Będę bardziej świadomie i oszczędnie korzystać z wody - warto podjąć takie noworoczne postanowienie. Z aplikacją "Lubię wodę" od firmy Roca nie będzie to trudne. A z pewnością wiele się dowiemy o swoich dobrych i złych nawykach!

Podczas gdy jedna osoba w Polsce zużywa średnio ponad 120 litrów wody w łazience, 2 400 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Chcąc zachęcić nas do racjonalnego korzystania z wody, firma Roca przygotowała aplikację, która pozwala zmierzyć, ile jej zużywamy, i podpowiada, co możemy zrobić, by wody nie marnować. Bo czy racjonalne jest, że podczas jednej kąpieli zużywamy więcej wody niż mieszkaniec suchych rejonów krajów rozwijających się ma do dyspozycji na miesiąc? Takich ludzi są setki milionów...

Zużycie wody - infografika

Według Roca racjonalne zużycie wody to takie, które zaspokaja nasze potrzeby, nie powodując przy tym niepotrzebnych strat. I właśnie w tym ma nam pomóc aplikacja "Lubię wodę", bo zmiana na lepsze zaczyna się od wyplenienia złych nawyków.

Dobre nawyki w cenie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że podczas 3-minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnuje aż 15 litrów wody. Z kolei napełnienie wanny to około 180 litrów zużytej wody, a 1 minuta prysznica - 10 litrów... Często woda dosłownie przecieka nam przez palce. A wystarczy, że zaczniemy zakręcać kran podczas namydlania, żeby miesięcznie zaoszczędzić nawet ponad 42 zł.

Właśnie takich informacji dostarczy nam aplikacja "Lubię wodę". Pomoże nam zmierzyć, ile wody w ciągu minuty wylewamy w poszczególnych punktach, a potem monitorować rzeczywiste zużycie. Przejrzyste graficzne raporty jak na dłoni pokażą nasze dobre i złe nawyki, przy czym aplikacja podpowie nam, co możemy zmienić, aby oszczędzić na rachunkach i - przede wszystkim - aby wody nie marnować.

Projekt został przygotowany razem z Fundacją We Are Water i jest jednym z wielu z działań firmy Roca na rzecz propagowania ekologicznego podejścia do zużycia wody. Bezpłatna aplikacja "Lubię wodę" jest dostępna w Google Play i w Apple Store. 

źródło i zdjęcia: Roca