Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą.

Projektowa arena

ARENA DESIGN to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, które promuje innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie oraz tworzy przestrzeń do współpracy między projektantami i producentami. W tym roku odbywa się pod hasłem przewodnim: TransFormacje. Jak zawsze, nie zabraknie gwiazd światowego designu oraz świetnych wystaw. Zapraszamy!

ARENA DESIGN, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań 12-15 marca, www. arenadesign.pl

Kolekcja studia Fenek

Artystyczny duet

Grafika Przemysława Tyszkiewicza, która funkcjonowała wcześniej na papierze lub cordach, teraz ukazuje się na ekspresyjnie fakturowanym szkle Tomasza Urbanowicza. Monumentalność i szlachetność wielkich tafli przezroczystego szkła wypełniona została subtelnym rysunkiem. Połączenie tak odmiennych światów artystycznych wymaga kompromisu i współdziałania. Każdy z artystów opuścił bezpieczne, dobrze znane zacisze laboratorium twórczego i podjął ryzyko.

Galeria Wnętrza, będąca połączeniem galerii sztuki użytkowej, salonu sprzedaży oraz studia projektowania wnętrz, przedstawia efekt tego wyjątkowego spotkania dwóch artystycznych osobowości. Zobaczymy unikatowe formy grafiki wielkoformatowej oraz zapis emocji, które zrodziły się podczas ich tworzenia.

„CORSYDIANY. 3000 lat gwarancji. Tyszkiewicz - Urbanowicz”, Galeria Wnętrza Wrocław, do 30 marca, www.galeria-wnetrza.pl

Przemysław Tyszkiewicz i Tomasz Urbanowicz, "Corsydiany".

Spotkanie z architektem

Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje obszerną retrospektywę ukazującą dorobek słynnego hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Ekspozycja skupia się na wyborze projektów, które są w trakcie realizacji lub zostały ukończone w ciągu ostatnich piętnastu lat, a także na projektach badawczych nowych materiałów, technik i systemów.

Obejrzymy m.in. projekty Bürchen Mystik (Szwajcaria, w trakcie realizacji) - plan ekonomicznej transformacji wioski na zboczu Alp Szwajcarskich, Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki (Toruń, 2015) czy prototyp „Hatching” - maszyny do życia, która zużywa zerową energię i dzięki pobieraniu wody z powietrza umożliwia osiedlanie się na pustyniach.

„Backstage. Fernando Menis”, Muzeum Architektury we Wrocławiu, do 7 kwietnia, www.ma.wroc.pl

Fernando Menis, Magma Art and Congress, Teneryfa