W upalne dni miło jest się schronić przed lejącym się z nieba żarem w chłodnym wnętrzu. Stąd coraz większa popularność klimatyzacji. Ale zamiast chłodzić rozgrzane powietrze, co wymaga mnóstwa energii, można po prostu nie wpuścić upału do domu. Tak właśnie działają markizy zewnętrzne Fakro.

Zasłanianie okien pomaga uchronić się przed upałem, ale trzeba pamiętać, że skuteczną ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń zapewniają tylko te osłony okien, które montowane są na zewnątrz. Tylko wtedy bowiem promieniowanie cieplne odbijane jest na zewnątrz i nie dociera do szyby ani do wnętrza. Tak właśnie działają markizy zewnętrzne firmy Fakro. Dlatego chronią przed upałem 8 razy skuteczniej niż jakiekolwiek zasłony czy rolety montowane po wewnętrznej stronie okna.

Utrzymanie przyjemnego chłodu w pomieszczeniu nawet w upalne dni to najważniejsza funkcja markiz zewnętrznych Fakro, ale tylko jedna z ich zalet. Co bardzo ważne, markizy zewnętrzne Fakro można stosować na wszystkich oknach - zarówno dachowych (i to nie tylko tego producenta), jak i pionowych. A montaż jest na tyle nieinwazyjny, że można w takie markizy ubrać okna nie tylko świeżo wstawiane, lecz także już zamontowane.

Kolejną niebagatelną zaletą tego systemu jest estetyka. Zamontowane po zewnętrznej stronie ram okiennych markizy łatwo wkomponowują się w bryłę budynku, a z wnętrza są prawie niewidoczne. Docenią to zwłaszcza miłośnicy minimalistycznych wnętrz z dużymi oknami. Tak, bo największą niespodzianką jest to, że choć tak skutecznie chronią wnętrze przed upałem i przed wzrokiem wścibskich przechodniów, to nie zaciemniają pomieszczenia. Przez opuszczoną markizę wciąż mamy widok na zewnątrz! Nie ma też potrzeby korzystania ze sztucznego oświetlenia.

Markizy zewnętrzne Fakro są dostępne na okna dachowe (modele AMZ) i pionowe (VMZ). I jedne i drugie występują w wersji manualnej i automatycznej, która może być sterowana w jednym z 3 trybów: automatycznym (samoczynne rozwijanie i zwijanie markizy w zależności od stopnia nasłonecznienia), półautomatycznym (samoczynne rozwijanie, zwijanie za pomocą pilota) oraz przy użyciu dołączonego w zestawie pilota. Zasilanie może pochodzić z baterii słonecznych (w wersji Solar) lub z domowej sieci elektrycznej (wersja Z-Wave). Automatyczne markizy pełnią jednocześnie funkcję moskitiery, bo tkania jest szczelnie zamocowana w prowadnicach po bokach okna, uniemożliwiając przedostanie się owadów do wnętrza.

Ciekawą opcją są tzw. markzolety (VMB, tylko automatyczne) - to osłona na okna pionowe, która w dolnej części odsunięta jest od szyby, opcja popularna zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich, gdzie na parapetach okien często stawia się donice z kwiatami.

Zastosowana w markizach tkanina wykonana jest z włókna szklanego, dzięki temu jest bardzo trwała i odporna na zabrudzenia. Dostępne są tkaniny w różnych kolorach i o różnych stopniach prześwitu.

źródło i zdjęcia: Fakro