wypełnić sobą i swoim stylem życia. I właśnie w tym minimalizmie kryje się elegancja i ponadczasowość.

Prezentując kolekcję na berlińskich targach IFA Philippe Starck wiele mówił też o czysto ludzkim wymiarze designu. Wymienił takie wartości jak inteligencję, dzięki której powstają produkty faktycznie ułatwiające ludziom życie, jakość - jako podstawę trwałości i ponadczasowości, a także uczciwość, a więc oferowanie doskonale zaprojektowanego, wysokiej jakości produktu po przystępnej cenie. Taki właśnie ma być sprzęt AGD Gorenje by Starck

W kolekcji znajdziemy wszystkie potrzebne w kuchni urządzenia, a więc piekarniki (pełnowymiarowe i kompaktowe), mikrofalówki, płyty grzejne (gaz i indukcja), wyciągi kuchenne i lodówki, oczywiście dysponujące technologiami zapewniającymi wysoką wydajność i energooszczędność, a do tego jednorodne stylistycznie szafki i panele dekoracyjne.

Wśród zastosowanych rozwiązań warto wspomnieć: w piekarnikach - innowacyjny system wentylacji, który umożliwia jednoczesne pieczenie różnych potraw na kilku poziomach, bez ryzyka wymieszania się zapachów i smaków; w mikrofalówkach - system Inverter Technology zapewniający równomierną (nie pulsacyjną) dystrybucję energii, dzięki czemu potrawy gotują się szybciej i zachowują swoją początkową strukturę, w tym witaminy, minerały i błonnik.

Z kolei płyty indukcyjne z XpandZone umożliwiają gotowanie na niemal całej jej powierzchni, używanie wedle upodobania naczyń dużych i o nieregularnych kształtach lub kilku mniejszych garnków i patelni. System PowerZone zwiększa powierzchnię HiLight aż o 25%, dzięki czemu gotujemy krócej, oszczędzając czas i energię.

Wyciągi kuchenne z serii Gorenje by Starck mają czujnik AdaptTech który monitoruje poziom wilgotności i zanieczyszczenia powietrza i automatycznie dostosowujący prędkość pracy wentylatora, a innowacyjny system zasysania powietrza Parametric optymalizuje zużycie energii i poziom hałasu.

Lodówki natomiast wyposażono w jonizatory IonAir, które eliminują bakterie i pomagają dłużej zachować świeżość żywności. Poza tym system AdaptTech monitoruje, kiedy i jak często otwieramy lodówkę (podnosząc przy tym temperaturę w jej wnętrzu), aby urządzenie mogło zawczasu nieco ją obniżyć, gdyż stałość temperatury ma kluczowe znaczenie dla trwałości przechowywanych produktów.

Kolekcja Gorenje by Starck będzie dostępna w Polsce na początku 2016 roku. Zgodnie z tym, co zapowiadał projektant, ceny urządzeń nie będą kosmiczne. Gorenje zapewnia, że nie będą wyższe niż innych porównywalnych produktów na rynku.

źródło i zdjęcia: Gorenje, Agata Fijołek