Simon, wiodący dostawca rozwiązań elektrycznych i systemów automatyki budynkowej, ogłasza rozpoczęcie piątej edycji prestiżowego konkursu architektonicznego Living Places - Simon Architecture Prize. Konkurs ten, wspierany przez Fundację im. Miesa van der Rohe, ma na celu promocję innowacyjnych projektów architektonicznych, które kształtują przyszłość przestrzeni życiowych i użytkowych. Architekci, projektanci wnętrz i studenci mogą zgłaszać swoje nowatorskie projekty do 30 września 2024 roku.

W świecie architektury każdy konkurs jest okazją do pokazania talentu, zdobycia uznania oraz poszerzenia zawodowych horyzontów. Właśnie teraz architekci mają wyjątkową okazję, by zrobić milowy skok w swojej karierze. Simon, wiodący dostawca rozwiązań elektrycznych i systemów automatyki budynkowej, z dumą ogłasza rozpoczęcie piątej edycji prestiżowego konkursu architektonicznego Living Places - Simon Architecture Prize. Celem konkursu jest odkrycie i promocja innowacyjnych projektów architektonicznych, które kształtują przyszłość przestrzeni życiowych i użytkowych.

Nagroda architektoniczna Simon Living Places powstała z inicjatywy firmy Simon, wspieranej przez Fundację im. Miesa van der Rohe. Konkurs, utworzony w 2016 roku z okazji stulecia istnienia firmy Simon, odbywa się co dwa lata i z każdym rokiem zyskuje na prestiżu.

Cele i misja konkursu

Living Places ma na celu zachęcenie architektów, projektantów wnętrz oraz studentów architektury do tworzenia nowatorskich i zrównoważonych projektów, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. Konkurs poszukuje projektów, które łączą estetykę z funkcjonalnością, zrównoważony rozwój z technologiczną innowacyjnością oraz komfort z inteligentnymi rozwiązaniami.

Kategorie konkursowe

Konkurs Living Places rozgrywany jest w dwóch głównych kategoriach:

  1. Przestrzeń osobista - nowoczesne domy, apartamenty i osiedla mieszkaniowe, które redefiniują komfort życia codziennego.
  2. Przestrzeń publiczna - budynki użyteczności publicznej, przestrzenie biurowe i komercyjne, które integrują najnowsze technologie z potrzebami użytkowników.

Kto może wziąć udział?

Konkurs jest otwarty dla architektów, urbanistów, architektów krajobrazu, ale także dla ogółu społeczeństwa. Każda osoba może nominować dzieło architektury, które przyciągnęło jej uwagę lub ma dla niej szczególne znaczenie. Do konkursu można zgłaszać projekty ukończone w ciągu dwóch lat następujących po ostatniej edycji, które powstały w Europie, Meksyku i Brazylii, czyli projekty ukończone pomiędzy 1 stycznia 2022 a 31 grudnia 2023 roku.

Jury i nagrody

Międzynarodowe jury konkursu Living Places składa się z profesjonalistów z różnych dziedzin, w tym z sektorów projektowania wnętrz, projektowania oświetlenia, architektury i audiowizualnych. W poprzedniej edycji w jury zasiadał Marcin Szczelina, architekt i krytyk architektury, twórca magazynu Architecture Snob.

Laureaci konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe oraz możliwość prezentacji swoich projektów na międzynarodowych targach architektonicznych. Dodatkowo, najlepsze projekty zostaną opublikowane w prestiżowych magazynach branżowych oraz na platformach internetowych Simon.

Harmonogram konkursu

  • Start konkursu: 29 maja 2024
  • Termin nominacji: 16 września 2024
  • Termin nadsyłania prac: 30 września 2024
  • Ogłoszenie finalistów: 25 listopada 2024
  • Ogłoszenie zwycięzców: 15 grudnia 2024
  • Gala finałowa i wręczenie nagród: 12 lutego 2025 w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie

Jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą zarejestrować się na stronie internetowej Simon Living Places (https://www.simonprize.org) oraz przesłać swoje projekty w formie elektronicznej zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie.

Simon jest globalnym liderem w dziedzinie rozwiązań elektrycznych i systemów automatyki budynkowej. Misją firmy jest tworzenie inteligentnych, zrównoważonych i estetycznych przestrzeni, które podnoszą jakość życia ludzi na całym świecie. Od roku 2005 częścią holdingu Simon stała się polska firma Kontakt S.A. z ponad 100-letnią tradycją innowacji, przekształcając się po połączeniu w Kontakt-Simon.

Zachęcamy do udziału

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Living Places i dołączenia do grona twórców, którzy kształtują przyszłość architektury. To wyjątkowa szansa na zdobycie międzynarodowego uznania i zaprezentowanie swoich innowacyjnych projektów na szerokiej arenie. Konkurs Living Places jest doskonałym miejscem dla tych, którzy pragną wprowadzać zmiany i wyznaczać nowe kierunki w architekturze.

Podsumowanie

Konkurs architektoniczny Living Places to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim platforma do wymiany pomysłów, inspiracji i doświadczeń. To przestrzeń, w której najnowsze technologie spotykają się z ludzkimi potrzebami, a estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Dla młodych architektów i doświadczonych projektantów to okazja, by pokazać światu swoje wizje przyszłości i wnieść realny wkład w rozwój nowoczesnej, zrównoważonej architektury.

Do zobaczenia na gali finałowej w Barcelonie!