Na październikowych Międzynarodowych Targach Wyposażenia Wnętrz Warsaw Home będziemy mogli obejrzeć wiele designerskich perełek, a także spotkać się z ich twórcami, m.in. Niką Zupanc i Stefano Giovannionim. Projekty tych światowej sławy projektantów dla firmy QeeBoo pokaże na swoim stoisku BM Housing.

Nika Zupanc

Mimo młodego wieku, już została uznana za ikonę designu. Jedną z pierwszych prac słoweńskiej projektantki, którą zwróciła na siebie uwagę, były Voodoo Dolls - przekłute metalowymi szpilkami lalki z czarnego i przezroczystego plastiku.

Po tych kontrowersyjnych „zabawkach” zajęła się bardziej użytecznymi, ale wciąż zdumiewającymi oryginalnością projektami, jak np. Maid Chair. To krzesło, zainspirowane wykończonymi mereżką fartuchami pokojówek, zapoczątkowało jej współpracę z firmą Moroso.

Talent Niki Zupanc dostrzegło także Moooi. Stworzona dla tej firmy lampa Lolita z kloszem w kształcie dziecięcego kapelusika przyniosła jej sławę i ugruntowała pozycję w świecie designu. Poza pracami dla znanych producentów, projektantka w swoim portfolio ma też własną markę La Femme et la Maison oraz udane ekspozycje i instalacje na Milan Design Week, imprezie towarzyszącej targom ISaloni w Mediolanie.

Stefano Giovannoni

Drugi z gości Warsaw Home to Włoch Stefano Giovannoni, prawdziwa instytucja we współczesnym designie. Tworzy rzeczy atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców, a zarazem łatwo rozpoznawalne i zapadające w pamięć. Lubi żywe kolory i chętnie inspiruje się kulturą masową. Jest autorem kultowych już projektów akcesoriów kuchennych dla Alessi. Chociaż pieprzniczki, kieliszki do jajek, maselniczki, cukierniczki czy korkociągi z serii  Banana, Mr. Chin i Orient Tales często mają zabawny wygląd, wyróżniają się też funkcjonalnością i ergonomią. Pewnie dlatego ich sprzedaż liczy się w milionach!

Giovannoni projektuje również bestsellerowe meble, jak choćby krzesła i stoły Murano Vanity oraz stołek Bombo dla Magis, ceramikę i armaturę łazienkową, sprzęt AGD, oświetlenie i akcesoria do wnętrz, zegarki, oprawki do okularów oraz wnętrza prywatne i komercyjne. Jego prace znajdują się w zbiorach najsłynniejszych  muzeów, m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu i Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Ostatnio założył firmę QeeBoo, która stawia sobie za cel produkcję designerskich, ale stosunkowo niedrogich mebli i dodatków z tworzyw sztucznych. Do współpracy zaprosił tak znanych twórców, jak Nika Zupanc, Andrea Branzi, Marcel Wanders, Richard Hutten czy Job Smeets i Nynke Tynagel ze Studia Job, licząc, że w wyniku ich kreatywności powstaną nie tylko funkcjonalne, ale i pełne emocji przedmioty o działających na wyobraźnię formach.

Że tak się stało, udowadniają produkty, które pokaże na swoim targowym stoisku BM Housing. Będziemy mieli okazję zobaczyć na nim ostatnie prace Niki Zupanc, m.in. lampy Cherry i Daisy, których nazwy i kształty nawiązują do owoców wiśni i kwiatów stokrotki, a także krzesło Ribbon z oparciem, przypominającym zawiązaną w kokardę wstążkę - skąd zresztą jego nazwa.  

Oczywiście, nie zabraknie też projektów mistrza Giovannionego. Wśród nich znajdzie się Rabbit. Wygodne krzesło, zabawka czy dekoracja - co kto woli. Jest produkowane w wielkościach dla dorosłych i dla dzieci, a także w wersji podświetlanej, która może pełnić funkcję lampy.

Zobaczymy też linię Goblets - kryształowych lamp stołowych i wiszących w formie kieliszków oraz lampę Kong, do złudzenia przypominającą legendarnego goryla. Oświetli ogród czy hol i będzie stać na straży naszego domu. Może też witać gości przy wejściu na firmowy event czy do klubu. Zapewniamy, że wprawi ich w dobry humor jeszcze przed rozpoczęciem zabawy.